שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

זבל של מטיילים

מה הבעיה לדחוף בין השישליקים, החומוס והשש-בש גם איזו שקית זבל או שתיים? למה אתם עדיין מסרבים להבין שאתם לא היחידים בארץ?! על המיץ של הזבל במדינה הזו, ובמיוחד בפסח

מה נשתנה הפסח הזה? כנראה שכלום. עדיין אותם ישראלים משאירים את הזבל שלהם על פני הארץ שהם כל כך ממהרים "לנפוש" בה.

 

הציפייה לחופש, אביב והתחדשות שפסח מביא איתו, נעלמים בן רגע עם מאות טונות הזבל שאתם משאירים בטבע. איך אתם יכולים להרוס משהו טוב כל כך מהר? איך?!

 

או יותר נכון למה - למה אתם לא לוקחים איתכם את הזבל שאתם משאירים? מה הבעיה לדחוף בין השישליקים, החומוס וערכת השש-בש גם איזו שקית זבל או שתיים? למה אתם עדיין מסרבים להבין שאתם לא היחידים במדינה הזו, בעולם הזה?!

 

מראות קשים. זבל שהשאירו מטיילים החג הזה ביער בן שמן  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מראות קשים. זבל שהשאירו מטיילים החג הזה ביער בן שמן (צילום: גיל יוחנן)

 

ככה זה הישראלי - המודעות לשמירת סביבה ממנו והלאה

זה מתחיל עם סיגריה שנזרקת מהמכונית לכביש, עובר לקליפות שמפוזרות למרגלות ספסל שבו פיצחתם גרעינים ומסתיים בהשארת שקיות, בקבוקים וכלים חד-פעמיים בפארקים ובשמורות הטבע.

 

ככה זה הישראלי - המודעות לשמירת סביבה ממנו והלאה. אתם שמחים לקבל את הטבע נקי, ירוק ופורח, אבל להשאיר אותו כזה? מה פתאום!

 

זה כבר לא בשבילכם, זה יגזול את הזמן שלכם. מה אכפת לכם מה יהיה אחר כך?! הרי לא תחשבו שאולי עוד משפחות ירצו לבוא למקום, על הנזק האקולוגי שגרמתם, או אולי על איזה יעל מסכן שיאכל את שקית הבמבה שנשארה, וימות. 

 

מתי תבינו: שמירה על הסביבה היא קודם כל שמירה עליכם

אבא שלי אמר לי פעם, כשהייתי ילד והשארתי את צלחת האוכל בסלון, "איפה שאתה אוכל - שם אתה מחרבן". מאז למדתי להחזיר את הצלחת למטבח, אבל כנראה שלא כולם.

 

אתם יודעים טוב מאוד להביא את המנגלים שלכם, את הסנדביצ'ים שארזתם כל כך יפה בבית, את מגוון בקבוקי המיץ שלכם לשטח. אבל לקחת אותם חזרה, או לפחות לרכז אותם ליד מיכל אשפה - "אה? עזוב שטויות, יאללה הביתה לפני שיהיו פקקים".

 

מתי תבינו: שמירה על הסביבה היא קודם כל שמירה עליכם, על הבריאות שלכם, על החינוך שלכם שאתם משלמים עליו כך כך הרבה ובעיקר על העתיד שלכם - שיהיה לכם לאן לצאת גם בחופשה הבאה.

 

כלים חד-פעמיים עושים הכי הרבה נזק לסביבה. זבל הפסח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כלים חד-פעמיים עושים הכי הרבה נזק לסביבה. זבל הפסח(צילום: גיל יוחנן)

 

זה בסדר, החיות יינקו

אתם מלכלכים בשמורות הטבע והגנים הלאומים, וזה נורא, אבל ניחא - אנשי רשות הטבע והגנים וקק"ל יעבדו קשה לנקות אחריכם, כשאתם כבר תהיו בבית ותעלו תמונות לפייסבוק מה"טיול המשפחתי".

 

הבעיה הגדולה היא במקומות שבהם אין מי שירים את הזבל שלכם. אין מי שיעבור עם שקית ויאסוף את מה שלא השכלתם לקחת איתכם בנחלים, בהרים, בשכיות החמדה שהקפדתם לברוח אליהם מפני ההמון.

 

שם היצורים היחידים ש"יינקו" אחריכם הם בעלי החיים. ניקיון שיוביל למותם והכל בגלל ש"היה לכם קשה" לקחת את הזבל שאתם ייצרתם, שאתם הבאתם.

 

נמאס שאתם לא רואים את מה שכל כך ברור

נראה שגם הנזק הסביבתי, מעבר לזה שנגרם לבעלי החיים, לא מדבר אליכם. פקקים של בקבוקי בירה ששתיתם וייקח להם מאות שנים להיעלם בטבע, גחלים לוחשות שתשאירו דולקות מסביב לעץ ועלולות לגרום לשריפה או אפילו שמיכה שתפרסו על פרחים מוגנים ואחרים - בכדי שיהיה לכם "קצת צבע בעיניים".

 

די, נמאס כבר שאתם לא רואים את מה שכל כך ברור, את מה שגורם לכולנו לשנוא את הישראלי שמטייל, את מה שמעכיר שוב ושוב את החגים שכולנו אוהבים.

 

יצאתם לשטח - קחו איתכם את מה שהבאתם! זה הכל! מה כל כך קשה?! וזה לא קשור רק לפסח, סוכות או יום העצמאות. עשו זאת בכל פעם, בכל מקום! מתי תבינו סוף-סוף: אתם אורחים בטבע, לא הפוך. 

 

תפסיקו פעם אחת ולתמיד להיות זבל של מטיילים!

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תתחילו לקחת את הזבל שהבאתם! מטיילים בפסח
צילום: גיל יוחנן
לא, זה לא המקום להשאיר את הזבל
צילום: חגי אהרון
מומלצים