שתף קטע נבחר

כשלים בחמקן: 'עלול להיות מיורט בכל קרב אווירי'

מטוס הקרב היקר אי פעם יעשה עלייה לישראל, אבל דו"ח סודי של הפנטגון מונה רשימה ארוכה של בעיות ב-F-35. טייסי ניסוי טוענים שהקוקפיט ומסעד הראש מפריעים לשדה הראייה, כוונת הקסדה רועדת והצגים לא נוחים. היצרנית: ממשיכים לשפר

מטוס הקרב העתידי של ישראל סובל מבעיות בטיחותיות רבות והטייסים מתלוננים כי עקב אחד הכשלים הוא "עלול להיות מיורט בכל קרב אווירי". חיל האוויר כבר התחייב לקנות עשרות מטוסי חמקן F-35, אבל דו"ח סודי שנחשף מראה כי כשלים בקוקפיט של מטוס הקרב האמריקני היקר ביותר מובילים לבעיות נוספות בפרויקט.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

"מכה קשה הוכינו בידי הים": אחרי טביעת דקר

13 מיליון דולר לאדם חף מפשע שנכלא 11 שנה

 

שבועות ספורים אחרי שצי מטוסי החמקן של הצבא האמריקני קורקע, דו"ח חדש של הפנטגון מזהיר כי כל טייס F-35 יהיה בסכנה - עוד לפני שייכנס לקרב. בתזכיר שדלף נכתב כי כעת אפילו משימות אימון לא יכולות להתבצע באופן בטוח. "ניהול מערכת האימון מפגרת מאחור בפיתוח, ולא כל הפונקציות שלה עובדות", נאמר בדו"ח.

 

בחלק אחר של הדו"ח מתוארת שורה של כשלים בטיחותיים. "שדה הראייה ב-F-35 קטן יותר מבמטוסי קרב אחרים", כותב מחבר הדו"ח ומצטט הערות של טייסי ניסוי אחרי משימות אימון ב-F-35.

 

זהו ה-F-35 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זהו ה-F-35(צילום: רויטרס)

 

"מסעד הראש גדול מדי והדבר יקשה על מבט לאחור ועל סיכויי הישרדות בתקיפות אוויר וקרקע", כתב אחד מהם, ואחר היה עוד יותר בוטה: "שדה הראייה המצומצם לירכתיים יוביל לכך שהמטוס ייורט פעם אחר פעם בקרבות אוויר". הפנטגון הודה כי "שדה הראייה לאחור עלול להוות בעיה משמעותית לכל טייסי ה-F-35 בעתיד".

 

בטבלה שהוספה לדו"ח מתאר הפטנגון שמונה כשלים מרכזיים. "אין ביטחון שהטייס יוכל לבצע משימות קריטיות באופן בטיחותי", נכתב בדו"ח, שמתח ביקורת גם על צגי המגע החדישים. כוונת הקסדה, שאמורה לאפשר לטייס לשגר מטרה שזיהה בעין, זוכה אף היא לביקורת על כך שהיא סובלת מרעידות ומחוסר בהירות. לדברי הטייסים, גם הכבל שמחבר את הקסדה למחשבי המטוס סובל מבעיות ובנוסף נטען כי החלפת מנוע שאמורה לארוך שעתיים, נמשכת כרגע 52 שעות בממוצע. פרט לכך, קיים גם חשש לגבי בטיחות השימוש בכיסא המפלט של חלק מהמטוסים.

 

ב"ידיעות אחרונות" נכתב כי בלוקהיד מרטין, יצרנית המטוס, טוענים כי הבעיות מוכרות וחלקן כבר נפתרו. "חיל האוויר האמריקני קבע שה-F-35 מוכן לביצוע בטוח ויעיל של הבחינה המבצעית", נמסר מלוקהיד. "לוקהיד ממשיכה לשפר את הליכי התחזוקה וההפעלה המבצעית, תוך הגדרת סטנדרטים וטקטיקות להטסת המטוס".

 

לפני פחות מחודש קורקעו הטיסות ב-F-35, לאחר שנמצא סדק באחד הלהבים הממוקמים במנוע המטוס. דוברת הפנטגון קירה הון אמרה שבוע לאחר מכן כי לא נמצאו סדקים נוספים בלהק, ובעקבות זאת הוחלט בתחילת החודש על חידוש טיסות המבחן.

 

מחירו של מטוס F-35 מוערך בכ-145 מיליון דולר, והפרויקט כולו צפוי לעלות לאמריקנים לא פחות מטריליון דולר. לפני יותר משנתיים סיכמה ישראל על רכישה של 25 מטוסי חמקן, שאמורים להיכנס לשירות מבצעי בחיל האוויר במהלך 2016. סימונו של המטוס בתצורה הישראלית יהיה F-35I.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים