שתף קטע נבחר

הרב אבינר: שחילונים לא יבחרו את הרב הראשי

הבחירות לרבנות הראשית בפתח, והרב שלמה אבינר יוצא נגד השתתפות נציגים חילונים בגוף הבוחר, ומכנה אותה "עבודה זרה חדשה": "כיוון שהחילונים אינם מתכוננים לשמוע לרב הראשי, אלא רוצים שהוא ישמע להם, הם אינם יכולים לקבוע"

הרב שלמה אבינר, מבכירי רבני הציונות הדתית, קובע כי לאנשים שאינם דתיים אין זכות להתערב בהליך בחירת הרב הראשי לישראל, משום ש"אינם מתכוונים להקשיב לדבריו". את הניסיונות בציבור החילוני להשפיע על אופי הרבנות הגדיר "עבודה זרה חדשה".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

"האם הם רוצים רב ראשי כדי לשמוע מה שהוא אומר? לא! (...) הם רוצים רב ראשי שישמע מה שהם אומרים", טען הרב אבינר בכינוס בנושא "הרבנות הראשית - לאן?", ובכך מחה על חברותם של נציגים חילונים בגוף הבוחר את הרבנים. "אני מבין אותם - אבל זה לא מה שנקרא רב", אמר.

 

לדבריו, אסור שהרבנות תהיה משועבדת לדעת הקהל, לחשוב ולפעול על פי רצונה, משום שזו "עבודה זרה לדעת הקהל". הוא ציטט את הפילוסוף היווני סוקרטס, שאמר כי דעת הקהל יכולה לטעות, והעיר בציניות: "בשביל לדעת את זה לא צריך ללמוד בישיבה".

 

"עבודה זרה חדשה"

הרב אבינר הזכיר מחלוקת היסטורית שהייתה בין העולם הרבני לגורמים חילוניים לפני קום המדינה, בשאלה האם

יש להעניק לאחרונים זכות לבחור את הרב הראשי לארץ ישראל. לבסוף נקבע כי שני-שלישים מחברי הוועדה הבוחרת יהיו רבנים, וביתר תהיה נציגות גם לציבור שאינו דתי.

 

גם במענה לשאלת רב אמריקני - האם רבני חו"ל צריכים להיות מעורבים בבחירות לרבנות הראשית, התייחס הרב אבינר לסוגיה. "זה עניין פנימי של רבני מדינת ישראל", השיב, "שהרי הרב הראשי הוא ה'מרא דאתרא' (הרב המקומי – ק.נ) של ארץ ישראל".

 

"הרבנים בארץ ישראל בוחרים רב שהם רוצים להקשיב לו", הסביר, "כיוון שרבני אמריקה, עם כל הכבוד להם, אין להם עניין להקשיב לרב הראשי לארץ ישראל (...) לכאורה אינם צריכים להתערב". עם זאת הוסיף, כי לזהות הרב יש השפעה גם על יהודים בעולם, ולכן הבעת דעה בעניין מותרת להם.

 

כדי לחדד עוד את עמדתו, כתב: "להבדיל, בקצה השני, החילונים אינם צריכים להתערב בבחירת הרב הראשי, שהרי הם אינם מתכוננים להקשיב לדבריו, אלא אדרבה הם רוצים שהוא יקשיב להם, כלומר שהוא יהיה כפוף לדעת הקהל – שזו מין עבודה זרה חדשה.

 

"הרב לא צריך להיות משועבד לדעת הקהל, אלא הקהל צריך לשמוע אל הרב, קל וחומר לרב הראשי. וכיוון שהחילונים אינם מתכוננים לשמוע לרב הראשי, אלא רוצים שהוא ישמע להם, הם אינם יכולים לקבוע... הרב הראשי לישראל חייב להיות מנהיג רוחני המתווה את הדרך העליונה, ולא סתם פקיד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
הרב שלמה אבינר
צילום: אורות
מומלצים