שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  52% מהחילונים: לא למדנו יהדות מעולם
  שי פירון, לתשומת לבך: רוב הציבור סבור כי לימודי היהדות מיועדים לכולם, עם זאת, רק 48% מהחילונים למדו יהדות אי פעם. מנכ"ל גשר: "אני קורא לשר החינוך להרבות בלימודי יהדות, כדי לחזק את דמותה היהודית-דמוקרטית של ישראל"

  רוב החילונים בישראל לא למדו מעולם לימודי יהדות, ו-71% מהם סבורים כי לימודים אלה חשובים ואינם מיועדים לציבור הדתי בלבד. סקר ynet ועמותת גשר בחן את עמדותיהם של הורים לתלמידי בית הספר וגילה כי יותר מחציים שבעי רצון מהיקף לימודי היהדות בבתי הספר כיום.

   

  << כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

   

   

  הסקר נערך על ידי מכון המחקר "פאנלס" (באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי "Panel4all") בקרב 317 מרואיינים – מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות הדגימה המרבית - 4.4%).

   

  79%: לימודי יהדות מיועדים לכלל הציבור

  80% מהמרואיינים אמרו כי הם תומכים בלימודי יהדות ורק 16% מתנגדים (ל-4% אין דעה) – בהם 100% מהחרדים, 96% מהדתיים, 91% מהמסורתיים ו-69% מהחילונים. 64% לומדים יהדות כיום או שלמדו בעבר, אך לעומת 100% בציבור החרדי והדתי ו-69% במסורתי, אך בקרב החילונים רק 48% השיבו כך, ו-52% אמרו כי לא למדו יהדות מעולם.

   

  גם בתשובה לשאלה "למי מיועדים לימודי היהדות?" נמצאה תמימות דעים יחסית: 79% אמרו "לכלל הציבור" – וכך 100% מהחרדים, 98% מהדתיים, 80% מהמסורתיים ו-71% מהחילונים. לעומתם, 12% סבורים כי הלימודים מיועדים רק לציבור הדתי והמסורתי ו-6% מייעדים אותו לחרדים בלבד.

   

  52%: לא רואים צורך בתוספת שעות יהדות

  מבין ההורים לילדים בגילאי בית ספר, 52% לא רואים צורך בתוספת שעות יהדות למערכת הלימודים, 42% סבורים שיש לתגבר מקצועות אלו ו-12% קוראים דווקא לקצץ בלימודי יהדות. 14% אמרו כי ילדיהם כלל אינם עוסקים בנושא.

   

  אצל החילונים 50% שבעי רצון מהיקף הלימודים הקיים, בקרב המסורתיים 47% מרוצים ו-42% תומכים בתגבור, ובין הנשאלים הדתיים והחרדים 53% ו-77% (בהתאמה) רוצים יותר שעות יהדות.

   

  20%: אנשי רוח חילונים צריכים ללמד יהדות

  ומי צריך ללמד מקצועות אלה? 50% מבכרים את מחנכי הכיתות, 20% רוצים "אנשי רוח חילונים", 9.5% מעדיפים רבנים, 7%

   - בנות שירות לאומי, ו-5.5% מבקשים "גורם אחר" (ל-8% אין דעה בעניין).

   

  בכל אחד מהמגזרים העמדה הנפוצה ביותר היא כי המורים המחנכים הם שצריכים ללמד יהדות. כך השיבו 42% מהחילונים והחרדים, 65% מהמסורתיים ו-67% מהדתיים.

   

  "אנחנו בגשר רואים שלימודי יהדות תופסים מקום משמעותי יותר אצל כלל אזרחי מדינת ישראל", אמר אילן גאל-דור, מנכ"ל גשר. "היהדות שייכת לכולם, דתיים וחילונים כאחד. כשלומדים ומלמדים יהדות בגובה העיניים, אזי נראית צמיחה והתעניינות גוברת. אני קורא לשר החינוך להרבות בלימודי יהדות, על ידי המורים עצמם ועם תמיכה של גופים מקצועיים, כי כך נחזק את דמותה היהודית-דמוקרטית של מדינת ישראל".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  80%: בעד לימודי יהדות
  צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
  צילום: גיל יוחנן
  80% תומכים בלימודי יהדות. שר החינוך הנכנס, שי פירון
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים