שתף קטע נבחר

שימוע לחברות המזון לתינוקות: למנוע אי תחרות

הממונה על הגבלים עסקיים שלח מכתבי שימוע לארבע החברות שמספקות תרכובות מזון לתינוקות. בעקבות שליטת מטרנה וסימילאק בשוק. בין היתר, הממונה מתכוון לחייב אפשרות בחירה להורים בין שתי חברות לפחות בבתיה"ח

בעקבות שליטת מטרנה וסימילאק בשוק תרכובות המזון לתינוקות, הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה, הוציא היום (ד') מכתבי שימוע לארבע החברות הפועלות בשוק, בשל כוונות לקבוע כי הן מהוות קבוצת ריכוז.

מהרשות להגבלים עסקיים נמסר כי זו תהיה הפעם הראשונה שבה יכריז הממונה על קבוצת ריכוז, וזאת מכוח תיקון החוק בעניין זה. 

 

  • מטרנה: הנחה של 5 ש'? תנו את הת.ז של התינוק

 

במסגרת הליך השימוע, הממונה מפרט בפני החברות את הצעדים בהם הוא שוקל לנקוט כדי למנוע פגיעה בתחרות ובצרכנים בשוק הזה. החברות מתבקשות להגיב לצעדים אלה תוך זמן מוגבל ובתגובתן עליהן לשטוח את התנגדויותיהן לצעדים, שהממונה עומד לנקוט, אם קיימות כאלה.

 

ארבע החברות בקבוצת הריכוז שתוכרז, הן מטרנה החזקות בע"מ (השייכת לאסם), פרומדיקו בע"מ (המשווקת את סימילאק), מדיצ'י מדיקל בע"מ (המשווקת את אופטימיל) וטבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ (המשווקת את נוטרילון). 

 

שתיים מהן, מטרה וסימילאק, שולטות בשוק. סימילאק היא הספק הבלעדי של רבים מבתיה"ח בארץ, בעוד שמטרנה, שמספקת אף היא תרכובות לבתיה"ח, היא גם השחקן הגדול ביותר בשוק. ברשתות ובמרכולים, שתיהן מוכרות את האבקות במחירי מדף גבוהים, אולם לרוב, הם נמכרים בהנחה במסגרת מבצעים משותפים עם הרשתות. הסברה היא שאם החברות הנוספות יוכלו להיכנס גם הן לבתי-החולים, הן יוכלו להגיע לנתחי שוק גדולים יותר וכך המחירים בשוק ירדו.

 

חובה שלכל הורה תהיה זכות בחירה בביה"ח

עקב כך, עיקרי הצעדים בהם מתכוון הממונה לנקוט הם: 1. איסור על בלעדיות באספקת תרכובות המזון לבית החולים; 2. חובה לוודא כי לכל הורה בבית החולים תינתן אפשרות בחירה בין לפחות שני סוגי תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) מיצרנים או משווקים שונים; 3. איסור על ספק תמ"ל להיות צד להסכם לאספקת תמ"ל לבית החולים שתקופת האספקה לפיו עולה על שנתיים; 4. חברה תוכל לספק תמ"ל לבתי חולים בכפוף לכך ששיעור הלידות בהם, במצטבר, לא יעלה 70% מכלל הלידות שנרשמו בישראל.

 

מהרשות נמסר כי: "תחום שיווק ומכירת תרכובות מזון לתינוקות מאופיין בתחרות מועטה, בין היתר, משום שקשה לחברות חדשות להיכנס ולצמוח בשוק וכן בשל נאמנות גבוהה למוצר מצד הצרכנים. קושי עיקרי העומד בפני חברות חדשות בשוק, להכנס ולהתרחב בתחום, הוא הגבלות על הגישה של ספקי תמ"ל חדשים למחלקות היולדות בבתי החולים.

 

עוד נמסר מהרשות כי "הורים לתינוקות הניזונים בתמ"ל מעדיפים, בדרך כלל, לרכוש את מותג התמ"ל שסופק להם בבית החולים לאחר הלידה, אף אם קיימים לו תחליפים זולים יותר. על כן, אספקת תמ"ל לבתי חולים על ידי כלל ספקיות התמ"ל, ויכולת של הורים לבחור בין ספקי תמ"ל בבית החולים, חשובות מאוד למניעת פגיעה משמעותית בתחרות בשוק זה, ולמניעת פגיעה בציבור הצרכנים הרוכשים תמ"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מטרנה וסימילאק שולטות בשוק ובבתיה"ח
צילום: עמית מגל
מומלצים