שתף קטע נבחר

שדרוג חינם בבזק: כמה באמת תשלמו בסוף

בזק תחל הלילה לשדרג את מהירות תשתית האינטרנט של לקוחותיה ל-5 ו-15 מגה ללא תוספת תשלום. הלקוחות מודאגים: האם כשיסתיים מסלול המבצע שלנו, המחיר יקפוץ למחיר מחירון גבוה יותר בגלל שדרוג המהירות? ואלו ספקיות מציעות שדרוג ללקוחות חדשים שטוב יותר ממה שהן מציעות לוותיקים?

בזק הודיעה אתמול (ב') שתשדרג בשבועיים הבאים את מהירות תשתית האינטרנט ללקוחותיה ל-5 ול-15 מגה ללא תוספת תשלום. מלכתחילה ברור היה שהשדרוג הזה לא תמיד ניתן בחינם, כיוון שיש לשדרג את המהירות גם אצל ספק האינטרנט (גלישה מצריכה תשתית וספק), אולם המהלך העלה שאלות נוספות.

 

 

לקוחות בזק רבים פנו ל-ynet בשאלות, בין היתר: כמה נשלם לספק; מה יהיה המחיר בבזק בסוף המסלול/מבצע הנוכחי שאני נמצא בו עכשיו; האם המהירות שלי שתשודרג באמת תגיע ל-15 מגה. הנה התשובות. אתם מוזמנים לפנות בשאלת נוספות במייל.

 

מי משודרג?

כל לקוחות תשתית האינטרנט של בזק שגולשים במהירות הנמוכה מ-5 מגה ישודרגו בשבועיים הקרובים לקצב של 5 מגה. לקוחות שגולשים במהירות של 5 מגה עד 10 מגה, ישודרגו ל-15 מגה.

 

מי לא ישודרג?

לקוחות בזק בקצבים הגבוהים (20,30,50, 100 מגה), לקוחות בזק שהתשתית באזור מגוריהם לא מספיקה (אין רבים כאלה, לפי בזק) ולקוחות HOT.

 

איך אדע ששודרגתי?

תקבל הודעה מבזק.

 

האם אגלוש מהר יותר?

כן, אבל לא בהכרח. לא תמיד המהירות המוצהרת על-ידי חברות האינטרנט היא המהירות שניתנתבפועל במחשב הביתי. לפעמים ההצהרה היא "עד 15 מגה", בהתחשב בתנאי האזור. אפשר לבדוק זאת באתרים נבחרים כמו speed test.

 

מה קורה בתום תקופת המסלול - האם המחיר יקפוץ?

אני לקוח בזק שנמצא במסלול עם מחיר מבצע. בתום שנה, המחיר אמור לעלות לי למחיר מחירון. האם בתום התקופה, מחיר המחירון יקפוץ גבוה יותר, כי בזק שדרגו לי את קצב הגלישה למהירות יקרה יותר?

 

לא. נסביר: רוב לקוחות בזק נמצאים במסלול מבצע כלשהו, בין אם בתשתית בלבד ובין אם בחבילה שמשלבת תשתית אינטרנט ושיחות בטלפון הקווי. המסלולים האלה לא כוללים התחייבות כמובן, אך המחיר בהם מוגבל בדרך כלל לשנה, כשכעבור שנה המחיר קופץ למחיר מחירון.

 

למשל: קצב של 2.5 מגה מתומחר במחירון ב-100 שקל, 5 מגה מתומחרים ב-121.45 שקל. אם בזק תשדרג אתכם בימים הקרובים מ-2.5 מגה ל-5 מגה, וסוף המסלול שלכם מתקרב - זה לא אומר שתתחילו לשלם 121.45 שקל בחודש. באתר בזק נכתב במפורש: כי "עם סיום המסלול שבו אתה נמצא, תעבור למחירי המחירון של הקצב המקורי שלך". בעצם בבזק מבטיחים שהם משדרגים רק את המהירות ולא נוגעים במחיר גם כשתקופת המסלול/מבצע האינדיבידואלי של כל לקוח תיגמר.  

 

שימו לב - בהמשך לכך, בימים הקרובים, בזק תשנה כלפי מטה את מחירי המחירון, כך שבעצם מחיר מחירון ל-5 מגה ירד למחיר מחירון של 2.5 מגה ומחיר מחירון של 15 מגה ירד למחיר מחירון של 5 מגה. במקביל, בזק ביטלה את מהירות 10 מגה.


בזק - השינוי במחירי המחירון בעקבות שדרוג המהירות (בקצבים הרלוונטיים)

בזק - השינוי במחירי המחירון בעקבות שדרוג המהירות (בקצבים הרלוונטיים)
מהירות (ב-Mb) מחיר מחירון נוכחי (עלה ב-1 בספטמבר 2012) מחיר מחירון בעקבות שדרוג המהירות
2.5 מגה 100 שקל תבוטל
5 מגה 121.45 שקל 100 שקל
15 מגה 131.12 120 שקל

המחירים: לפי אתר בזק

 

האם אלה מחירים טובים?

לא בהכרח. מחירי המחירון בדרך כלל גבוהים מדי כדי לאפשר מבצעים. 

       

בכל זאת, שום דבר לא בא בחינם. למי כן צריך לשלם כסף?

לספק האינטרנט. אצלו, השדרוג החינם של בזק עלול לעלות לכם כסף, אותו תצטרכו להוסיף לתשלום החודשי שלכם. גלישה באינטרנט מצריכה השוואת מהירויות בין ספק התשתית (בזק, HOT) לבין ספק האינטרנט (נטוויז'ן, בזק בינ"ל, אקספון, 012 סמייל, אורנג', אינטרנט רימון, טריפל סי).

 

חלק מהספקיות כאקספון, 012 סמייל ואורנג', הצהירו כי ישדרגו את המהירות ללקוחות בזק בלי תוספת תשלום. ספקיות אחרות: HOTnet, נטוויז'ן ובזק בינלאומי שתקו בנושא, משמע, כרגע, בחברות אלה, השדרוג האוטומטי של בזק יעלה לכם כסף.

 

המחירים אצל הספקיות - לקוחות חדשים לעומת ותיקים

מה המחירים ל-5 ול-15 מגה אצל הספקיות והאם יש הבדלים בין לקוחות חדשים לקיימים?

בהחלט יתכן שזה הזמן לרענן ספקית אינטרנט, משום שלקוחות חדשים מקבלים בדרך כלל מחיר טוב יותר מוותיקים, בניגוד למגמה שהיתה בעבר לתחזק מחלקות שימור לקוחות שמציעות למאיימים לעזוב מחירים מגוחכים. הנה כה דוגמאות:

 

בנטוויז'ן, חברה שכאמור גובה כסף על שדרוג המהירות של בזק, אמרו ללקוחה ותיקה שתוכל לשדרג את המהירות ל-5 או ל-15 מגה במחיר אותו היא משלמת היום על 2.5 מגה "אבל זה מבצע בשבילך כי את לקוחה ותיקה".

 

ללקחות חדשים נטוויז'ן יצאה במבצע ("רק היום", הזהיר נציג המכירות) 30-55 עד 30 מגה ב-30 שקל לחודש. המחירים "הרגילים" ללקוחות חדשים: 5 מגה מתומחרים ב-37.90 שקל לחודש ו-15 מגה ב-49 שקל לחודש. כלומר, אם שודרגתם בבזק - אלה המחירים שתשלמו אצל הספקית לטוב או לרע.

 

ב-012 סמייל, 5 מגה יעלו ללקוח חדש 20 שקל בחודש. מ-10 ועד 30 מגה - המחיר החודשי עומד על 30 שקל. ללקוח ותיק שמשלם 45 שקל בחודש ל-5 מגה, אמרו בחברה שהמחיר לא ישתנה עם שדרוג בזק. כשביקש הורדת מחיר ל-30 שקל, הצליח לקבלה אחרי מיקוח. כלומ: יש הבדל בין לקוח חדש לוותיק. הוותיק ישלם יותר על השדרוג.

 

באינטרנט רימון, חברה שמספקת שירותי אינטרנט הכוללים סינון תכנים, 5 מגה מתומחרים ב-41 שקלים לחודש ו-15 מגה ב-43 שקלים לחודש. בין לקוחות ותיקים לחדשים - ההבדלים זניחים.

 

בזק בינלאומי: 5 מגה מתומחרים ללקוחות חדשים ב-26-29.90 שקל, 15 מגה ב-39.90 שקל. לקוחה ותיקה מסרה לנו שהיא משלמת 49.90 שקל על 10 מגה בבזק בינ"ל (מחיר תשתית בזק אצלה עומד על 89 שקל).

 

ב-HOTnet תשלמו 20 שקל לכל המהירויות עד 100 מגה - כך שהשדרוג של בזק במילא לא משנה את המחיר ללקוחות HOTnet. 

 

באקספון תשלמו 20 שקל על כל המהירויות - עד 20 מגה, כך שהשדרוג של בזק לא יקפיץ לכם את התשלום החודשי. עם זאת, כיוון שאקספון הכריזו על המחיר הזה רק אתמול (ב'), מומלץ ללקוחות ותיקים שגולשים במהירות של עד 20 מגה, להוריד מחיר ל-20 שקל לחודש.

  

בזק לא בהכרח זולה יות מ-HOT

האם עכשיו, בזק זולה יותר בתשתית מ-HOT?

לא בהכרח. אחד מלקוחות HOT ששוחחנו איתו, משלם 59 שקל על 12 מגה ו-25 שקל לספק. לקוח בזק ששוחחנו איתו משלם 110 שקל ל-15 מגה בבזק ו-20 שקל לספק. 

 

לקוחות חדשים בבזק ישלמו פחות? 

יתכן. לקוח שיצטרף עכשיו לחבילת גלישה 15Mbs במסלול לשנה, יקבל 3 חודשים ראשונים ללא תוספת תשלום ובחודשים 12-4 ישלם 110 שקל לחודש - 82.5 שקל לחודש בממוצע לשנה. המבצע הזה עשוי להשתנות בימים הקרובים בעקבות המהלך, לטובת לקוחות חדשים.

 

במי המהלך פוגע?

במי ששדרג מהירות בבזק לאחרונה. במקרה זה, מומלץ להתקשר לשירות הלקוחות כדי לבקש הטבת תנאים.

 

ספקיות האינטרנט: "בזק מקשה עלינו להתחרות"

באלו חברות הוא פוגע?

ב-HOT חברת התשתית המתחרה לבזק וגם בספקיות האינטרנט. באחת מספקיות האינטרנט אמרו ל-ynet: "כבר תקופה ארוכה שבזק מחלישה באופן שיטתי את כל הספקיות. יש עם זה בעיה רגולטורית, משום שכדי שחזון משרד התקשורת לשוק סיטונאי יתממש (בסגרתו ספקיות האינטרנט יוכלו למכור גם תשתית, בכך שיקנו אותה מבזק ו-HOT), צריך שלספקיות תהיה יכולת תחרותית".

 

לפי גורם בשוק, בזק מרוויחה מהמהלך החינמי הזה כסף: "אנחנו כספקים קונים תשתית (ג'יגות) מבזק כדי להתחבר ללקוחות. אם בזק משדרגת עכשיו את הקצבים ללקוחות, אני צריך להרחיב את הפס שלי בהתאמה וזה אומר תשלום נוסף לבזק. מצד שני, מצפים ממני לא להעלות מחיר ללקוחות משדרגים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
בזק. המחיר יקפוץ, אך למחיר המחירון של המהירות הקודמת
מומלצים