שתף קטע נבחר

פרס ליצחק תשובה: "עשית מעשה אדיר"

נשיא המדינה בירך את בעלי קבוצת דלק על הזרמת הגז מ"תמר": "בלעדיך המהלך לא היה קורה - עשית מעשה אדיר". מוקדם יותר הביע פרס ביקורת על כך שהזרמת הגז החלה במהלך השבת. תשובה, שבבעלותו כ-30% מהזכויות בקידוח, אמר כי מקורות הגז יכולים להוזיל את החשמל ב-50%

נשיא המדינה שמעון פרס , שוחח היום (א') עם בעלי קבוצת דלק יצחק תשובה ובירך אותו על תחילת ההזרמה של הגז הטבעי ממאגר "תמר" לישראל. "אין בליבי מספיק ברכות לך", אמר פרס. "בלעדיך המהלך לא היה קורה - עשית מעשה אדיר".

 

 

תשובה, חלק מהבעלים בקידוח "תמר", הודה לנשיא ואמר: "אני מודה לך ומתרגש לשמוע את קולך". הוא הוסיף כי מקורות הגז יכולים להוזיל את מחירי החשמל ב-50% וכי הוא מקווה שהמקורות יסייעו הן לצרכנים הפרטיים והן למפעלים אשר זקוקים לאנרגיה זו.

 

אסדת הקידוח מעל מאגר "תמר" (צילום: אלבטרוס) (צילום: אלבטרוס)
אסדת הקידוח מעל מאגר "תמר"(צילום: אלבטרוס)

 

שותפות "תמר" מוחזקת בידי נובל אנרג'י (36%), דלק אנרגיה בשליטת יצחק תשובה (31.25%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים לאבנר), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).

 

הנשיא הביע את הערכתו לתשובה גם בעת ביקור הפסח המסורתי אצל הרב עובדיה יוסף והרבנים הראשיים שנערך מוקדם יותר היום, שם אמר כי "יצחק תשובה התעקש ומצא חברה אמריקאית שתחפור, כשבישראל עוד לא התלהבו מכך. העקשנות והמעוף של תשובה הם זכות גדולה אשר הובילה אותנו ליום זה, ואני מברך אותו על כך".

 

בהקשר זה התייחס הנשיא פרס לשימוש בנכסי הטבע ובנכסים הכלכליים לטובת החברה הישראלית ואמר: "רוח העם היהודי תמיד העדיפה ערכים על נכסים. את הנכסים אין לבזבז - יש להשקיע במלחמה בפערים החברתיים, ברווחה, בהעלאת רמת החינוך והמחקר וצמצום העוני".

 

באותה הפגישה גם התנצל הנשיא פרס על כך שתחילת ההזרמה מ"תמר" החלה ביום שבת, לאחר שנשאל על ידי כלי תקשורת חרדיים, אם נכון היה להתחיל את הזרמת הגז אתמול: "לפי דעתי לא. זו שגיאה. לא יודע למה עשו כך".

 

הגז הטבעי החל לזרום לכיוון ישראל אתמול ב-16:00 משדה הנפט שממוקם כ-90 ק"מ מול חופי חיפה, והוא צפוי להגיע למתקן הקליטה באשדוד בשעות הקרובות.

 

גורמים בשותפויות חיפושי הגז הבהירו בתגובה לדבריו של פרס כי ההכנות להזרמת הגז הן חלק מתהליך מתמשך שנעשה שבועות מראש ולא בשבת וכי הגז יגיע לישראל בערב החג - ולא בשבת או בחג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לואיז גרין
תשובה ופרס, מחובקים בוועידת הנשיא
צילום: לואיז גרין
מומלצים