שתף קטע נבחר

דיאטה על המדף: אילו תוספים יעזרו לכם לרזות?

המדפים בבתי המרקחת עמוסים בתוספים שמבטיחים לכם לרזות. מה עומד מאחורי הבטחות אלו, מה מכילים אותם תוספים, למי אסור להשתמש ומה עוד צריך לעשות כדי שהדיאטה תצליח. דיאטה על המדף

"אחרי החגים" היא אחת התקופות בה רובנו מתחילים בדיאטה. לרוב הלחץ לרזות מהר גורם לנו לפנות אל דיאטות הבזק, שהן ללא ספק, הדבר הכי פחות בריא שיש. כשבכל זאת מתעשתים ומחליטים על דיאטה בריאה יש כמה אופציות. אחת מהן, היא שילוב של תכשירי דיאטה הקיימים על המדפים בתהליך הירידה במשקל.

 

 

"באופן כללי ניתן להגדיר כמעט את כל התכשירים הקיימים לתמיכה בדיאטה, כתכשירים המכילים סיבים תזונתיים ומרכיבים שונים שאמורים לסייע בתהליך שריפת שומן, פירוק פחמימות ומסייעים בעיכול. ניתן בהחלט להגדיר אותם כתוספי תזונה", מסביר קובי כהן, רוקח סופר-פארם.

 

עוד כתבות בערוץ פארם נט

 

"הסיבים התזונתיים מסייעים לספוג מים מהמעי, לאפשר תנועתיות במערכת העיכול ובנוסף להפחית ספיגה של שומנים ופחמימות פשוטות ולהעניק תחושה של מלאות", הוא אומר ומוסיף כי התכשירים מוסיפים גם את CLA (חומצה לינולאית מצומדת), חומצת אמינו ל-קרניטין, מינרל כרום ותמציות טבעיות שונות.

 

קבוצת תכשירים נוספת היא כאלה המכילים מולטי ויטמינים, בעיקר בשל העובדה שבמהלך דיאטה מאבדים ויטמינים שונים ולכן ניתן להשלימם על ידי מתן של מולטי ויטמין. וישנה גם קבוצת תכשירים הנמכרים בצורת תה. "תכשירים אלה עלולים היות מסוכנים שכן הם מכילים חומרים משלשלים שעלולים לגרום להתמכרות מערכת העיכול למשלשלים", מסביר כהן.

 

שינוי אורח החיים

שירלי קטרון, דיאטנית קלינית ורוקחת סופר-פארם, מזהירה מפני התחלת דיאטה המבוססת רק על התכשירים הללו. "צריך להבין כי לא מדובר בתרופות פלא והם צריכים להילקח בצמידות לשינוי אורח חיים. מדובר בתכשירים המוגדרים כתוספי תזונה והם צריכים להיות חלק מדיאטה ולא המרכיב העיקרי שלה". 

 

לדבריה, צריך להקפיד על שני עקרונות כשמחליטים על משטר דיאטטי שבסופו תתרחש ירידה במשקל:

 

1. להוריד את סך ההכנסה הקלורי: מינימום ההכנסה צריך לעמוד על 1200 קלוריות ביום. הכנסה קלוריות שעומדת על פחות מכך עלולה גרום לנזק.

 

2. להגדיל את ההוצאה הקלורית: בעיקר על ידי פעילות גופנית. קטרון ממליצה על פעילות גופנית יעילה, כלומר פעילות כזו שתוביל לשריפת שומן. "פעילות אירובית כמו הליכה מהירה, אופניים, ריצה מעלה את הדופק,  הן פעילויות מתאימות ומומלצות, כדי שהפעילות תגרום לגוף לנצל את המאגרים". 

 

כהן מוסיף כי תכשירי הדיאטה המדוברים הם אינם תרופות, ולא עברו מחקרים מעמיקים. "צריך להתייחס אליהם כאל תוספי תזונה שנועדו לסייע בתהליך ההרזיה ולא  כתחליף לדיאטה", הוא אומר.

 

התוספים שיעזרו בהרזיה

כהן מזהיר כי היות שמדובר בשוק פרוץ למדי, ההמלצה היא לקנות תכשירים המסייעים לירידה במשקל ממקור ידוע, כמו בתי מרקחת מורשים. "חשוב לבדוק כי לתכשירים האלה יש אישור ממשרד הבריאות. שכן ניתן למצוא ברשת  מאות תכשירים הנמכרים ללא כל אישורים ועלולים להיות מסוכנים".

 

diet lady 2 מבית אלטמן

מוצר המשלב שני תכשירים:

תכשיר 1: כמוסות המכילות phase 2 שהינו מיצוי של שעועית לבנה (phaseolus vulgaris) ומינרל כרום.

מיצוי זה נחקר במחקרים שונים והראה יעילות בהורדת המשקל ובפירוק פחמימות.

 

תכשיר 2: כמוסות המכילות חומצה לינולאית מצומדת CLA. חומצה זאת הראתה יעילות בהפחתת רמות השומן בגוף וכמו כן השפעה על ירידה במשקל.

 

דיאט פור לייף פלוס

הפורמולה של לייף מבית סופר פארם המסייעת לתהליך הדיאטה. הפורמולה מכילה שני תכשירים: 1. דיאט פורמולה 2. דיילי פלוס

 

1. דיאט פורמולה מכילה שלושה מרכיבים:

 

קונג'אק גלוקומנאן. קונג'אק הוא צמח הגדל במזרח אסיה. בקמח המופק מהפקעת שלו קיימים סיבים תזונתיים המכונים גלוקומנאן. מחקרים אודות סיבים תזונתיים אלו הראו כי הקונג'אק יעיל בהורדת רמות של כולסטרול בדם, הגברת פירוק של פחמימות ושיפור תנועתיות המעי.

 

חומצת האמינו, ל-קרניטין, חומצת אמינו זאת משתתפת בתהליכים של פירוק שומנים בתא.

 

תמר הינדי. תמר הינדי מקל על פעילות המעיים, משלשל עדין ומסייע בתהליך העיכול

 

2. דיילי פלוס: מולטי ויטמין המכיל בנוסף מרכיבים המסייעים בתהליך הדיאטה כגון תה ירוק (נוגד חמצון), כרומיום (מינרל שמפחית כמיהה לסוכרים) וחומצה לינולאית מצומדת (CLA).

 

Lipo-Less

תוסף תזונה זה מוגן פטנט. הוא מכיל את המרכיב Litramine שהוא קומפלקס סיבים ממקור אורגני הסופח שומנים מהמזון לאחר אכילת מזון עשיר בשומן (כגון מזון מהיר/ קינוחים). הסיבים התזונתיים מפחיתים את כמות הקלוריות הנספגים משומנים במזון.

 

אין ליטול אותו בסמוך (יש להפריד שעתיים בין הנטילה) לוויטמינים מסיסים שומן (כגון ויטמין E, A, D ו-K) וכן לא מומלץ ליטול אותו בסמוך לתרופות "שומניות" כגון גלולות נגד הריון וסטרואידים.

 

דיאטת "שובע"

דיאטה זאת קיימת בצורה של אבקה או כמוסות ומכילה את הסיבים התזונתיים קונג'אק גלוקומנאן (בדומה למוצר של לייף). הכמוסות הן צמחיות ומתאימות לצמחונים/ טבעוניים.

 

ציטוזן פלוס של חברת GNC

ציטוזן מכיל סיבים תזונתיים. כמו כן מכילה הפורמולה את המינרלים אבץ וכרום, חלבון סויה ואת חומצת האמינו ל-קרניטין.

 

תכשירים מחברת סולגר

לחברת סולגר קיימים מספר תכשירים לסיוע בירידה במשקל וביניהם התכשיר Tonalin המכיל CLA, תכשיר ALL IN ONE המכיל סיבי אשכוליות, אצות ים וחומץ תפוחים וכמו כן תכשיר המכיל סיבי פסיליום.

 

"ציפיות ריאליות לירידה במשקל"

קטרון מזהירה מפני שינויים קיצוניים וציפיה לא ריאלית לירידה במשקל. "הרעיון הוא לאמץ הרגלי התנהגות והרגלי פעילות שיישארו לאורך זמן. דיאטה מוצלחת היא כזו

שיוצרת שינוי אמיתי בהרגלי החיים. משטר קיצוני של הרעבה או אכילת דברים שלא טעימים לאורך זמן, לא יחזיקו מעמד".

 

דיאטה הגיונית וריאלית צריכה להיות כזו שתגרום לירידה של כחצי ק"ג בשבוע. "ירידה של יותר היא קיצונית מאוד ועלולה להיות מסוכנת", מסבירה קטרון ומוסיפה, "ירידה חה יותר עללה לגרום לאיבוד נוזלים מהשריר, מה שעלול להזיק לבריאות לטווח ארוך".

 

קטרון מציעה כללים להצלחת הדיאטה:

ארוחות מסודרות: הקפידו על 3 ארוחות גדולות ועוד 2-3 ארוחות ביניים, כי אם מפזרים את זה לאורך היום הגוף מנצל את זה טוב יותר. בעיקר חשוב לא לדלג על ארוחות במהלך היום.

 

לא לעשות דיאטה במצבי קיצון: לא לכולם מותר להיות במשטר דיאטטי המשלב תוספי תזונה. כמו למשל נשים אחרי לידה, נשים מניקות, אנשים הסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס, אנשים שעשו הרבה דיאטות - חילוף החומרים שלהם נעשה איטי ואנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית.

 

קטרון אומרת כי בני נוער המעוניינים לרדת במשקל, צריכים להתייעץ עם דיאטנית לפני שהם מתחילים בתהליך ההרזיה. "בכל מקרה כדאי לפנות לייעוץ מקצועי לפני דיאטה. צריך לוודא שהגוף מוכן לשינוי הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
השילוב האולטימטיבי בין תכשירי דיאטה למשטר תזונתי נכון
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים