שתף קטע נבחר

מחקר: באיזו עונה הסיכוי להיכנס להריון גדול יותר?

כדי להיכנס להיריון צריך לקחת בחשבון משתנים כמו טמפרטורת הגוף, תאריך הביוץ, התנוחה הטובה ביותר, ועכשיו מתברר שגם למזג האוויר יש השפעה על סיכויי הקליטה. מחקר שנעשה ב"סורוקה" מצא כי איכות הזרע גבוהה יותר בעונת החורף

כשאנחנו רוצים לעשות סקס, אנחנו פשוט עושים סקס, בלי לחשוב יותר מדי (ולפעמים בלי לחשוב בכלל) על איכות הזרע, רמת החומציות של הנרתיק או מה טמפרטורת הגוף שלנו, ובטח ובטח שלא חושבים על מזג האוויר שבחוץ. אבל כשאנחנו מנסים להיכנס להריון, כל דבר חשוב- מחום הגוף, התאריך האחרון של הווסת ועד למה שאנחנו אוכלים. עכשיו מתברר שגם לעונות השנה יש השפעה על איכות הזרע - בחורף האיכות עולה ואילו בקיץ, ככל הנראה בשל החום המשפיע על האשכים, איכות הזרע יורדת.

 

עוד כתבות בנושא הריון :

 

במחקר שנערך במרכז הרפואי סורוקה, בראשותו של ד"ר אליהו לויטס, רופא בכיר ביחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית בבית החולים, נבדקה השפעת מזג האוויר על איכות הזרע הזכרי ונבחנה איכותו בחודשי השנה השונים. נמצא שבחודשי החורף חלה עלייה באיכות הזרע הזכרי ונמצאה התאמה בין איכות הזרע בעונה זו לבין עלייה בכמות הלידות בבית החולים כתשעה חודשים לאחר מכן.

 

רגע, בדקתם מה המצב בחוץ? אולי שרב? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רגע, בדקתם מה המצב בחוץ? אולי שרב?(צילום: shutterstock)

 

קר בחוץ? זה הזמן להיכנס למיטה

במחקר, שמתפרסם בימים אלה בכתב העת האמריקאי American Journal of Obstetrics & Gynecology, נבדקו 6,455 דגימות זרע מ-6,447 גברים. בדיקה סטטיסטית שמיינה את הדגימות לפי עונות השנה שבהן נלקחו, העלתה כי בחודשי החורף חלה עלייה בריכוז הזרע ובאיכותו.

 

כמו כן, נמצאו הבדלים בתנועתיות הזרע בעונות השונות- למרות שתנועתיות תאי הזרע היתה גבוהה יותר בקיץ בהשוואה לחורף, בקיץ נרשם ריכוז נמוך יותר בתאי זרע הנעים באופן פרוגרסיבי, כלומר, בתנועה בקוו ישר החיונית לפריון ומשפיעה על הכניסה להריון. עוד נמצא כי בהשוואה לדגימות שנלקחו בקיץ, בדגימות החורף היו יותר תאי זרע במבנה תקין.

 

ד"ר לויטס מסביר כי הממצאים מעידים על עלייה כללית באיכות הזרע בחודשי החורף וירידה בחודשי הקיץ. "הסבר לכך עשוי להיות ההשפעה השלילית של החום על האשכים. האשכים חיצוניים לגוף, ולרוב שומרים על טמפרטורה חיצונית הנמוכה ב-1.5-2 מעלות מחום הגוף. יתכן וכדאי לבני זוג המתקשים להיכנס להריון להיות עירניים יותר לעונות השנה ולהגביר את המאמצים להרות דווקא בחודשים הקרים".

 

רוצים להיכנס להריון? התחשבו בעונות השנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רוצים להיכנס להריון? התחשבו בעונות השנה(צילום: shutterstock)

 

השוואה בין מספר הלידות בעונות החורף לקיץ, במרכז סבן למיילדות בסורוקה, מראה תנודות עונתיות שתואמות את התנודות העונתיות של דגימות הזרע. המחקר מציג נתוני לידות בסורוקה בין השנים 2005-2010 בהן נספרו 79,038 לידות - בהתפלגות לפי עונות השנה, עולה שבחודשי הסתיו: ספטמבר, אוקטובר, נובמבר, נרשם המספר הגבוה ביותר של לידות - 22,732 ב-5 השנים. בחדשי האביב: מרץ, אפריל, מאי, שמשקפים התעברות בקיץ שקדם להם, נרשם המספר הנמוך ביותר של לידות - 17,753 ב-5 השנים.

 

בפעם הבאה שאתם מתכננים להיכנס להריון, דאגו שיהיה מדחום לחום הגוף, לטמפ' שבחוץ והאזינו למה שמספרים החזאים.

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רוצים להרות? חפשו את ערוץ מזג האוויר
צילום: shutterstock
צילום: רחל דוד
ד"ר אליהו לויטס
צילום: רחל דוד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים