שתף קטע נבחר

לונדון: רב בכיר נעצר בחשד להתעללות מינית

הרב והדיין חיים הלפרין, מבכירי רבני הקהילה החרדית בלונדון, נמצא במעצר בעקבות חשד להתעללות מינית בקרוב ל-30 נשים שהגיעו לייעוץ הלכתי, ונפלו קורבן למעשיו. הקהילה מפולגת, ומשטרה מתחננת בפני הנשים: בואו להעיד. נאמין לכן

והעיר לונדון נבוכה: ארבעה רבנים ועסקנים בכירים בקהילה החרדית המקומית נעצרו השבוע על ידי משטרת אנגליה, בחשד להתעללות מינית מצד אחד מהם ושיבוש הליכי חקירה על ידי האחרים. היום האריך בית המשפט את מעצרם עד לסוף השבוע. 

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

תחילת הפרשה - בתלונות של נשים שהגיעו לייעוץ זוגי אצל הרב והדיין חיים הלפרין, מבכירי הקהילה החרדית, וטענו כי הטריד אותן מינית. סיפורן הגיע לעיתונות החרדית בעיר כבר לפני כמה חודשים, אך הדבר לא הביא לבירור העניין. גם ניסיון לדון בו בתוך הקהילה בפני בתי דין לא צלח.

 

לאחרונה פתחה המשטרה בחקירה שהובילה לגל המעצרים, ויש הסבורים כי זו התאפשרה דווקא בזכות תלונה של החשוד המרכזי עצמו נגד הפרסומים נגדו באינטרנט. חוץ ממנו נעצרו גם אחיו, הרב דוד הלפרין, ושני עסקנים המקורבים אליהם, בחשד כי היו מודעים למעשיו ולא דיווחו עליהם, ולאחר מכן ניסו לשבש את החקירה.

 

המשטרה מחפשת נשים שיעידו

אביהם של האחים הלפרין הוא הרב אלחנן, ממנהיגי החרדים בשכונת גולדרס-גרין ולשעבר נשיא "התאחדות הקהילות" – תפקיד שממנו התפטר באחרונה על רקע החשדות נגד בנו. העיתונאי ישראל כהן ("כיכר השבת"), המסקר את הפרשה, סיפר כי מדובר ב"משפחת אצולה" בקהילה הלונדונית, ולכן החקירה והמעצרים מסעירים את חבריה באופן מיוחד.

 

"המשטרה לא מנדבת יותר מדי פרטים על החשדות, ומבחינה זו מדובר ממש בחקירה סמויה", אמר. "כל מה שידוע כרגע הוא על בסיס אותן שמועות שהסתובבו שם לפני כמה חודשים על הטרדת נשים שבאו להתייעץ עם הרב הלפרין בענייני 'שלום בית'". הוא הוסיף כי התחושה בקהילה הייתה שהנושא לא מטופל, ושבתי הדין שנדרשו לפרשה "לא הסכימו לגעת בתפוח אדמה הלוהט הזה", בגלל מעמדו של החשוד – עד להתערבות המשטרה.

 

ההתפתחויות האחרונות הביאו את הפרשה אל כותרות כלי התקשורת באנגליה. מפקד מחוז ברנט במשטרת לונדון, אמר ל"גארדיאן" הבריטי כי "אנו עובדים כרגע להבטיח שקולן של הנפגעות יישמע". הוא קרא לקורבנות להגיע ולהעיד: "אנו נקשיב לכן, נתמוך בכן ונאמין לכן".

 

עימות בקרב הקהילה החרדית

לפני כחודש התכנס בית הדין של איחוד הקהילות האורתודוכסיות בלונדון (UOHC) לדון בתיק של הרב הלפרין. ה-Times of Israe

מדווח כי הוא הואשם ב"התנהגות מינית בלתי הולמת", לכאורה, עם קרוב ל-30 נשים שבאו להתייעץ עמו ולקבל את הדרכתו ההלכתית. בית הדין היה אמור להתכנס לדיון נוסף בפרשה בחודש מרץ.

 

הלפרין שייך לאחת המשפחות החרדיות הבולטות בלונדון, וניסיונות לפרסם את הפרשה פילגו את הקהילה החרדית המקומית. ה-Times of Israe מוסיף עוד כי למרות שהתפטר ממשרות רשמיות, ועל אף שחמישה רבנים בכירים בלונדון הוציאו נגדו הצהרה כי הוא לא ראוי לשמש במשרה רבנית, המשיך הלפרין לכהן כרב בקהילתו.

 

הפרשה הזו מצטרפת לפרשה אחרת שהכתה גלים בקהילה החרדית והיהודית ככלל בממלכה הבריטית. זאת לאחר שלפני כשלושה שבועות פרסם ערוץ 4 הבריטי תחקיר המסכם שנה של עבודה, ובו חשף השתקה של פרשיות התעללות מינית בילדים, שאירעו לכאורה בקהילה החרדית של לונדון במהלך שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשים לא מתלוננות כרגע
צילום: index open
מומלצים