שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

מעשה ידי אמן: הצייר הגרמני שהפך לחלוץ ישראלי

אריה (מאיירהוף) חצור היה אמן מוכשר בגרמניה, ואף קיבל מלגת לימודים, אך נשבה ברעיון הציוני ועלה לא"י. כאן חבר לקיבוץ גבעת ברנר והותיר אחריו יצירות אומנות רבות. תרבות עברית, שנות ה-30

הורים מיוחדים היו לאריה. משפחת אמו היו סוחרי פסנתרים ברוסיה, ונמלטו משם עת היו פרעות ביהודים והגיעו למצרים.

 

אביו של אריה ייצג את עסקי משפחתו מגרמניה במצרים. הם התחתנו במצרים ושם גם נולד אריה ב-1907. כאשר פרצה מלחמת העולם הראשונה, גורשה משפחת מאיירהוף לעיר וירצבורג שבגרמניה. 

 

בימים הקשים שלאחר המלחמה, עסק אריה בעבודת צבעות. מעסיקו הבחין בכישוריו של אריה וזימן אנשי אקדמיה לראותו. אריה התקבל לאקדמיה וגם קיבל מלגת לימודים, אלא שאז החלו לנשוב 'רוחות רעות' בגרמניה.

 

עוד כתבות במדור טיול לעבר:

 

אריה נשבה ברעיון הציוני, עזב את האקדמיה לאומנויות והצטרף לחבריו בהכשרה חקלאית לקראת עליה לא"י. בשנת 1929 הם עלו

והצטרפו לקבוצת חלוצים מליטא שישבה ברחובות, והחלה להקים את קיבוץ גבעת ברנר.

 

אריה עבד במלאכות שונות, אבל עיקר שנות עבודתו בגבעת ברנר היו בהוראה ובחינוך. האומנות, התרבות וגם תכנון הארכיטקטורה של הקיבוץ - כולם היו עיסוקים של אחר העבודה.

 

חייו של אריה לא היו ארוכים. הוא נפטר ממחלה בשנת 1968 אבל הותיר אחריו יצירות רבות בתחום האמנות והתרבות של גבעת ברנר. כמה מהן תראו בכתבה זו.

 

3-1. בית החרושת רימון לשימורים היה ממפעלי המזון הגדולים בארץ כבר בשנות השלושים של המאה הקודמת. כמה מדבקות למוצרי המפעל עוצבו בידיו של אריה.

 

2.

 

3.

 

4. הגדות הפסח של גבעת ברנר עברו את ידיו של אריה. בציור: שער הגדת פסח משנת תרצ"ו , 1936.

 

9-5. כמה דפים מתוך חוברת צביעת ציורים לילדים שהכין אריה בשנת 1937. 'עגלה תוביל חציר' נתן שמה. לחוברת צורפו דברי חרוז שנכתבו ע"י יוסף אחאי.

 

6.

 

7.

 

8.

 

9.

 

11-10. מרבית התרבות של אותן שנים נעשתה בכוחות עצמאים של הקיבוץ. כדי להעשיר את הידע בעברית של הילדים הכין אריה משחק: רביעיות קלפים

 

11.

 

16-12. גם תפאורה להצגות ולבוש השחקנים עוצבו עד לפרט האחרון בידיו של אריה. כאשר הכין את חג הפסח, הוא עיצב את לבוש שחקני החד-גדיא. מהציור הכינו במתפרת הקיבוץ את הלבוש.

 

13.

 

14.

 

15.

 

16.

 

18-17. בשנות ה-50, כאשר החלו מדברים על ייבוש אגם החולה, פנתה הוצאת הספרים של הקיבוץ המאוחד לאריה על מנת שיכין סדרת ציורים של ציפורי האגם בטרם יכחדו. התוצאה הייתה לא פחות טובה מזו של חוקר א"י במאה ה-19 הכומר הנרי בייקר טריסטרם.

 

18.

 

לכל הכתבות במדור טיול לעבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפורי אגם החולה, שאייר אריה חצור
מומלצים