שתף קטע נבחר

שרנסקי: כבר יש אישורים לחלק מהדברים

יומיים אחרי פרסום מתווה הפשרה בכותל, יו"ר הסוכנות בטוח כי הוא ישים מכל בחינה - גם מבלי לגעת באבן מאבני המוגרבים, או להרוס את הגן הארכיאולוגי. והחרדים? הם לא יכולים לתמוך פומבית, אך שרנסקי מבטיח שהם לא ייצאו למלחמה

אחרי שהטיל את הפצצה על מתווה הפשרה בכותל המערבי, שנחשף כאן - מספר יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, עד כמה הוא יישומי בשטח - ובקרב הציבוריות הישראלית המורכבת. בראיון מיוחד ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית", מגלה שרנסקי כי התוכנית עובדה עד לפרטיה הקטנים, וכי כבר ישנם אישורים לחלק מהדרישות בשטח.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

הטענה המרכזית שהושמעה כלפי המתווה, נוגעת ביישומה הגיאוגרפי, כשבסמוך לשטח המתבקש להרחבה נמצא שער המוגרבים, ולצדו הגן הארכיאולוגי. שרנסקי דוחה את הטענות, ואומר כי התוכנית ברת ביצוע גם נוכח נתוני הפתיחה: "אני לא נוגע בשום דבר שתחת אחריו הוואקף, או שהוואקף חושב שבאחריותו", כך שרנסקי. "אם הם בכל זאת ירצו לעשות מזה עניין, זה היה חבל מאוד". הוא הוסיף כי התייעץ עם כלל הגורמי הביטחוניים, "ואנו עושים הכל כדי שלא תהיה לשכנינו סיבה להתלונן".

 

שרנסקי סבור כי יש לשמור את האינטרסים של הגן הארכיאולוגי, תוך התחשבות גם באינטרסים הציבוריים. לדבריו, יש הרבה מקומות עם אוצרות היסטוריים, שיש בהם גישה של 24 שעות, "והאינטרסים לא נפגעים. אין ספק שהארכיאולוגים היו רוצים שזה יישאר אתר לארכיאולוגים בלבד. אני לא אומר שהם יהיו מאושרים, אבל יש בהחלט דרך לדאוג ולשמור על הארכיאולוגיה".

 

החרדים - הסכמה שבשתיקה

לדברי יוזם המתווה, "טכנית, משרד ראש הממשלה בדק כבר את האפשרויות לתוכנית יותר מצומצמת, וזה אפשרי, וכבר יש אישורים לחלק מהדברים. עם הביורוקרטיה שלנו - ואני אומר את זה מניסיון, כי הייתי גם שר השיכון וגם שר הפנים - אם רוצים, אז קל מאוד להפוך את זה לתהליך של עשרות שנים. מצד שני, אם הממשלה מתגייסת ועוזרת, ואם כל הזרמים משתתפים - אז זה לא צריך לקחת יותר משנתיים, ואולי קצת פחות".

 

מתווה הפשרה השוויוני, שכולל את הרחבת רחבת הכותל עד לקשת רובינסון, וחלוקתה לשלושה חלקים:

גברים, נשים ואזור מעורב - זכה לדברי שרנסקי, להסכמה של כל הצדדים: מרב הכותל החרדי - ועד לתנועה הרפורמית. אלא שכבר היום נשמעו קולות מצד הסיעות החרדיות, הפוסלים את המתווה.

 

"מנהיגי הציבור החרדי לא יכולים לתמוך בשום הצעה שכוללת תפילה רפורמית בארץ ישראל, אידיאולוגית", שרנסקי מסביר. "בין זה ובין מלחמה נגד זה, יש הבדל גדול. מצד שני, ל'נשות הכותל' קשה מאוד לקבל משהו פחות מתפילה במקום שבו הן רוצות להתפלל.

 

שרנסקי טוען כי אירועים כמו היום, עם עיכובן של חמש מהנשים על ידי המשטרה, במהלך תפילת ראש חודש שערכו "נשות הכותל" - "רק מחדדים עד כמה דחוף חייבים להגיע להסכמה ולביצוע המתווה שאני מציע". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
צריך להגיע להסכמה. "נשות הכותל" היום
צילום: אוהד צויגנברג
נתן שרנסקי
צילום: יותם פרום
מומלצים