שתף קטע נבחר

שיפוץ ללא שבירת חיסכון: כך תעלו את ערך הנכס

מרענון צבע הקירות, החלפת דלת הכניסה ובחירה בגופי תאורה דקורטיביים, דרך שבירת קירות להרחבת החלל והוספת נקודות אינסטלציה חדשות, ועד להוספת ממ"ד ומעלית לכלל הבניין. כל הדרכים לשפץ את הבית - ולהעלות את ערכו במינימום עלות

בניגוד למה שמקובל לחשוב, על מנת להשביח את ערך הדירה אין צורך לשבור חיסכון או לקחת משכנתא. לעתים, בסכומים קטנים או בינוניים ניתן להעלות את ערך הדירה במאות אלפי שקלים.

 

כתבות נוספות על שיפוצים בערוץ הנדל"ן :

 

אז בין אם אתם מתכוונים למכור את הדירה עכשיו או בעתיד, מומלץ לעשות תכנון מקדים ולהחליט עד כמה אתם רוצים להשביח את ערך הדירה, ובהתאם - להחליט אילו דברים צריך לעשות ולאיזו רמת פירוט לרדת, על מנת להגיע ליעד הזה. למעשה, יש שלוש רמות אפשריות של שינויים שאתם יכולים לבצע, שישביחו את הנכס במינימום הוצאה.

 

שיפוץ "הטיפקס": השקעה של 30 אלף שקל

הרמה הראשונה מיועדת למי שברשותו דירה שמצבה טוב, אך הוא רוצה לשפר את המראה שלה ועל אותו משקל את שוויה. במצב כזה מומלץ לבצע שיפוץ קל ופשוט: נגיעות קלות שישפרו קוסמטית את הדירה מול קונים פוטנציאליים. השיפוץ הזה, המכונה "טיפקס", כולל השקעה בסך של כ-30 אלף שקל.

 

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לצבוע את הדירה. ריענון צבע הקירות ישפר באופן מהותי את המראה הכללי, וייתן לה מראה חדש. אפשר לצבוע בלבן או לחשוב קצת מחוץ לקופסא: גם אם הולכים על המראה הנקי, יש מספר גוונים של לבן שיכולים לתת מראה מהודר יותר. חשוב לצבוע גם את חדר האמבטיה בצבע נגד רטיבות. ההוצאה לא תעלה יותר מ-7,000 שקל.

 

שני דברים חשובים נוספים הם החלפת דלת הכניסה לדירה וציריה החלודים, וכן החלפת גופי התאורה בגופים חסכוניים ודקורטיביים. השינויים הקטנים הללו משפיעים בצורה משמעותית על מדידת שווי הנכס ועלותם לא עולה על יותר מ-8,000 שקל.

 

ה"טיפקס" הסופי שיש לעשות הוא החלפת מרצפות: גם במטבח, גם באמבטיה וגם בחללים נוספים בדירה. מומלץ להחליף את מרצפות חדרי השינה לפרקט איכותי, שנחשב היום לסטנדרט בכל דירה חדשה.

 

בנוסף, כדאי להחליף את המרצפות הישנות והלא מלוטשות באמבטיה ובמטבח באבן גרניט איכותית ומודרנית, וכך לקבל מראה של חדרים חדשים לגמרי. החלפת המרצפות והתקנת הפרקט לא אמורה לעלות יותר מ-15 אלף שקל.

 

בסופו של דבר, 30 אלף השקלים שהשקעתם יניבו לכם בין 45-75 אלף שקל תשואה כאשר שמאי, מתווך או קונה פוטנציאלי יגיעו לדירה המשודרגת שלכם.

 

"טיפול שורש": השקעה של 60 אלף שקל

הרמה השנייה של השיפוץ מכונה "טיפול שורש", והיא מיועדת לדירות שדורשות קצת יותר משפיכת צבע ונגיעות אסתטיות קלות. "טיפול שורש" כולל טיפול בחלל הדירה על כל חלקיה - החלפת דלתות פנים (2,000 שקל לכל דלת), סיוד הקירות ושפכטל (10,000 שקל על שפכטל לכל חלל הדירה, בנוסף על הצביעה).

 

בנוסף, מומלץ לשקול להעסיק מהנדס ולחשוב על שבירת קירות, על מנת ליצור חללים חדשים או הרחבת חללים קיימים. שינויים כאלה, כגון הריסת קירות ובניית קירות גבס חדשים, עולים בסביבות 20 אלף שקל.

 

אם כבר החלטתם להיכנס לרמה הטכנית ולרמת המפרט של הדירה, מומלץ גם להוסיף נקודות חדשות לאינסטלציה ולשפץ את חלל האמבטיה, בעלות שלא תעלה על 20 אלף שקלים נוספים. השיפוצים הללו יתנו מראה חדש של החלל ויעלו את שווי הדירה לטווח של עד 200 אלף שקל, בתמורה להשקעה של כ-60 אלף שקל בלבד.

 

"כיפת ברזל" לבית: השקעה של עד 210 אלף שקל

הרמה השלישית, שאותה ניתן לכנות מבצע "כיפת ברזל" לדירה, מתייחסת גם למרחב הציבורי של הבניין וגם לחלל הפרטי. אמנם ההשקעה ברמה זו היא גבוהה, אבל היא תוסיף הרבה יותר לשווי הדירה.

 

הוספת ממ"ד, לדוגמא, בעלות של 120 אלף שקל גם תגדיל את החלל הפרטי וגם תקפיץ את שווי הנכס ב-200 עד 500 אלף שקל. הוספת מעלית (במידה ולא קיימת כזו בבניין), בעלות של 50 אלף שקל, תספק נוחות ותשפר את אורך החיים לכלל דיירי הבניין. והעיקר, היא תעלה את שווי הדירה בעד 125 אלף שקל.

 

כמו כן, מומלץ להוסיף מרפסת פתוחה (בגודל ממוצע של 12 מ"ר), שעלותה מסתכמת בכ-40 אלף שקל - והערך הנוסף שהיא נותנת לדירה הוא בגובה של בין 50 ל-100 אלף שקל. לסיכום, חשוב לשקול את הצעדים ולתכנן הכל מראש, לפני שנכנסים לעבודה. מומלץ לשכור איש מקצוע שייתן לכם תמונת מצב וייעוץ מקצועי לפני הקפיצה למים.

 

כל המחירים מתייחסים לדירת 4 חדרים. הכותב הוא יו"ר לשכת שמאי המקרקעין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא חייבים לשבור חיסכון כדי לשפץ
צילום: Index Open
צילום: כפיר סיון
אוהד דנוס יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל
צילום: כפיר סיון
מומלצים