שתף קטע נבחר

שוטר פלסטיני היכה חייל, עימות המוני בחברון

כוח צה"ל שהיה בסיור שגרתי בעיר ניסה לעצור אדם ובמקום התפתחה תגרה עם שוטרים פלסטינים. כמה מאות פלסטינים התגודדו שם והחלו ליידות אבנים, והכוח נאלץ לסגת תוך זריקת רימוני הלם. צה"ל: רואים את האירוע בחומרה

בזמן שהתהליך המדיני תקוע והמתח בין ישראל לרשות הפלסטינית מחריף על רקע שדרוג המעמד באו"ם, גם בשטח ניכרים סימנים של הסלמה. שוטר פלסטיני תקף אחר הצהריים (יום ה') חייל צה"ל שהיה בסיור שגרתי בחברון לאחר שפרץ עימות בין השוטרים הפלסטינים לחיילי צה"ל בעקבות ניסיון מעצר של פלסטיני. עד מהרה התקבצו במקום כמה מאות פלסטינים והחלו ליידות אבנים לעבר הכוחות. החיילים נאלצו לסגת תוך שהם משליכים רימוני הלם ויורים גז מדמיע. הפלסטינים מסרו כי 23 בני אדם נפצעו, רובם משאיפת גז מדמיע.

 

 

האירוע החריג התפתח בזמן שכוח צה"ל סייר רגלית באזור השוק בחברון, לא הרחק מבתי היישוב היהודי בעיר בשטח שבשליטה פלסטינית מלאה. הכוח ניסה לעצור פלסטיני שקשור למשטרה הפלסטינית. כתוצאה מכך פרץ בינם ובין כמה שוטרים פלסטינים שהיו במקום עימות מילולי שהתגלגל במהרה גם לעימות פיזי. בצה"ל אמרו שהעימות כלל דחיפות ובמהלכו אחד השוטרים הפלסטינים תקף לוחם נח"ל באגרוף. הוא לא נזקק לטיפול רפואי.

 

הכוח שערך סיור שגרתי בחברון נקלע לעימות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הכוח שערך סיור שגרתי בחברון נקלע לעימות(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

פלסטינים שראו את המתרחש מיהרו להגיע למקום האירוע והחלו ליידות אבנים לעבר החיילים. עד מהרה מספרם הלך ועלה עד שלחיילים לא נותרה ברירה והם נאלצו לסגת מהשוק תוך הזעקת תגבורת. בצה"ל אמרו כי החיילים השליכו רימון הלם כדי ליצור אזור חיץ בינם לבין השוטרים הפלסטינים והחלו להתרחק מהמקום.

 

כוחות נוספים שהגיעו אל השוק בעקבות האירוע הותקפו גם כן על ידי הפלסטינים שהתקהלו במקום. במקביל, התפתחה גם בכיכר השוטר בעיר הפרת סדר שגם בה נצפו שוטרים פלסטינים כשהם בתוך ההמון.

 

סאמי נתשה, פעיל פלסטיני בוועד להגנת חברון, סיפר ל-ynet כי המהומות החלו אחרי שכוח צה"ל נכנס לשטח שנמצא בשליטה של הרשות הפלסטינית. "החיילים נכנסו לחלק שנמצא בשליטה פלסטינית סמוך ל-'באב זאוויה'. החיילים ניסו לעצור שוטרים פלסטינים שהיו במקום ואז התפתח עימות בינם לבין צעירים פלסטינים שהגיעו למקום". לדברי נתשה, העימות בין הצדדים הוביל את כוח צה"ל להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. "הפלסטינים שהיו במקום לא תקפו את החיילים, אלא נחלצו להגנת השוטרים הפלסטינים שאותם ניסו החיילים לעצור. זו לא תקיפה אלא הגנה עצמית".

 

עימות ראשון עם שוטרים פלסטיניים מאז ההחלטה באו"ם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עימות ראשון עם שוטרים פלסטיניים מאז ההחלטה באו"ם(צילום: EPA)

עלייה באירועי הטרור העממיים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עלייה באירועי הטרור העממיים(צילום: EPA)

 

גורמים בצה"ל אמרו כי הם רואים בחומרה רבה את מעורבות השוטרים הפלסטינים וכי מדובר באירוע חריג מאוד מסוגו, על אף העובדה שלא הסתיים בנפגעים, ובמיוחד לאור שיתוף הפעולה הביטחוני והתיאום הרב שקיים בין מנגנוני הביטחון הפלסטינים למקביליהם בצה"ל, בהם מפקדי החטיבות המרחביות וקציני אוגדת איו"ש. 

 

מדובר בעימות ראשון שבו מתעמתים חיילי צה"ל עם כוחות רשמיים של הרשות הפלסטינית מאז שהאו"ם הצביע ברוב עצום על שדרוג מעמד הפלסטינים למדינה משקיפה. עד כה ניסו מנגנוני הביטחון הפלסטינים להכיל אירועים של הפרות סדר ולמנוע הסלמה. מנגד, בלילות האחרונים ביצע צה"ל מעצרים נרחבים במטרה לסכל אירועי טרור מתהווים וניכרת עלייה באירועי טרור עממיים, כגון זריקת אבנים ובקבוקי תבערה, ששיאם בפיגוע שאירע השבוע בחברון כשפלסטיני ניסה לתקוף בגרזן אנשי שב"כ,

ואלו ירו בו והרגו אותו.

 

השבוע האחרון התאפיין במתיחות רבה בפן המדיני לאחר שבעקבות ההכרזה באו"ם החליטה ממשלת ישראל לקדם בנייה של 3,000 יחידות דיור בשטח E1 שבין ירושלים למעלה אדומים, מה שיקטע את הרצף הטריטוריאלי של מדינה פלסטינית עתידית. כמו כן הוחלט שלא להעביר כספי מסים שישראל גובה עבור הפלסטינים.

 

בעקבות ההכרזה והתגובה הישראלית החריפו הפלסטינים את התבטאויותיהם כלפי ישראל. אתמול אמר הנשיא הפלסטיני אבו מאזן כי המשך הבנייה בהתנחלויות, במיוחד ב-E1 היא "קו אדום". הוא אמר לכתבים ברמאללה: "אסור לזה לקרות", שעות לאחר שהמנהל האזרחי אישר לקדם את הבנייה. 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים פיזרו את הפלסטינים בגז מדמיע
צילום: EPA
מומלצים