שתף קטע נבחר

הרב אליהו נגד המלשינון: שמס הכנסה יחפש לבד

בעוד רשות המסים מנסה לשכנע את הציבור לדווח על מעלימי מס, יוצא רב העיר צפת נגד המלשינון, ואומר כי התורה מלמדת שאסור להלשין על אדם - גם אם חטא ופגע בעם ישראל כולו: "מס הכנסה יתכבד ויחפש בעצמו. אנחנו לא מלשינים"

"יש אנשים שחיים על חשבוננו", מכריז הקריין בתשדיר רשות המסים , ומבקש מהציבור לדווח על "עבודה בשחור" – אבל לא כולם ממהרים להלשין. רב העיר צפת, שמואל אליהו, מבכירי הציונות הדתית, פוסק כי אין לשתף פעולה עם "מלשינון" הרשות, וקובע: "שמס הכנסה ימצא בעצמו".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

הרב אליהו התייחס לסוגיה בתוכנית "שאלות ותשובות" בתחנת הרדיו "גלי ישראל", זאת בעקבות פניות רבות שקיבל בעניין. לדבריו, מספר התנ"ך עצמו ניתן ללמוד כי אסור להלשין על אדם – גם אם חטא ופגע בעם ישראל כולו.

 

"אנחנו לא מלשינים"

"יש סיפור בתחילת ספר יהושע", הסביר הרב, "כאשר בני ישראל נלחמים ביריחו ומנצחים, ואחר כך בעי ונכשלים, ויהושע שואל: מה קרה? אז אומר לו (אלוהים): חטא ישראל, גנבו, כחשו וכו'. אומר לו יהושע לריבונו של עולם: מי חטא? אומר לו הקדוש ברוך-הוא: מה, אני מלשין?! אני אגיד לך מי חטא?! תמצא לבד! יהושע עושה את הגורל ומוצא את עכן". 

 

על פי הרב אליהו, "הסיפור הזה בא ללמד אותנו שהגם שעכן עשה דבר שלא יעשה, ובגללו אחר כך עם ישראל כולו סובל, ההלשנה

היא לא דבר נכון וראוי, והתפקיד שלנו, אלוקים אומר: חפשו בעצמכם". והמסקנה האקטואלית: "מס הכנסה יתכבד ויחפש בעצמו, יעשה את העבודה שלו - וזה בסדר גמור. אנחנו לא מלשינים!"

 

לפני כשבוע נודע כי מנהל רשות המסים, דורון ארבלי, החליט לשנות את הליך קבלת המידע על עברייני מס, כך שהטיפול במידע הנמסר יקוצר, הסכום המזכה בתגמול יקטן, וגם מי שהביא להליך אזרחי נגד המעלימים יתוגמל.

 

מוסר המידע ב"מלשינון" מתוגמל לפי הכופר שהוטל בגין העבירה, או הקנס שבית המשפט הטיל בעקבות ההרשעה בה. את המידע ניתן למסור דרך "הקו האדום" שבאתר הרשות, או בפגישה עם נציגי יחידות המודיעין שלה. המידע נבדק, ואם הוא נמצא אמין ובעל פוטנציאל לסכום מס גבוה, הוא עובר לחקירה פלילית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הלשנה - לא דבר נכון". הרב שמואל אליהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים