שתף קטע נבחר

מתווה שרנסקי לכותל - אסון חברתי

אם מתווה שרנסקי ייצא לפועל, תהיה זו הפעם הראשונה שקבוצת מיעוט תצליח להשליט את פולחניה באתר המוגדר כדתי. הפריצה של "היהודיות החדשות" אל המרחב המקודש, היא חדירה לבית הפרטי של היהדות המסורתית בישראל

המתווה החדש לחלוקה שוויונית של רחבת התפילה בכותל, שהוצע על ידי יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי - מקובל, לכאורה, על כל הצדדים. "נשות הכותל" יקבלו את המרחב הפרטי שלהן, ובכך לא יפריעו לשאר המבקרים במקום, שרואים בצורת הפולחן שלהן פגיעה באמונתם. פתרון מושלם. הפרדת כוחות: אנחנו כאן והן שם.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

התפילה היום הוכיחה כי לאמתו של דבר, מדובר בלא פחות מאסון חברתי. לראשונה בישראל,

תצליח קבוצת מיעוט להשליט את דעתה, את נוכחותה ואת טקסיה ופולחניה - במקום שנחשב, על פי מומחים לדבר, כמקום קדוש שאין בו מקום לריטואלים חדשים שאינם הולמים את רוח המקום.

 

מי הם המומחים? המוסד הרבני העליון במדינת ישראל הוא הרבנות הראשית לישראל, והיא פועלת מכוח חוק הרבנות הראשית לישראל תש"ם (1980).

 

חלק מתפקידיה המוגדרים בחוק של מועצת הרבנות הוא "מתן תשובות וחוות דעת בענייני הלכה לשואלים בעצתה". חברי מועצת הרבנות והרבנים הראשיים מכל הזמנים, הביעו את דעתם, לא אחת, כי אין מקום לפעילותן של "נשות הכותל" והגופים הרפורמיים ברחבת הכותל.

 

מלבד הרבנות הראשית, פועל בכותל גם רב רשמי, המתנגד באופן חריף לפעילותן של הנשים, זאת מלבד הרבנים הבלתי רשמיים, "גדולי הדור" והרבנים המובילים של החצרות והזרמים הרבים במדינת ישראל, שמגנים את התופעה בכל פה.

 

שריד מבית המקדש הקדום

כיצד אפוא אנו מסוגלים לאפשר לאותה קבוצה לעשות ככל העולה על רוחה, במקום שמזוהה כל כך עם היהדות המסורתית? הכותל המערבי, למי שאולי שכח, הוא שריד מבית המקדש הקדום, שהתנהל, מה לעשות, על ידי כהנים חרדים, שהקפידו על ההלכה היהודית, ללא כל פשרות ובלי כל רפורמה.

 

הנציגים של אותם כהנים מיתיים הפועלים היום, שייכים באופן טבעי לקבוצה האורתודוקסית, שומרת ההלכה והמסורת - ולא לגורמים רפורמיים, או לחברות כנסת חילוניות שבחרו על דעת עצמן, ובניגוד להלכה, להתעטף בטלית יהודית, או להתהדר בהנחת תפילין על ראשיהן.

 

כיצד הייתה מתקבלת הידיעה כי קבוצת רבנים צעירים, מומחים למשפט עברי, מתנחלים באחד מאולמות המשפט של בית המשפט העליון, ומבקשים לקיים שם דיונים ברוח חוקי התורה לכל המעוניין? דומה שהרעיון ברור, הם היו מגורשים משם במקרה הטוב, או מועמדים למשפט פלילי במקרה הפחות טוב.

 

הרפורמה אינה יהדות

אולם לא מדובר רק בהיבט מנהלי. התחושה שהייתה עולה מאירוע כזה היא חילול הקודש,

או חדירה למקום פרטי, בדיוק כמו התחושה שמכה באדם, כשהוא מגלה שגנבים פרצו לביתו וחדרו אל חדר השינה שלו.

 

הכותל הוא הבית של העם היהודי, שלהבדיל מארצות הברית, מתנהל עדיין כאן, בארץ, על פי קודים ונורמות מסורתיות, והפריצה של ה"יהודיות החדשות" אל המרחב שלו, היא חדירה לבית הפרטי של היהדות המסורתית כאן בישראל.

 

בין הרפורמה ובין היהדות ההלכתית כפי שהיא, אין שום דבר, ולעולם גם לא יהיה. הרפורמה איננה יהדות ובמובן מסוים, היא אף גרועה מהנצרות, כפי שהתבטא פעם פרופסור ישעיהו ליבוביץ' המנוח, כשנתבקש להצטרף לוועד העוסק בכתביו של אחד ממנהיגי הקונסרבטיבים בארצות הברית: "אין אני רוצה לתת את ידי לעשיית נפשות לתורה שטחית וקלוקלת, מותאמת לטעמה של הדתיות הרכרוכית-סנטימנטלית, הרווחת באמריקה בחוגים מסוימים של גויים שאבדה להם הנצרות, ושל יהודים הרוצים ב'יהדות' ללא תורה ומצוות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
"חברות כנסת חילוניות, שבחרו על דעת עצמן, ובניגוד להלכה, להתעטף בטלית יהודית"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים