שתף קטע נבחר

ארה"ב: גינויים לפוליטיקאי יהודי שהתחפש לשחור

דב הייקינד, חבר בית המחוקקים של מדינת נ"י, מצא עצמו לב סערה, בעקבות תמונה ממסיבת פורים, שבה נראה מחופש לשחור. חבריו למפלגה כמו גם הליגה נגד השמצה, טענו לגזענות: "זה מזכיר את הימים שבהם אפרו-אמריקאים הוצגו כליצנים"

חבר בית המחוקקים של מדינת ניו-יורק, דוב הייקינד, לא שיער שהתחפושת שבחר לעצמו לרגל הפורים, תעורר שערורייה רבתי, שבסופה אף ייאלץ להתנצל. אבל יום לאחר החג הוא כבש את עמודי החדשות בכמה מכלי התקשורת הבולטים בארצות הברית, שהעבירו ביקורת נוקבת על התחפושת שבחר לעצמו: כדורסלן שחור.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

במסיבת החג השנתית שערך בביתו, צבע הייקינד את פניו בשחור וחבש פאת אפרו, תחפושת שהביאה לביקורת צולבת מצד חבריו למפלגה הדמוקרטית, ולגינויים מימין ומשמאל – כולל מהליגה נגד השמצה.

 

"זו תקינות פוליטית שהגיעה לאבסורד". הייקינד עם רעייתו ובנו, מתוך עמוד הפייסבוק ()
"זו תקינות פוליטית שהגיעה לאבסורד". הייקינד עם רעייתו ובנו, מתוך עמוד הפייסבוק

 

"כן, התחפשתי בפורים, וערכתי מסיבה", הוא כתב בבלוג שלו. "אבל זו תקינות פוליטית שהגיעה לאבסורד. אין עצם אחת בגופי הפועלת מתוך דעה קדומה". לאחר מכן, במסיבת עיתונאים מאולתרת מחוץ לביתו שבברוקלין, אמר הייקינד - המכהן כחבר בית המחוקקים מאז 1982 - כי לא עלה בדעתו שהבחירה בתחפושת הזאת הייתה פסולה, והצטער כי היו מי שמצאו אותה פוגענית.

 

תקף את גליאנו - והותקף

אולי זו "עונת המלפפונים", אך אין ספק שהתחפושת של הדמוקרט היהודי העסיקה את המרכזיים שבכלי התקשורת האמריקניים. תרמה לכך, מן הסתם, העובדה שרק שבוע קודם לכן בחר הייקינד להעביר ביקורת נוקבת על מעצב האופנה ג'ון גליאנו, שנצפה בלבוש חסידי במהלך שבוע האופנה בניו-יורק. "אתה לועג לנו?" הוא שאל מעל דפי הניו-יורק פוסט.

 

השבוע חזרה אליו השאלה כבומרנג. דובר בית המחוקקים, שלדון סילבר, אמר כי התחפושת הייתה פוגענית, וכארים קמארה, אף הוא חבר בבית המחוקקים, אמר כי הופתע מהתחפושת ואף זעם על הייקינד. לדבריו, "התחפושת הפגינה חוסר אמפתיה כלפי בני גזע אחר". הוא הוסיף כי "זה מזכיר את הימים שבהם אפרו-אמריקאים הוצגו כליצנים, למטרת כניסה אל תעשיית הבידור".

 

הייקינד מצדו, לא הבין על מה המהומה, וסיפר כי איש מבאי המסיבה לא הביע חוסר נוחות מהתחפושת. עם זאת, הוא פרסם הודעה נוספת בבלוג שלו, שבה הביע צער כנה, והתנצל בפני כל מי שנפגע. "מאוד מכאיב לי שהכאבתי לאחרים", כתב. "זה לא מי שאני, ולא מי שאני רוצה להיות. אני מקווה שהתנצלותי תשכח את הרגשות הקשים".

 

חושב כבר על פורים הבא

ל"ניו-יורק אובזרבר" שחשף את הפרשה, אמר הייקינד כי רצה להתחפש לשחקן כדורסל. "כל שנה אני מתחפש

לדמות אחרת, הסביר. "אני נהנה כשהאורחים לא מזהים אותי".

 

בנו של הייקינד, יוני, שפרסם את התמונה שעוררה את המחלוקת, הגן על אביו בפייסבוק, וכתב כי ככל הנראה לא היה זה צעד נבון להתחפש באופן שעלול להתפרש כפוגעני, "אבל לא הייתה כאן כל כוונה, ולו הזעירה ביותר, שמישהו ייעלב ממנה".

 

הייקינד הנחשב לתומך בולט במאבקים נגד אנטישמיות ונגד הצהרות אנטי-ישראליות, מתאר את עצמו כתומך נלהב בזכויות אדם, אך בעבר עורר עליו ביקורת כשתמך בחקיקה נגד נישואים חד-מיניים. לאחר פורים אמר בהומור כי הוא כבר חושב על פורים הבא: "חשבתי להתחפש לאינדיאני, אבל אני לא רוצה לפגוע בקהילת האינדיאנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
בלי תחפושת. דב הייקינד
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים