שתף קטע נבחר

הולנד: קנס ליהודי שלא נשא ת"ז בשבת

הלכה היהודית אוסרת נשיאת חפצים בשבת, ויהודי חרדי נעצר בהולנד ונקנס משום שלא נשא על גופו תעודת זהות, כמתבקש על פי החוק. נשיא ועידת רבני אירופה: "כבר בגרמניה הנאצית דנו הפוסקים האם וכיצד ניתן לצאת לרשות הרבים עם תעודות"

בית משפט בהולנד דחה את ערעורו של אזרח יהודי שנקנס על ידי המשטרה המקומית לאחר שלא נשא תעודת זהות בשבת. העותר, דתי-אורתודוכסי, טען כי יש לבטל את הקנס על סך 60 אירו, בשם חופש הדת, מאחר שההלכה היהודית אוסרת עליו לטלטל את התעודה ביום זה, אך בית המשפט בהאג קבע כי לחוק המחייב את נשיאתה אין פטור דתי.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

האיש ששמו לא הותר לפרסום, נעצר על ידי המשטרה באמסטרדם מסיבה לא ידועה והתבקש להזדהות, אך לא היה באפשרותו לעשות זאת – והוא נקנס, זאת בהתאם לחוק בשנת 2005 המחייב כל אדם מגיל 14 ומעלה לשאת תעודת זהות, ולהציגה לבקשת שוטר.

 

כל מאמצי האזרח היהודי להסביר כי על פי ההלכה אין לטלטל בשבת שום חפץ ברשות הרבים (אלא אם מותקנים

סביב האזור חוטי "עירוב תחומין") - לא הועילו. הוא נאלץ לבקש סעד מבית המשפט, אך כאמור - עתירתו נדחתה.

 

החוק חוקק בעקבות גלי שטנה כנגד מהגרים ומוסלמים. הפעם האחרונה שבה חויבו אזרחי הולנד לשאת תעודות מזהות, הייתה בזמן הכיבוש הנאצי.

 

נשיא "ועידת רבני אירופה", הרב פנחס גולדשמיט, אמר כי ״הבעיה של נשיאת תעודה מזהה בשבתות איננה חדשה, וכבר בגרמניה הנאצית דנו הפוסקים בשאלה האם וכיצד ניתן לצאת לרשות הרבים עם תעודות. אני מקווה שהקהילה היהודית בהולנד תבוא להסכם עם השלטונות בנושא הזה״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"דנו בזה בגרמניה הנאצית". הרב גולדשמיט
צילום: ארכיון ועידת רבני אירופה
מומלצים