שתף קטע נבחר

האדמו"ר מויז'ניץ: לא להתייצב לצו ראשון

החרם החרדי על לשכות הגיוס מתרחב. מנהיג אחת החסידויות הגדולות הורה הערב לתלמידי הישיבות שלא להתייצב לצו ראשון: "אני לוקח אחריות, ואם רוצים שיבואו לאסור אותי. איננו מפחדים ללכת לכלא, ואם צריך - נלך בתופים ובמחולות"

האדמו"ר מויז'ניץ, רבי ישראל הגר, קורא לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון", ומצהיר כי הוא מוכן לקחת על עצמו את האחריות החוקית להמרדה זו. המנהיג החסידי, העומד בראש אחת הקהילות החרדיות הגדולות בישראל, מצטרף בכך לרב הליטאי הבכיר שמואל אויערבך, שהורה כן לתלמידיו כבר בחודש שעבר.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

>> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

"לאחרונה שמעתי על מקרים מבהילים שאירעו שם (בלשכת הגיוס), ואני מורה לכולם: אל תתייצבו - לא בצו ראשון, לא בשני ולא בשלישי", אמר האדמו"ר לחסידיו, בנאום שנשא הערב (שבת) בבית מדרשו בבני ברק. "יש לי אחריות לכל כלל ישראל ולא רק לחסידי ויז'ניץ, ואני אומר לפרסם את הדברים בשמי".

 

"מדובר בגזירה קשה ונוראה"

לאלה החוששים להפר את החוק, אמר: "בחור שיסרב להתייצב - שיאמר שהרבי מויז'ניץ הורה לעשות כן. אני לוקח אחריות ואם רוצים שיבואו לאסור אותי. איננו מפחדים מללכת לכלא, ואם צריך נלך בתופים ובמחולות. מדובר בגזירה קשה ונוראה ועלינו לעמוד כחומה בצורה כנגדה".

 

"בחור שיסרב להתייצב - שיאמר שהרבי מויז'ניץ הורה לעשות כן" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"בחור שיסרב להתייצב - שיאמר שהרבי מויז'ניץ הורה לעשות כן"(צילום: גיל יוחנן)

 

דבריו של האדמו"ר - מנהיגה של אחת החסידיות הגדולות בישראל - מצטרפים לדברים שאמר לפני כחודש המנהיג הליטאי הרב שמואל אויערבך, שהורה לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון" בלשכות הגיוס, וכלל לא לשתף פעולה עם הצבא בנושא זה. הוראת הרבנים ניתנה לאחר שהבינו כי בצה"ל נעשות הכנות ממשיות לגיוסם בפועל של חרדים רבים, ובעיקר בעקבות עדויות תלמידים כי נדרשו לעבור בדיקת אשכים "משפילות", וחמור מכך - על ידי נשים.

 

מאז שפקע חוק טל ובוטל מעמדם המיוחד של תלמידי הישיבות, נקראו אלפים מהם להתייצב בלשכות הגיוס, ככל מועמד לשירות ביטחון, ולהתחיל את תהליך החיול. רובם התייצבו, על אף סירובם לשרת בצבא, כאשר עסקני הציבור פועלים בדרכים שונות להבטיח כי איש לא יגוייס בכפייה, אך עתה, כאמור, קוראים הרבנים לנפקדוּת המונית.

 

במודעה שנתלתה אז בישיבת "מעלות התורה" שבראשות הרב אויערבך עצמו, נכתב: "היות וישנם תלמידים אשר קיבלו הזמנה

מלשכת הגיוס להתייצבות ולבדיקות רפואיות, כאשר המטרה המוצהרת הינה להכין את גיוסם בפועל, על כן הננו להודיע על דעת מרן ראש הישיבה שליט"א כי אין לשתף פעולה עם ההכנות לגיוס ואין להתייצב כלל".

 

בישיבת פוניבז' הודיעו כי "בחורים שקיבלו צו התייצבות או זימון ללשכת הגיוס מתבקשים שלא להתייצב בשום אופן עד להודעה חדשה", ובישיבת תושייה שביישוב תפרח קבעו: "אין ללכת בשום אופן ללשכת גיוס. נכון לעכשיו, כל המוזמנים מחכים עד להודעה חדשה".

 

בעקבות כך אמרו גורמים צבאיים ל-ynet כי בכוונתם להבטיח, בין היתר, כי הבדיקות הרפואיות לצעירים החרדים - שחלקן באיברים מוצנעים - ייערכו על ידי גברים בלבד.

 

 • קרע ברחוב החרדי: אברכים התקיפו את עורך 'הפלס'

 • פורסם לראשונה 22/12/2012 21:20

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: "עדכן"
  האדמו"ר הרב ישראל הגר
  צילום: "עדכן"
  מומלצים