שתף קטע נבחר

מסורב הגט הוותיק בארץ נשא אישה שנייה

אחרי 16 שנות מאבק בפרודתו, מסורב הגט מימש את "היתר מאה הרבנים" שניתן לו והתחתן עם אשה נוספת. היעד הבא - מאסר האשה הראשונה עד שתסכים לגירושים. ארגון משפחה חדשה: "הביורוקרטיה היהודית - אבסורד"

מה עושה אדם שאשתו מסרבת זה 16 שנים להתגרש ממנו? ובכן - מתחתן עם אישה נוספת. א', תושב איזור המרכז בשנות ה-60 לחייו, המחזיק בשיא המפוקפק "מסורב הגט הוותיק בארץ" - מאס בעגינותו, והחליט לממש היתר מיוחד שניתן לו - לשאת את בת זוגו כאישה שנייה. אבל זה לא נגמר בכך, מסורב הגט מקווה שבית הדין הרבני יפעיל עוד סנקציה אחת על פרודתו כדי שתסכים לגירושים: מאסר. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הם התחתנו לפני 25 שנה והביאו לעולם ילד משותף, אך כעבור תשע שנים פתח א' תיק גירושין. כבר באותה שנה מצא בית הדין הרבני האזורי את העילה מוצדקת, וקבע כי על האישה לקבל את הגט. ב-16 השנים שחלפו התקיימו עשרות דיונים בתיק – בבתי דין ובתי משפט, והוטלו על הפרודה כמעט כל הסנקציות האפשריות בגין סרבנותה להתגרש (איסור לחדש רישיון נהיגה, לפתוח חשבון בנק, לצאת מהארץ, לעבוד במגוון מקומות עבודה ועוד) - אך היא לא נכנעה.

 

סרבניות גט - כמו סרבנים

לפני שבע שנים הבינו הדיינים כי מדובר במקרה קשה במיוחד, והעניקו לא' אישור הלכתי להינשא לבת זוגו וידועתו בציבור -

גם מבלי לגרש את אשתו הרשומה. על פי ההלכה הבסיסית, מותר לאדם לשאת כמה נשים, אך הדבר נאסר ב"חרם דרבנו גרשום" לפני כאלף שנה, והתקבל כפסיקה מחייבת. מאז, במקרים מיוחדים, ניתן למסורב גט אישור חריג לשאת אישה נוספת, הידוע כ"היתר מאה רבנים" - בעיקר כאשר אשתו אינה יכולה או איננה רוצה לקבל ממנו גט. נשים אינן יכולות, כמובן, לקבל היתר לשאת יותר מאיש אחד, משום שהדבר אסור גם בבסיס ההלכה, ונחשב לאחת העבירות החמורות בתורה.

 

בישראל ניתנים כמה היתרים כאלה בשנה, שחלקם ממומשים ואחרים רק מהווים אמצעי לחץ על האישה ומזרזים את הגירושים. על פי נתוני הנהלת בתי הדין הרבניים, היקף תופעת סרבניות הגט זהה לזה של הסרבנים, ולעיתים אף גבוה יותר, אך "נשק יום הדין" בדמות היתר זה פותר זאת בדרך כלל. זו גם הסיבה לכך שדיינים לא נאלצו עד היום להטיל עונשי מאסר על נשים אלו, משום שתיקי הגירושין נסגרו גם בלעדיהם.

 

א', שלגביו כאמור נפסק כי הוא רשאי להינשא בשנית, עמד בפיתוי במשך שבע שנים, ולא עשה שימוש בפסק. הוא חשש שנישואים ופתיחת פרק חדש בחיים יגרמו לבית הדין להרפות מהאישה, ולשחרר את הלחץ שהפעילו עליה לקבל את הגט. לדבריו, רישומה כאשתו במשרד הפנים מקשה על חייו באופן יומיומי. בין הדוגמאות הרבות שמנה: הוא אינו יכול לקחת משכנתא בלי אישורה, ונדרש לשלם את חובותיה לרשויות ולגופים שונים, והיא, במקביל, רשומה בין המוטבים העתידים לרשת את נכסיו, קצבאות שארים שעל שמו וכדומה.

 

מסורב הגט עוד מקווה שבית הדין יפעיל נגד פרודתו את הנשק היחיד שטרם נעשה בו שימוש - מאסרה. הרבנים אכן גזרו עליה עונש כזה לפני שנתיים, אך עד היום היא לא נכלאה. הסיבה: כליאה של אישה סרבנית טעונה את אישור נשיא בית הדין הגדול, הרב הראשי שלמה עמאר, אך זה בחר שלא ליצור תקדים והחזיר את הכדור לאולם הדיונים.

 

בין לבין ישבה בת-זוגו לשעבר של א' שבועיים בכלא, לפני כארבעה חודשים – אך זאת משום שהתעלמה מצו הבאה שהוציא לה בית הדין ולא התייצבה לדיון - ולא בשל סרבנותה להתגרש.

 

בהתייחס לטענתו של האיש, אמרה האישה הסרבנית ל-ynet כי הרב עמאר הורה לבית הדין לדון שוב בבקשת הבעל למאסר, מה שמוכיח, לטענתה, כי התעקשותו שהיא תקבל את הגט לאחר שכבר הותר לו להינשא, מיותרת.

 

16 שנים, 14 קלסרים, ללא גט

בינתיים, כאמור, הספיק א' המסורב להתייאש, ובשבוע שעבר נשא לאישה את ידועתו בציבור ב-15 השנים האחרונות – כפי שאִפשר "היתר מאה הרבנים" שניתן לו ב-2005. עד שפרודתו תיכנס לכלא ואולי תהפוך בעקבות כך לגרושתו באופן רשמי, הוא דורש כעת ממשרד הפנים, באמצעות מנכ"ל ארגון "משפחה חדשה", עו"ד אירית רוזנבלום, לבטל בכל זאת את רישומו כנשוי לה, ולכתוב כי מעמדם האישי "בבירור".

 

"רשויות המדינה והחוק התעללו בי במשך שנים, והן ממשיכות להתעלל בי", טען א' בשיחה עם ynet. "יש לי בבית 14 קלסרים של פסקי דין בעניין הגירושין האלה, אבל שום דבר לא גרם לה לקבל ממני את הגט.

 

"הנה כמה דוגמאות על קצה המזלג למה שעובר עלי כבר 17 שנים: הסנקציות שהוטלו עליה הן רק לשנה, אבל על גברים סרבנים הן בלתי מוגבלות; את צו הפינוי שלה מהבית לקח לי ארבע שנים לממש, כשכולם יודעים שאם זה היה הפוך היו בועטים אותי ממנו מיד; המדינה לא הפסיקה לה את הסיוע המשפטי, על חשבון כולנו, משלמי המיסים, למרות שהחליפה 38 עורכי דין כדי לגרום לסחבת; ועוד אבסורד: הילד היה בחזקתי, ובכל זאת נדרשתי על ידי רשויות האכיפה לשלם עליו מזונות לאמא כאילו הוא אצלה".

 

הסרבנית: הוא רודף אותי

האישה הסרבנית אמרה ל-ynet בתגובה לטענות, כי כל הערכאות המשפטיות - רבניות ואזרחיות - קיבלו החלטות בניגוד לחוק,

בהסתמך על ראיות ועדויות בלתי קבילות וחריגה מסמכות, אך היא משוכנעת כי כמו במקרה עמוס ברנס - גם צדקתה תצא לאור יום אחד. את סרבנותה לקבל גט נימקה בכך שהמחלוקות הכספיות בינה לבין א' עדיין לא נפתרו. היא האשימה את א' כי הוא זה שרודף אותה, בי היתר בפתיחת תיקי סרק בהוצא לפועל, תוך ניצול חולשתה הכלכלית והנפשית. לדבריה, יש בידיה אינספור מסמכים המוכיחים כי בתי המשפט ובתי הדין שדנו בתיק טעו בפסיקותיהם. "היתר מאה רבנים' מייתר את הצורך הדחוף בגט", הוסיפה.

 

עו"ד רוזנבלום, המייצגת את א' בחלק מההליכים המשפטיים, אמרה: "מדובר במקרה שהוא המחשה חיה של הפיקציה והאבסורד בתולדות הביורוקרטיה היהודית. לעיתים הקיבעון שתוקף את המערכות בישראל, משתלט על חיי הפרט ועשוי למרר לו את החיים ללא לאות. זוהי אחת הדוגמאות הכואבות והעצובות. לו המקרה היה הפוך ומדובר היה באישה שגבר נוהג בה כך, הטרגדיה הייתה כפולה ומכופלת.

 

"אם מקרה זה לא ינער את המערכת ויפקיע את המונופול הרבני על חיי הנישואין שלנו, כמדומני שדבר כמעט לא ישחררנו ממנה. למרות זאת, ארגון משפחה חדשה ימשיך להילחם עבור זכות האדם לחופש, פרטיות ומשפחה בכל דרך אפשרית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Index Open
יש גם מסורבי גט
צילום: Index Open
עו"ד אירית רוזנבלום
מומלצים