שתף קטע נבחר

בשל בדיקת הריון: בי"ד חייב גירושים ושלל מזונות

הדיינים לא האמינו לטענת האישה, וקבעו כי בדיקת הריון כמוה כהודאה שקיימה יחסי מין עם גבר זר, ואף שללו ממנה את דמי המזונות. ומה על הטענה כי הגבר עזב את אשתו שלא כדין לטובת אישה אחרת? "זה נושא נפרד, הראוי לדיון אחר"

בית הדין הרבני בטבריה חייב אישה בגירושים ואף מנע ממנה דמי מזונות, רק מכיוון שביצעה בדיקת הריון. לטענת הדיינים, העובדה כי האישה, שחיה בנפרד מבעלה, ביצעה בדיקת היריון - כמוה כהודאה כי קיימה יחסי מין עם גבר זר, "ובכך נאסרה על בעלה ואינה זכאית למזונות, והתביעה לחיוב האישה בגירושין מתקבלת", כתבו בפסיקתם.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

מאז נפרדו בני הזוג לפני 16 שנים, דחה בית הדין מספר בקשות של הבעל לחייב את האישה בגט, כמו גם בקשות של האישה לשלום בית. הדיינים המליצו לשניים על גירושין בהסכמה, אך הצדדים דחו את ההצעה. בשנים האחרונות חי הגבר עם אישה אחרת בארצות הברית, ולאחרונה הגיש תביעת גירושין מחודשת, בטענה כי חלף זמן רב, וכי אפסו הסיכויים להגיע לשלום בית.

 

בית הדין ביקש לדחות שוב את תביעת הבעל, אלא שבמהלך הבירור טען התובע כי יש ברשותו ממצאים המוכיחים כי האישה "זינתה". ממסמכים שהציג לדיינים עלה, כי במהלך שלושה ביקורים שונים אצל רופא נשים, אמרה כי היא סובלת מכאבים באזור הבטן, וכי היא חוששת שהיא בהריון. באחת הפעמים, הפנה אותה הרופא לבדיקת שתן ולבדיקת אולטרה-סאונד.

 

"אין לי גברים בחיים שלי"

אלא שבא כוחה של האישה טוען כי לאמיתו של דבר, היא לא חששה כלל שהיא בהריון. לדבריו, היא סבלה מכאבים גיניקולוגיים ממושכים, ולתומה חשבה כי אם תטען שאולי היא בהריון, תזכה לקבל הפנייה לבדיקת אולטרה סאונד, ולא לבדיקה פולשנית אחרת. עוד אמר, כי כבר חלפו ימי הפוריות שלה, וממילא היא איננה מקבלת מחזור, כך שלא ייתכן שבאמת חשבה שהיא נושאת תינוק ברחמה.

 

"יש לי כאבים כל הזמן באזור הבטן התחתונה, קרובי משפחה לקו בסרטן, כואב לי כל הזמן, אמרתי שאלך לרופא נשים ושאני רוצה בדיקת אולטרה-סאונד ולא בדיקה ביד של רופא", אמרה האישה במהלך הדיון על דמי המזונות בבית הדין. "שאלו אותי למה, אז אמרתי להם שאולי אני בהריון בכדי שיבדקו אותי... אין לי מחזור, אין לי גבר ואין לי גברים בחיים שלי, אני ישנה במיטה עם אמא שלי".

 

הודאה על קיום יחסי אישות

אך הדיינים לא קיבלו את טענתה. לאחר דיון הלכתי קבעו כי לא ניתן לקבל את התירוץ שלה, כאילו שיקרה כדי להשיג בדיקה נוחה יותר, שהרי איש איננו מערים על הרופא בעניינים מסוג אלה, כך לטענתם, ובוודאי לא אישה חולה כמותה. עוד נימקו, כי בכל מקרה לא היה בבדיקת האולטרה-סאונד כדי לסייע לה, שהרי ממילא הייתה הבדיקה מופסקת מיד, עם שלילת אפשרות ההריון.

 

"פשיטא שאישה ההולכת להיבדק בדיקת הריון, לאחר שהיא מודיעה לרופא שהיא חוששת שהיא בהריון, אמירה כזו אינה יכולה להתפרש אלא כאמירה שיש בה הודאה על קיום יחסי אישות", קבעו הדיינים בהכרעתם, שניתנה בהיעדרה של האישה. "כשאין כל אפשרות שיחסים אלו התקיימו עם הבעל, וגם האישה אינה טוענת כך, הרי זו הודאה שהיחסים התקיימו עם גבר אחר. לאחר אמירה כזו אינה יכולה לחזור ולפרש דבריה בדרך אחרת, אלא באמצעות אמתלא סבירה, לפי שיקול דעת בית הדין".

 

עוד מצאו הדיינים כי סירובה של האישה לחתום על טופס ויתור סודיות רפואית, כמו גם היעדרה מהדיון לא נעשו בתום לב. "מובנת ההתחמקות של האישה לחתום על טופס ויתור סודיות רפואית על פי הוראת בית הדין, כשלבסוף הושג החומר בהיעדר חתימה זו, וכן בהתאם לכך מתפרשת התחמקותה מהתייצבות לדיון האחרון".

 

על טענת בא כוחה של האישה, כי גם הבעל עזב את רעייתו לטובת אישה אחרת שלא כדין, כתבו הדיינים: "(זה) נושא נפרד הראוי לדיון שלא במסגרת הנוכחית, אך אינו מצדיק לעוות את הדין ביחס לבעל בתביעתו הנוכחית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גבי מנשה
"ובכך נאסרה על בעלה, ואינה זכאית למזונות"
צילום גבי מנשה
מומלצים