שתף קטע נבחר

קרבות רחוב: הרב עובדיה נגד כולם

הרב אמנון יצחק חובט מימין, הרב אמסלם חובט משמאל - והרב עובדיה מגיע לבחירות הקרבות חבול מבית. פשקווילים נגד הכלה החזקה ואלימות בכנסים הם מקצת תסמיני מלחמת הכל בכל בציבור החרדי-ספרדי. ועדיין, רובו ישים ש"ס בקלפי רק בגלל מרן

חודש לפני הבחירות, והחיכוכים הפנימיים בתוך הציבור החרדי-ספרדי מתקרבים במהירות לנקודת הרתיחה. הסדקים בתוך מה שהיה פעם חזית אחידה ומגובשת שחוסה תחת כנפיו האדירות של הרב עובדיה יוסף - ממשיכים להתרחב ככל שמתקרבת שעת ההכרעה בקלפי.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet, וכל מה שיהודי - כאן

 

 

"מיצג האחדות של ש"ס" התפורר עד מהרה עם הגשת הרשימות הסופיות, ואת השמן למדורה מוסיפות המתקפות החוזרות ונשנות על חצר הרב עובדיה מצד המחזיר בתשובה, הרב אמנון יצחק מצד אחד, והרב אמסלם מן העבר השני.

 

הרב אמנון יצחק פתח לאחרונה בעימות חזיתי מתגלגל מול ש"ס, ששיאו היום (ב') לאחר שהרב עובדיה יוסף כתב השבוע, בתשובה לשאלה שנשאל, כי יש להרחיק את אמנון יצחק ולבטל שיעור קבוע שזה מעביר.

 

משלושה יוצא מרן. אחדות מדומה בצמרת ש"ס? (צילום: יעקב כהן, אתר ש"ס) (צילום: יעקב כהן, אתר ש
משלושה יוצא מרן. אחדות מדומה בצמרת ש"ס?(צילום: יעקב כהן, אתר ש"ס)

 

ברדיו החרדי-ספרדי "קול ברמה" התפתח דיון סוער, שבו תקף הרב יצחק את בית הרב עובדיה. דבריו של אמנון יצחק הביאו בצעד נדיר וחריג את הרב בעדני, מרבני העדה התימנית של מועצת חכמי התורה של ש"ס, להשיב מלחמה שערה - ולהוקיע בפומבי מעל גלי האתר את בן עדתו.

 

אין גישה לרב עובדיה

בין שלל הטענות נגד מקורבי הרב, דיבר יצחק על חובות העבר שיש לש"ס כלפיו, וציין כי הכניסה אל הרב נמנעת ממנו בשיטתיות, טענות דומות שהשמיע בעבר הרב חיים אמסלם.

 

"אלו עובדות שלא ניתנות להכחשה", אמר. "שמעתי את יהודית (יוסף) אומרת 'אצלי אתה מחוק'. היא לא נתנה לי להיכנס". הוא טען כי ניסה לתקשר עם הרב באמצעות פתקים ששם לו בסידור, ואף "שלחתי אנשים שבמעלית לפני שהוא יורד, יצעקו לו: הרב אמנון יצחק רוצה לדבר אתך".

 

מתוך ראיון ל"גלי ישראל": "אמנון יצחק, בשבילי הוא מחוק. אני עובדת עם הרגש". הרבנית יהודית יוסף

 

עוד הוסיף הרב יצחק, כי החליט ללכת על נישה כלכלית חברתית מול ציבור שאינו בהכרח דתי, כדי שלא לפגוע במפלגות החרדיות, "למרות כל זאת רועדים בש"ס שאנשים יעזבו, וכנראה שיש להם סיבות טובות".

 

האישה החזקה בש"ס על הכוונת

מול כלתו של הרב עובדיה, הרבנית יהודית יוסף, נפתחה למעשה חזית של ממש. בסוף השבוע שעבר פוזרו ברחבי שכונת הר נוף הירושלמית, מעוזה של תנועת ש"ס - פשקווילים נגד הרב משה יוסף, בנו של הרב עובדיה, ורעייתו יהודית.

 

בפשקווילים נכתב, בין היתר, בזלזול על "מפלגת העופות' ברשות הרבנים הגאונים הגאון רבי משה יוסף שליט"א והגאון רבי יהודית יוסף שליט"א", תוך רמיזה למערך הכשרות ה"בית יוסף" של הרב עובדיה ובניהול בנו, הרב משה יוסף. האישה החזקה בש"ס הופכת יותר ויותר מטרה על כוונותיהם של מתנגדי המפלגה מחוץ, אך גם מבית. זהות מפיצי הפשקווילים איננה ידועה, אך האצבעות המאשימות שהופנו בש"ס לכל עבר - כללו גם פלגים מתוך סיעת ש"ס, שעדיין לא אמרו את המילה האחרונה "באיחוד" שנכפה עליהם.

 

חרושת השמועות הרעות כוללת גם סיפור על הצתת רכב של אחד מאנשי אמונה של הרבנית יהודית יוסף. "הגורמים האלה הפיצו טענות כאילו אנשי דרעי מעורבים בדבר, מתוך רצון לסכסך", אומר הכתב הפוליטי של אתר האינטרנט "כיכר השבת", ישי כהן. "במיוחד היום נחשב דרעי למקורב לבית הרב עובדיה יותר מאלי ישי".

 

"מי שמתעסק בפוליטיקה - בסוף מתלכלך"

אבי מימרן שמגיש את המהדורה המרכזית ב"קול ברמה", ומקורב לאנשי בית הרב, לא מתרגש מהחזית

שנפתחה מול הרבנית: "בעיניי אישית זה נראה קל. נקודת התורפה הכי קלה זה אנשים שסביב הרב. הם חיים אתו, הם מטפלים בו הרבה מאוד שנים, ולכן הם כתובת לכל ההתקפות. קל יותר לתקוף אותם מאשר את הרב עובדיה יוסף, מה שאנשים פוחדים לעשות. האיש הכי קרוב לרב עובדיה הוא בנו, הרב משה יוסף, ולכן הכי פשוט שהוא נותן בו אמון מלא וטוטאלי.

 

"כן, הרב משה יוסף עומד בראש הבד"ץ 'בית יוסף', כמו יש אנשים שעומדים בראש בד"ץ העדה החרדית. כל עוד העסק מתנהל כחוק, מה הבעיה בזה? מי שרוצים להפוך את זה לעופות, שיהפכו" .

 

עו"ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", רואה את הדברים אחרת. "יהודית ומשה יוסף הקפידו במשך שנים לשמור את עצמם מחוץ לעשייה הפוליטית, והציגו מצג שווא שאין להם קשר לעשייה פוליטית", הוא אומר. "ועם זאת, הם וגם חתנם שקועים בזה עד הצוואר. ומי שמתעסק עם פוליטיקה בסוף גם מתלכלך".

 

הציבור לא קונה את "קריאות הרבנים"

לדברי ישי כהן, "מאז קום ש"ס ועד כה לא זכורות בחירות כאלו סוערות בציבור החרדי ספרדי, הכוללות אלימות בשטח וויכוחים פנימיים. יש פתאום מלחמה על הגרעין הקשה של הציבור החרדי- ספרדי, שמוערך בכ-10-12 מנדטים, לראשונה מאז שהוקמה אימפריית ש"ס".

 

מימרן לעומתו, מזכיר את מפלגת "תלם" של הרב עזרן, "שגם אז הם תקפו את בית הרב יוסף, ממש עם אותם הטקסטים. בקדנציה קודם הייתה גם 'מרביצי תורה ספרדים' שלא הצלחה להתרומם, כך שאין פה משהו חדש. זה שאמסלם בא מתוך ש"ס, זה לא חידוש. גם הרב עזרן היה כידוע חבר כנסת מטעם ש"ס. אותו לא תקפו אותו כמו את הרב אמסלם, בעיקר כי הוא פרש והחזיר את המנדט.

 

"הציבור הספרדי יודע מיהם רבותיו. אנחנו מדברים אולי על 5% מהציבור החרדי-ספרדי. לבלגן הזה אין זכר ברחוב. שם נמצאים אנשים שקמים כל בוקר להתפלל בנץ ויוצאים לעבודה, והרב עובדיה אצלם זה קודש קודשים. לא מעניינים אותם שלישיה וחיכוכים. עוד חודש הכול ייגמר, ואז כולם יראו שהציבור הספרדי צייתן וממושמע לקול רבנים".

 

עו"ד ללום לא קונה את האופטימיות הזו: "ש"ס לא מצליחה להעיר את מערכת הבחירות. אצל אריה דרעי הישן הייתה תחרות, היה אש. דרעי החדש לא מצליח לשחזר את זה. התחושה היא שמותו של השטח הש"סניקי הוכרז, ואפילו הקוסם הגדול אריה דרעי לא מצליח להחזיר אותו לתחייה.

 

"הציבור שאני חי בו, כבר לא מוכן להצביע למפלגה שתספר לו כמה היא פועלת למענו, ובסופו של יום היא פועלת למען משפחת יוסף – או במקרים הפחות טובים, למען מנהלי הסמינרים והעסקונה הליטאית.

 

"הנתונים יוכיחו, בסופו של דבר. ישנם יותר ויותר קולות חרדיים שמצהירים כי לא יצאו להצביע למרות קריאתם של הרבנים, והדברים הקשים שעומדים מבחינתם על הפרק. זאת מלבד העובדה שנפתלי בנט והרב אמסלם לוקחים מש"ס קולות, ולא רק מהמסורתיים שבהם".

 

מפשקווילים ועד מכות

מבחינתו של כהן, רשימות או לא - "כולם יודעים שאריה דרעי הוא מנהיג ש"ס", אך השטח, לדבריו מבולבל ומתקשה להכריע מי המנהיג האמיתי, המגובה בדעת מרן ובמועצת חכמי התורה. "הציבור הספרדי נמצא בדילמה. חרדי שמצביע לש"ס לא מצביע בשביל אריה דרעי, אלי ישי או מישהו אחר. בשורה התחתונה, הם מצביעים בשביל הרב עובדיה, בשביל ברכת הרב למי שמצביע ש"ס.

 

"לא כל הצעירים מכירים את אריה דרעי, אבל החדירו להם את מיתוס דרעי, והם רואים בו מנהיג שירים את קרנו של הציבור הספרדי, וזו הבעיה של אלי ישי. ועם זאת, הבלגנים האחרונים, המריבות והמכות בכינוסי הפעילים מוכיחים שגם לאלי ישי יש שטח".

 

מימרן סבור כי מדובר בניפוח תקשורתי בלבד: "בבחירות הללו כל תקרית קלה, הפכה לאירוע חדשותי. מישהו הרביץ - ומיד כותרות. לפני חמש שנים אף אחד לא היה שומע על זה, אבל בעידן האינטרנט מיד מופיעות תמונות ותגובות של שני המחנות, מה שמעצים את האירוע ויוצר קרע מיותר.

 

"צריך לזכור שבספו של דבר, בכל לב של חרדי-ספרדי יש את הרב עובדיה יוסף. נכון שכואב לנו לראות כיצד נראית האחדות, אך בסוף יש את הנקודה המאחדת, וגם ההנהגה הפוליטית יודעת שכולם צריכים לחיות ביחד, כי כך הרב עובדיה אמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
קרב חזיתי מול בית הרב יוסף. אמנון יצחק
צילום: ניב רוזנברג
פשקווילים נגד מקורביו. הרב עובדיה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים