שתף קטע נבחר

ברק הורה להכריז על מכללת אריאל כאוניברסיטה

בעקבות חוות דעת של היועמ"ש הנחה שר הביטחון את אלוף פיקוד מרכז להכריז על המרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. נתניהו: "זהו חיזוק נוסף להשכלה הגבוהה''. ועד ראשי האוניברסיטאות: "חבל שהיועץ המשפטי מגבה מהלך לקוי"

שר הביטחון אהוד ברק הנחה הערב (יום ב') את אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, לאשר את המלצת מל"ג איו"ש ולהכריז על המרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. ברק העביר את הנחייתו בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע שהמהלך תקין וסלל את הדרך לאישור הסופי. ראש הממשלה וכן יו"ר ישראל ביתנו מיהרו לברך על ההחלטה: "חיזוק נוסף להשכלה הגבוהה בישראל''. 

  

עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet  

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

המפקד הצבאי יחליט. המכללה באריאל (צילום: AP) (צילום: AP)
המפקד הצבאי יחליט. המכללה באריאל(צילום: AP)

 

גורמים מדיניים המעורים בהנחייתו של שר הביטחון, אמרו כי למעשה הוא נתן אותה כבר לפני כמה ימים, והעביר את הוראתו למתאם פעולות הממשלה בשטחים ולאלוף פיקוד המרכז. "מה שמנע את הצעד היה רק ההמתנה לחוות הדעת המשפטית שתאשר כי העתירה לבג"ץ נגד ההחלטה לא תמנע מהמהלך לצאת לפועל, וגם לא תתקבל. מרגע שניתן האור הירוק מהגורמים המשפטיים יצא המהלך לפועל".

 

בימים האחרונים התקיימו פגישות בין ראשי המועצה להשכלה גבוהה והמרכז האוניברסיטאי באריאל, ובמהלכן שונו סעיפים משפטיים הנוגעים לאישור המוסד כאוניברסיטה. בעקבות הפגישות הללו הוחלט כי כל החסמים המשפטיים אושרו.

 

למרות ההתנגדות החריפה מצד המועצה להשכלה גבוהה, החליטו שרי הממשלה בספטמבר האחרון להקים אוניברסיטה באריאל. הממשלה הורתה אז להשלים את המהלך להכרה ב"מרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון" כאוניברסיטה והעבירה את ההחלטה לאישור אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון - בכפוף לבחינת היועץ המשפטי לממשלה.

 

וינשטיין: אין מניעה שהמפקד יקבל החלטה

בחוות דעתו שכתב וינשטיין הובהר הערב כי "אין מניעה שהמפקד הצבאי יפעיל את שיקול דעתו לצורך קבלת החלטה בדבר אישור של ההכרה במוסד כאוניברסיטה - עליה החליטה מל"ג יו"ש (המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון, א"מ) - ויאשרה, אם ימצא כך לנכון".

 

וינשטיין ציין כי למרות התנגדות הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), ההחלטה בדבר ההכרה במוסד האקדמי באריאל כאוניברסיטה נתונה בידי המועצה להשכלה גבוהה יהודה שומרון וכי הסמכות שלה ביהודה ושומרון כלפי מוסדות אקדמיים זהה לסמכות של המועצה להשכלה גבוהה ישראל בנוגע למוסדות אקדמיים שנמצאים בתחום הקו הירוק.

 

עוד קבע וינשטיין בחוות הדעת, שעליה הייתה אמונה המשנה ליועץ המשפטי לענייני חקיקה עו"ד אורית קורן, כי המפקד הצבאי מוסמך למלא את תפקידי הממשלה באזור "בהקבלה לסמכות הממשלה ביחס להחלטות המועצה להשכלה גבוהה בישראל" ושבידו הסמכות לאשר את ההחלטה. 

 

היועץ המשפטי לממשלה ציין כי על המפקד הצבאי לקחת בחשבון את מכלול השיקולים, בהם את העובדה שהמועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון אישרה את ההכרה על סמך המלצות ועדת מעקב אקדמית שמונתה על ידה ודחתה את חוות דעתה של הוועדה לתכנון ולתקצוב שהתנגדה למהלך וטענה כי יהיו לכך השלכות על מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בכלל.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

המל"ג: מאמינים שההחלטה תבוטל

שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער, הביע שביעות רצון בעקבות ההחלטה: "בקדנציה הזאת הושלם מהלך ענק שאותו הובלתי למרות אינספור התנגדויות בלתי ענייניות. הפיכת המרכז האוניברסיטאי לאוניברסיטה השמינית בישראל היא בשורה חשובה למערכת ההשכלה הגבוהה כולה".

 

אך בוועד ראשי האוניברסיטאות לא בירכו על ההחלטה: "צר לנו שהיועץ המשפטי לממשלה נותן גיבוי למהלך לקוי הנגוע באינטרסים פוליטיים ובשיקולים זרים וסופו שימיט אסון על ההשכלה הגבוהה בישראל. מדובר באבסורד, שכן באף אחד מהשלבים לא נעשתה בדיקה ראויה ביחס לסבירותה של ההחלטה וביחס לאיכותה האקדמית של המכללה הפוליטית באריאל. בנוסף, ההחלטה התעלמה משיקולי תכנון אקדמי לאומי ומחוות דעת ות"ת. הנושא תלוי ועומד בבג"ץ ואנו מאמינים שההחלטה תבוטל".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נגיד המרכז האוניברסיטאי באריאל, יגאל כהן אורגד, ובירך אותו על ההחלטה להכריז על המוסד האקדמי כאוניברסיטה: ''אחרי עשרות שנים יש אוניברסיטה נוספת למדינת ישראל. זהו חיזוק נוסף להשכלה הגבוהה בישראל''. אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, החרה-החזיק אחריו ואמר: "זוהי הבטחה נוספת וחשובה של ישראל ביתנו, שממומשת. היא תתרום תרומה נוספת הן לחיזוק ההתיישבות ביו"ש והן לחיזוק ההשכלה הגבוהה ורווחת הסטודנטים".

 

יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "ההחלטה של היועץ המשפטי להכשיר את השרץ היא מצערת, אבל העובדה שאהוד ברק החליט לאמץ אותה זו כבר החלטה שנועדה לסייע לנתניהו בבחירות". לדבריה, "ההכרה ב'מרכז הפוליטי באריאל' כאוניברסיטה תעלה לישראל בהמשך הבידוד הבינלאומי".

 

ברק שינה עמדתו

במהלך אוגוסט האחרון הגישו כל האוניברסיטאות בישראל, למעט אוניברסיטת בר אילן שחזרה בה, בג"ץ נגד ההכרה במרכז האקדמי שמעבר לקו הירוק כאוניברסיטה, והגדירו אותה "רוויית פגמים". המוסדות האקדמיים טענו כי הקמת אוניברסיטה באריאל תיצור פגיעה אנושה במערכת ההשכלה בישראל ובתקציביהם. עמדת היועץ מהיום צפויה לעמוד במרכז תשובת המדינה לעתירה שהגישו רוב האוניברסיטאות.

 

שר הביטחון עצמו הביע תחילה התנגדות לשדרוג המרכז האוניברסיטאי לפני שתתקבל פסיקת בג"ץ. בעקבות כך אף יזם ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הצעת חוק שנועדה לשלול מברק את הסמכות להחליט בנושא.

 

המהלך של ברק מצטרף לצעדים נוספים שנקט לאחרונה, בהם אישור בנייתן של מאות יחידות דיור בהתנחלות גבעות שבגוש עציון. בממשלה הסבירו תחילה כי ההחלטה על הבנייה החדשה היא תגובה לצעד החד-צדדי של הפלסטינים באו"ם, אך התברר שאישורי הבנייה ניתנו עוד לפני ההכרזה על פלסטין כמדינה משקיפה. ממידע שהגיע ל-ynet עולה כי להחלטה משמעות רחבה יותר, מכיוון שעל פי התכנון, ההתנחלות גבעות אמורה להפוך בסופו של דבר לעיר. החלטתו של ברק הייתה שלב ראשון בדרך להקמתה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תהיה אוניברסיטה באריאל. ברק
צילום: מוטי קמחי
עוד רגע אוניברסיטה. המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון
צילום: AP
הכשיר את ההכרה במוסד מעבר לקו הירוק. וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים