שתף קטע נבחר

משאל: האם ניתן לגייס את החרדים בכפייה?

דב הלברטל סבור כי הוויכוח על הגדרת הנטל עוד לא הוכרע, ולכן יש לדבוק בסטטוס קוו. מנגד, מציעה ליאת נוקד להשיב לחרדים מידה כנגד מידה: הם לא יתגייסו, ואנו נפסיק לספק להם שירותי ביטחון. האם אתם חושבים שניתן לגייס את החרדים בכפייה?

ליאת נוקד: תורתם - הפקרתם

חברה ב"פורום לשיוויון בנטל", מורה ומחנכת

 

"אולי פשוט טעינו בכללי המשחק, ודרשנו שוויון לכיוון הלא נכון? אולי מול החרדים המאיימים שלעולם לא יתגייסו, צריך להעמיד איום מקביל? הם יצהירו על לימודים אקדמיים, ישיבתיים, בודהיסטים או 'ויקיפדיים', ויקבלו פטור מגיוס צבאי ומשירות לאומי, ואנחנו, מצדנו, נשיב להם באותה מטבע.

 

שכונה ו' באשדוד תהיה תהיה נתונה למתקפות טילים מרצועת עזה, ללא ההגנה. בדרך לעמנואל וביתר עלית לא יוקמו מחסומים, ואם יתרחשו התנכלויות לאומניות באיזור חריש - כוחות הביטחון יימנעו מלהגיע. אין ספק כי במצב זה החרדים ירגישו 'ישראלים אמיתיים' גם מבלי לשרת יום אחד למען המדינה".

 

הדברים המלאים של ליאת נוקד: "אין שוויון בנטל, אין ביטחון לחרדים" - כאן  

 

 


 

 

דב הלברטל: ויכוח ללא מנצחים

מרצה למשפט עברי, לשעבר ראש לשכת הרב הראשי לישראל

 

"בשאלה המהותית מהו הנטל, העם עוד לא הכריע. החילונים טוענים שנשיאה בנטל משמעה שירות צבאי, ולכן על כולם להתגייס. החרדים טוענים כי הנשיאה בנטל משמעה גם לימוד בישיבות, שהוא הדי-אן-איי של האומה היהודית. לדעתם, ללא עולם הישיבות תאבד הזהות היהודית.

 

זו שאלה קיומית עם מטען מוסרי ראשון במעלה, שאין לה פתרון. וכשהעם חצוי, לא ניתן לכפות פתרון לצד זה או אחר. לכן, אין ברירה אלא להשאיר את הסטטוס קוו, ולהפנים את העובדה כי מדובר בוויכוח עקרוני ונוקב, שבינתיים אין בו מנצחים".

 

הדברים המלאים של דב הלברטל: "הנטל שלי זה לא הנטל שלך" - כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להשאיר את הסטטוס קוו, או לגייס את החרדים בניגוד לרצונם?
צילום: בני דויטש
מומלצים