שתף קטע נבחר

החוסר של חברת חשמל צמח ל-1.64 מיליארד ש'

מדו"חות החברה לרבעון השלישי של השנה עולה כי לפער התזרימי של 1.4 מיליארד שקל שהתגלה לאחרונה נוספו 240 מיליון שקל. הרווח הנקי עלה ב-12% ברבעון ל-668 מיליון שקל; המנכ"ל אלי גליקמן: "בשנת 2013 נייצב את המצב התזרימי"

חברת החשמל פירסמה את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2012. השורה המסכמת מבחינתה היא רווח נקי של 668 מיליון שקל, זאת לעומת רווח של 596 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, עלייה של כ-12%. 

 

המדינה בדרך למחוק 6 מיליארד ש' לחברת חשמל

מחיר החשמל בישראל הינו מהזולים בעולם

ב-2013: עוד 2 מיליארד שקל ערבות לחב' החשמל

 

במהלך הרבעון מכרה חברת החשמל 16,366 מיליוני קוט"ש (קילוואט שעה), שהניבו לה צבר הכנסות של 8.342 מיליארד שקל, עלייה של כ-1.8% ביחס לצבר ההכנסות מהרבעון השלישי של 2011.

 

בחברת החשמל מציינים שברבעון השלישי נרשמה עלייה בצריכה של כ-6%, מה שהוביל בין השאר לגידול בהכנסות. למרות התוצאות המעודדות יחסית, הרבעון השלישי של השנה רק מקהה במעט את הסיכום התל-רבעוני של החברה, ממנו עולה שמינואר ועד ספטמבר רשמה החברה הפסד של 1.035 מיליארד שקל, זאת לעומת רווח של 1.114 מיליארד שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2011.

  

הרווח הנקי של חברת החשמל לרבעון עלה ב-12% ()
הרווח הנקי של חברת החשמל לרבעון עלה ב-12%

 

הפער התזרימי גדל ב-240 מיליון שקל

למרבה ההפתעה, חברת החשמל מודה שהפער התזרימי שהתגלה אצלה לאחרונה "צמח" מ-1.4 מיליארד שקל ל-1.64 מיליארד שקל. מאין נולד הפער החדש? לפי דו"ח חברת החשמל בסוף ספטמבר האחרון הוצגה למנכ"ל החברה אלי גליקמן "תחזית תזרים מזומנים עדכנית, ממנה עולה גידול של כ-1.4 מיליארד שקל חדש בהוצאות הדלקים של החברה לשנת 2012, ביחס לתחזית תזרים המזומנים אשר הוצגה על ידי הנהלת החברה למשרד האוצר ולדירקטוריון במהלך חודש אוגוסט 2012".

 

אולם לדברי חברת החשמל לא מדובר בסוף פסוק כיוון ש"בנוסף על הפער בתחזית תזרים המזומנים של החברה בסעיף הדלקים, קיים פער תזרימי נוסף בסעיף הספקים, בהיקף של כ-240 מיליון שקל חדש", כך שלמעשה הפער התזרימי שהתגלה לאחרונה, קרי תחזית ההפרש בין הוצאות והכנסות החברה, צמחה הלכה למעשה בכ-17%. הסכום החדש מסביר בין השאר מדוע נזעק האוצר להעמיד לחברת החשמל ערבויות מדינה בגובה 3 מיליארד שקל, כאשר חלקם מיועדים לגיוס חוב וחלקם לרכישת דלקים.

 

עוד עולה מנתוני חברת החשמל שצריכת הדלקים שלה זינקה בקרוב ל-80%, פועל יוצא של שימוש מוגבר בסולר יקר על חשבון גז טבעי זול להפעלת תחנות הכוח.

 

כזכור, העדרו של הגז המצרי והידלדלותו של מאגר הגז הישראלי היחיד שפעיל היום ("ים תטיס") אילצו את חברת החשמל לרכוש הרבה יותר סולר להפעלת תחנות הכוח. כמה יותר? בתשעת החודשים הראשונים של 2012 רכשה החברה דלקים בשווי 16.3 מיליארד שקל, זאת לעומת 9.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בחברת החשמל מפלחים את סל הדלקים של החברה ומסבירים שמתחילת השנה ועד סוף ספטמבר נרשמה עלייה של כ-723% בשימוש במזוט וכ-387% בשימוש בסולר, זאת לעומת קיטון של כ-60% בשימוש בגז טבעי.

 

העובדים הרוויחו, התעריף יעלה

כפי שנחשף ב"כלכליסט" תעריף החשמל לשנה הבאה אמור לעלות בכ-8%, פועל יוצא של שימוש מוגבר בסולר יקר והכנסת מערכות סולאריות לייצור חשמל אותן מסבסדת חברת החשמל. במסגרת הדו"ח חושפת חברת החשמל לראשונה באופן רשמי ש"המתווה התעריפי הצפוי לשנים 2013 ,2012 ו-2014 הינו עלייה תעריפית של 8.9%, 4.4% ו-3.7%", כאשר גם העלאות עלו כפופות לשינויים. מתי ההעלאה הקרובה תתבצע? על פי ההערכות במשק החשמל, שאינן מפורטות בדו"ח, הצעד יתבצע ברבעון הראשון של 2013.

 

עיון במאזן החברה מגלה ששווי הרכוש הקבוע לסוף ספטמבר 2012 של החברה נותר כמעט ללא שינוי ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, והסתכם בכ-62.92 מיליארד שקל. צבר התחייבויות החברה רושם שיא חדש ומסתכם ב-72.478 מיליארד שקל, גידול של 12.7% שנובע בעיקר מצמיחה של מעל ל-5 מיליארד שקל בסכומי אגרות החוב שהנופקו בערבות מדינה (מתוכם 3.9 מיליארד שקל שהונפקו לטווח קצר), גידול של כ-1.11 מיליארד שקל לספקים וגידול של כמיליארד שקל של אשראי בנקאי. יתרת המזומנים ושווי המזומנים לסוף ספטמבר 2012 הסתכמה ב-1.142 מיליארד שקל.

 

עוד עולה מהדו"ח, שגם עובדי החברה נהנים משנה מוצלחת יחסית, ומתחילת השנה שולמו לחלקם מענק מצטבר של 4.52 מיליון שקל בגין השלמת וותק של 20 שנות עבודה, מענק מצטבר של 3.2 מיליון שקל בגין השלמת 35 שנות עבודה, מענק אי ניצול ימי מחלה בשווי 8.15 מיליון שקל וחשמל חינם לכלל העובדים הקבועים בשווי מצטבר של כ-32.6 מיליון שקל.

 

יו"ר החברה יפתח רון-טל, אמר הערב ש"עוצמתה וחשיבותה של חברת החשמל מבוססות על יכולות החברה לספק בכל מצב חשמל אמין ל 2.5 מיליון לקוחותיה. המשבר הפיננסי הנוכחי הינו תוצאה של משבר הגז המצרי , קרי, גורמים אקסוגניים לחברה. משרד האוצר תומך ומסייע באופן חד משמעי לחברה וזהו ביטוי לאמון בה. אמון זה הוכיח את עצמו במיוחד בתקופה האחרונה, בהעמדת ערבויות מדינה לצורך רכש דלקים וכן בתהליך המתקדם של גיבוש רפורמה כוללת למשק החשמל".

 

מנכ"ל החברה אלי גליקמן הוסיף ש"בקיץ האחרון, חברת החשמל עמדה בפני אחד האתגרים הגדולים ביותר אי פעם, ברזרבת חשמל אפסית, משבר הגז ממצרים ורזרבה פיננסית נמוכה והצליחה לספק חשמל בצורה מיטבית לכל לקוחותיה. בשנת 2013, עם תחילת הספקת הגז ממאגר "תמר" ביוני 2013 - צפויה ירידה משמעותית בעלויות הדלקים של החברה ויתייצב מצבה התזרימי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים