שתף קטע נבחר

התליין היחיד במצרים מתוודה: הגשמתי חלום חיים

עיתון מצרי סיפק הצצה נדירה לחייו של התליין היחיד במדינה שתחת חבליו עברו 1,070 נידונים למוות. על ההוצאה הראשונה להורג שביצע: "לא ישנתי יומיים", על חייו האישיים: "שילמתי מחיר, שתי נשותיי הראשונות סלדו מעבודתי והתגרשו ממני"

"הרוצח החוקי" של ארץ הנילוס: העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" סיפק הצצה נדירה לחייו של האיש שנודע בכינוי "'העשמאווי" והיה למעשה התליין המפורסם ביותר במדינה הערבית, שבה עונש מוות הוא עדיין דבר לגיטימי.

 

ההרג במשחק בפורט סעיד: 21 נידונו למוות

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

סרביה: גבר עבר מבית לבית ורצח 13 בני אדם

מפגינות חשופות חזה קפצו על פוטין: "אהבתי"

ארגנטינה לא בוכה: "תאצ'ר - פושעת מלחמה"

 

שמו האמיתי של התליין הוא חוסיין קרני חוסיין אל-פיקי. הוא נולד בשנת 1947 בעיר טנטא, התגייס לצבא מצרים ושירת בו עד 1967. לאחר מכן הוא הצטרף לשירות בתי הסוהר בקהיר ועבד במשך 15 שנה כסוהר והופקד ללוות את האסירים המסוכנים ביותר בגלל מבנה גופו המרשים.

 

"כמו שיש נשיא אחד יש תליין אחד". אל-פיקי ()
"כמו שיש נשיא אחד יש תליין אחד". אל-פיקי

 

התפנית בקריירה של אל-פיקי התרחשה כשהוצב במחוז קנא ושירת בו ארבע שנים. "אז ראיתי את התליין במקום וקיוויתי להחליפו. עמוד התלייה היה חלום חיי". אל-פיקי סיפר ש"התליין היה מקבל בפעם אחת חמש לירות מצריות, בעוד אני קיבלתי 15 לירות מצריות בלבד לחודש שלם של עבודה".

 

"חלון למזרח התיכון" - כתבות אחרונות:

טרנד מצרי: משרדי שידוכים מציעים רעולות פנים

על שיפוד: סעודיה מקבלת את הארבה בפה פתוח

אפילו בסוריה המדממת, האהבה מצליחה לנצח

אונס בכיכר העיר. המהפכה פסחה על נשות מצרים

רובין הוד סעודי ורוצחות מתימן. סיפורי ערב

 

"ישבתי עם עצמי והחלטתי שאני רוצה לעבוד אפילו כעוזרו של התליין. בפועל, אחד מעוזריו של התליין יצא לפנסיה ואז קראו לי לקהיר ונסעתי. ואכן, נבחרתי לתפקיד עוזרו של התליין", סיפר אל-פיקי על הגשמת חלומו.

אז מה עושה בעצם עוזר של תליין? לדברי אל-פיקי, "נסעתי למחוזות רבים עם התליין והתפקיד שלי הסתכם בהבאת הנאשם מחדרו למשרדו של מפקד בית הכלא ומשם לחדר התלייה. בעת הצורך, הייתי צריך להשתלט עליו".

 

הקריירה של אל-פיקי המשיכה לנסוק - אבל שוב בנסיבות טרגיות. "פעם אחת הלכנו להוציא להורג נאשם בטנטא ובאותו לילה התליין היה תשוש. העברנו אותו לבית החולים אחרי שהיה לו שטף דם קשה. הצלחנו לבצע את גזר הדין בבוקר וחזרנו לקהיר. בדרך לקהיר הידרדר מצבו של התליין והוא מת, ואני הפכתי להיות התליין היחיד במצרים במקומו. כמו שאין עוד נשיא מדינה, אין עוד תליין".

 

התליין המצרי היחיד בראיון בשנה שעברה

 

לטענת אל-פיקי, ההוצאה הראשונה להורג בתלייה שהוא ביצע בעצמו הייתה ב-1998. "אני לא יכול לשכוח את השנה הזאת. התקשרו אליי ואמרו לי שיש הוצאה להורג של אשה ונער בטנטא שניהלו רומן ורצחו את אחיו של הנער שהיה גם בעלה. לבי נתקף חרדה ולא יכולתי לישון במשך יומיים".

 

אולם, פיק הברכיים וה"פרפרים בבטן" כבר נעלמו מאז הפעם הראשונה וה"עשמאווי" מעיד שהוא דווקא ישן לא רע בלילה. "אחרי שקיבלתי ביטחון עצמי התחלתי לבצע הוצאות להורג רבות. הבולטת שבהן הייתה הוצאה להורג של שישה אנשים ביום אחד שהורשעו במעשה טבח במחוז סוהאג", סיפר התליין המצרי.

 

1,070 - זהו מספר הנידונים למוות שעברו בחבל התלייה של אל-פיקי. אף על פי שהוא ראה הרבה הוצאת להורג בחייו, אחת מהן נחקקה במיוחד בראשו. "הייתי בבית סוהר בכפר שבין קום במחוז אל-מנופיה והיינו אמורים להוציא להורג אשה. פתאום הרגשנו רעידת אדמה והייתה מהומה רבתי במקום. הנשים החלו לצעוק שאללה לא רוצה שהיא תוצא להורג. אולם השבח לאללה, הצלחנו להוציא אותה להורג".

 

מעבר לשגרה היומיומית בעבודה, לתליין המצרי בעל הגוף החסון, השפם הארוך והיד הרחבה יש גם חיים מעבר לעמוד התלייה שללא ספק מתערבבים עם עבודתו: "שילמתי מחיר על אופי עבודתי. שתיים מנשותיי ביקשו להתגרש ממני בגלל עבודתי. הם סלדו מהמקצוע שלי, בייחוד מזה שהייתי חוזר לבית עם כתמים של דם על הבגדים. אבל אללה העניק לי אשה שלישית שסובלת אותי ומעניקה לי את החיים המתאימים. הבאתי איתה לעולם שני ילדים".

 

"אף על פי שבעלי ידוע בכך שיש לו לב קשוח משום שהוא מבצע הוצאות להורג ורואה את המורשעים מתים מול עיניו, הוא רגיש בתוך ביתו", דיברה אשתו אל-פיקי בשבחו. "יש לו לו לב טוב ומפריע לו לראות דם ואם קרה משהו לא טוב לי או לאחד מהילדים. הוא בעל חנון ורחום ואב למופת".

 

"בקשה אחרונה?" היא השאלה המפורסמת ששואלים נידון למוות לפני כל הוצאה להורג. התליין המצרי סיפר בראיון לעיתון "אל-יום א-סאבע" כי כאחד שראה הוצאות רבות להורג, הוא רגיל לבקשות סטנדרטיות ולבקשות חריגות: "יש אנשים שמבקשים דברים הגיוניים כמו לכתוב צוואה או להתפלל, אבל יש גם כאלה שמבקשים דברים מופרכים שלא ניתן לבצע כמו לראות את ההורים או איש מסוים", אמר אל-פיקי.

"יש כאלה שצועקים "אני חף מפשע, עזבו אותי. יש כאלה שבוכים ויש כאלה שמשתינים על עצמם מתוך פחד".

 

במהלך הראיון, האיש שהתרגל למראות קשים בחייו התעקש להזמין את עורכי הכתבה אליו למשקה ושאל אותם בחיוך כמו תליין אמיתי: "בקשה אחרונה?". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה מבקשים הנידונים למוות לפני שנתלים?
בהתחלה היו לו פרפרים בבטן. אל-פיקי
מומלצים