שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מערך המסוקים בצה"ל: היסטוריה של תאונות
  מאסון הנ"ד ב-1977, דרך אסון המסוקים ב-1997 ועד ההתנגשות בצלע הר במהלך אימון ברומניה ב-2010. לאורך השנים רשם מערך המסוקים של חיל האוויר שורה של תאונות
  התרסקות המסוק הלילה (ג') באזור רבדים, דרומית לגדרה, מצטרפת לשורה ארוכה של תאונות שידע מערך המסוקים של חיל האוויר לאורך השנים. אחת הראשונות והגדולות שבהן התרחשה ב-10 במאי 1977, והיא גבתה את חייהם של 54 צנחנים ועשרה אנשי צוות ובשל כך נקראה "אסון הנ"ד". מסוק היסעור שבו טסו השתתף בתרגיל של החטיבה במדבר יהודה, והוא התנגש בצלע גבעה הממוקמת כשישה קילומטרים צפונית ליריחו.

   

  חיפושים אחרי האסון ברומניה, יולי 2010 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  חיפושים אחרי האסון ברומניה, יולי 2010(צילום: רויטרס)

   

  התאונה הקשה ביותר שידע צה"ל התרחשה ב-4 בפברואר 1997 בשמי הגליל. בתאונה שנודעה בשם "אסון המסוקים" התנגשו שני מסוקי יסעור שהמריאו מבסיס מחניים והיו בדרכם ללבנון. כל 73 החיילים והקצינים שהיו עליהם נהרגו. לאחר ההתנגשות התרסק אחד המסוקים בסמוך לקיבוץ דפנה באצבע הגליל. זמן קצר לאחר מכן התרסק גם המסוק השני בקרבת מקום - בין בתי המושב שאר ישוב.

   

  חיל האוויר ידע גם תאונות של מסוקי קוברה. בספטמבר 2008 התרסק מסוק קוברה בשדות קיבוץ גניגר בעמק יזרעאל ושני אנשי הצוות נהרגו. המסוק היה אז בטיסת אימונים.

   

  לפני 15 שנים, ב-15 במרס, התרסק מסוק קוברה לים, מול חוף געש. בתאונה נהרגו תת-אלוף שמואל אלדר (מפקד בסיס פלמחים) וסגן אילן גור (טייס צעיר, תושב קיבוץ מלכיה). לפני כן היה תא"ל אלדר חבר ב"וועדת עברי" שחקרה את אסון המסוקים. במהלך הטיסה דיווח אלדר על רעידות בזנב המסוק. הוא הודיע כי הוא שולט במצב וינסה לבצע נחיתת אונס. כעבור דקה התפרק זנב הקוברה, והמסוק צלל לים.

   

  ב-18 במרס 1987 נהרג סגן-אלוף ציון בר-אור בהתרסקות מסוק קוברה בעמק בית שאן. טייס נוסף שהיה איתו, יובל וגנר, נפצע. 

    

  סריקות לפנות בוקר אחרי שברי המסוק שהתרסק    (צילום: רועי עידן)

  סריקות לפנות בוקר אחרי שברי המסוק שהתרסק    (צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ב-31 במרס 1996 התרסק מסוק יסעור מערבית למצפה שלם בזמן שהשתתף בתרגיל. בתאונה נספו שבעה חיילים: רס"ן אייל גלר, סרן עופר שוורץ, רנ"ג דוד וייצמן, סמל גיא שפיר, רב"ט דורון עזרא, רב"ט ליאור פילגוד ורב"ט ענבל טווסי.

   

  תאונה קשה התרחשה ביולי 2010 ברומניה כשמסוק יסעור התנגש בצלע הר והתרסק במהלך אימון משותף לשני הצבאות. בתאונה נהרגו ארבעה טייסים ושני מכונאים מחיל האוויר שהיו על המסוק, וכן משקיף רומני.

   

  במהלך מלחמת לבנון השנייה אירעה שורה של תאונות ותקריות שבהן הופלו מסוקי צה"ל. בתחילת המלחמה נהרג רב סרן רן יהושע כוכבא ושלושה לוחמי צוות אוויר נפצעו בהתנגשות של שני מסוקי קרב מסוג אפאצ'י (פתן) סמוך לגבול.

  ההתנגשות אירעה סמוך לצומת כח, מדרום לקריית שמונה.

   

  כמה ימים לאחר מכן נהרגו הטייסים אל"מ צבי לופט, בן 42 מקיבוץ חוגלה, וסגן תם פרקש, בן 23 מקיסריה, לאחר שמסוק האפאצ'י שבו טסו התרסק לא רחוק מצפת. תחילה סברו שהמסוק נפגע מאש צה"ל או שהוא פגע בקו מתח גבוה. בשלב מאוחר יותר, התברר כי הרוטור הראשי ניתק מגוף המסוק.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים