שתף קטע נבחר

יממה בחדר המיון: "האחיות והרופאים מסכנים"

העומס בבתי החולים עדיין לא פחת. אריה חיכה 24 שעות בחדר המיון בסורוקה, סימה שהתה עם בעלה כ-15 שעות: "זו קטסטרופה". ברמב"ם מאושפזים חולים הזקוקים להנשמה בחדר רגיל במקום בטיפול נמרץ

כבר שלושה ימים שהחולים נאבקים על מיטות, ובבתי חולים רבים העומס עדיין לא פחת. בירושלים התפוסה בחדרי המיון עמדה הבוקר על יותר מ-100%, בבית החולים סורוקה שבבאר שבע המחלקות הפנימיות ומחלקת הילדים צפופות מאוד וגם במוסדות רפואיים אחרים זמן ההמתנה לטיפול במחלות החורף ובהן בשפעת ובסיבוכיה - עדיין ממושך מאוד. 

 

משבר בבתי החולים - דיווחים נוספים ב-ynet:

עומס בבתי החולים: "אנשים מקללים את האחיות"

"רופאים לא מגיעים לחולים". העומס לשיא

בבתי החולים מבקשים: "אל תגיעו למיון"

  

השיאים השליליים נרשמו ככל הנראה בסורוקה. סימה ברוש, שליוותה את בעלה לבית החולים, סיפרה כי השניים שהו 15 שעות במיון עד שהגיעו למחלקה פנימית ב'. "זה ממש עצוב", סיפרה.

רק בישראל
הצפיפות בבתיה"ח בישראל - מהגבוהות במערב / ד"ר איתי גל
דו"ח של ה-OECD חשף את מצבם העגום של בתי החולים בישראל: צפיפות אדירה, חולים שמשתחררים מוקדם מדי מאשפוז ומספר נמוך ב-50% של אחיות, לעומת הממוצע בארגון. הבשורות הטובות: ישראל בין המובילות בתוחלת החיים
לכתבה המלאה

"האחיות והרופאים מסכנים. הם לא מספיקים. אנשים צועקים וכועסים, אבל כמה בנאדם יכול לעשות עם כמות כזו של אנשים. הבעיה זו ההמתנה הארוכה. זה קטסטרופה. אם ביבי היה חולה הוא לא היה מחכה הרבה זמן. בערב אנשים היו במסדרון, בכל חור, ליד השירותים. לא היו מספיק שמיכות, גם לא היה עם מי לדבר".

 

אריה שבח, שמאושפז כעת באותה מחלקה, אמר כי חיכה לא פחות מ-24 שעות בחדר המיון. "באתי ביום שני בבוקר. עכשיו אני פה ויחסית אין הרבה עומס. אבל במיון יש הרבה. בצהרי היום שיירה של אמבולנסים מגיעה לבית החולים, ובדיוק אחרי שגומרים לטפל בחולים מגיעים עוד". מבית החולים נמסר ביום ראשון כי לא קיימים עומסים חריגים, אבל באותו יום כבר היו 300% תפוסה. הבוקר נרשמו בחדר המיון 200% תפוסה.

 

גם בבית החולים שערי צדק היו הבוקר עומסים ניכרים בחדר המיון. זמן ההמתנה לבדיקת רופא עמד בממוצע על 4-3 שעות, בניגוד ל-45-30 דקות ביום רגיל. בהדסה עין כרם התפוסה עמדה על כ-120% וגם בהדסה הר הצופים היא עברה את ה-100%. בבתי החולים הללו העומס מורגש בעיקר במיון, במחלקת ילדים ובמחלקות הפנימיות. 

 

עומס בשיבא תל השומר (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
עומס בשיבא תל השומר(צילום: אמיר לוי)

 (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
(צילום: אמיר לוי)

 (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
(צילום: אמיר לוי)
  

בבתי החולים בחיפה עדיין צפוף מאוד. ברמב"ם שבחיפה אמנם רק 10 חולים ממתינים לאשפוז בחדר המיון, אבל המחלקות הפנימיות עדיין עמוסות בחולים שנאלצים לשכב במסדרון. מבית החולים נמסר כי הבעיה המרכזית כעת היא המספר הרב של חולים הזקוקים להנשמה, אולם נאלצים לשכב בחדרים רגילים שבהם יש פחות פיקוח וניטור, מאשר ביחידה לטיפול נמרץ או בחדרים לטיפול נמרץ במחלקות הפנימיות.

 

מבית החולים כרמל נמסר כי עדיין קיים עומס בחדרי המיון. במחלקות הפנימיות ומחלקות הילדים יש תפוסה של 120% בשל תחלואת חורף. הנהלת בית החולים העבירה צוותים רפואיים וגייסה צוותים נוספים למחלקות העמוסות ממחלקות פחות עמוסות. בבית החולים "בני ציון" נרשמה הקלה בעומס במיון, אך מחלקות האשפוז נמצאות בתפוסה מקסימלית דבר שעשוי להשפיע במהירות גם העומס בחדר המיון.

 

בשאר בתי החולים בצפון המצב השתפר מעט. מיה צבן, דוברת בית החולים פוריה שטבריה, מסרה כי "היום באופן כללי יותר טוב, למעט עומס גדול במחלקת ילדים ותפוסה מלאה בקרדיולוגית ובטיפול נמרץ לב נשימתי". גם התפוסה בבית החולים גליל מערבי בנהריה עומדת על כ-100%.

 

בהכנת הכתבה השתתפו בועז פיילר, איתי גל, אילנה קוריאל, נועם (דבול) דביר, אחיה ראב"ד ומאור בוכניק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
במסדרון בלניאדו
צילום: עידו ארז
העומס ברמב"ם
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים