שתף קטע נבחר

העיתונים החרדיים נגד לפיד: "מס על גידול ילדים"

בעיתונות החרדית תקפו את שר האוצר, בעקבות נאומו בכנסת. הכותרת הראשית של "יתד נאמן", המייצג את החרדים הליטאים, היא "ממשלת שנאה והדרת חרדים". עורך עיתון "המבשר": לפיד ממשיך בקו של אבא שלו

בתקשורת החרדית הגיבו בחריפות על דבריו של שר האוצר, יאיר לפיד, בנאומו בכנסת. בין היתר הטיח לפיד בחברי הכנסת של יהדות התורה: "לא נקבל מכם יותר הוראות".

 

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

 

הכותרת הראשית של "יתד נאמן", המייצג את החרדים הליטאים היא "ממשלת שנאה והדרת חרדים". הידיעה כוללת ציטוטים של חברי הכנסת החרדים אשר תקפו מעל בימת הכנסת את הגזרות הכלכליות שמתכננים אנשי האוצר. כותרת הידיעה המרכזית בגוף העיתון, היא: "הממשלה הנוכחית בנויה על שנאה לכל ועל הדרת חרדים". כותרת מאמר המערכת של העיתון היא "מס על גידול ילדים". כותרת של ידיעה המצטטת את תגובות הח"כים מיהדות התורה היא: "אנו ערוכים למלחמה בכל החזיתות בגשם וברוח", כשהכוונה היא לפגיעה בכיס וגם לפגיעה ברוח.

 

 

עוד חדשות ב-ynet:

הייגל: זה זמן קשה ומסוכן, נישאר קרובים מתמיד

חשד: רצח את אחיו בגלל ויכוח על רכב

בת שנתיים וחצי אותרה משוטטת ברחובות הלילה

 

אריה זיסמן, כתב ועורך ותיק ב"יתד נאמן", אמר ל-ynet: "זה היה צפוי מאוד שזה יקרה. גם המתקפה של לפיד וגם התגובה של התקשורת החרדית. לפיד הוא אדם שמגיע מהתקשורת והוא מבין שצריך לכסות על הגזרות ועל הצעדים הלא פופולאריים. לכן הוא מחפה, או מנסה לחפות על כך, בעזרת מתקפה על החרדים. זה צעד די פופוליסטי והתקשורת קונה את זה. האמת היא שהפטנט הזה לא רשום על שמו, אלא הוא קיבל את זה בירושה מאביו המנוח".

 

זיסמן ממשיך בפרשנות: "לדוגמה, הוא אמר לח"כים: 'האם נפלתם מהמאדים, הרי כל הבעיות נגרמו בכך שהייתם שותפים 30 שנה ואני צריך לכסות את הגירעון'. זה הכי פופוליסטי, כי מי שישב בכמה ממשלות הוא ידידו הקרוב אהוד אולמרט, יחד עם אביו של שר האוצר. הם אלו שאחראים לחלק, או למרבית הגירעון, והוא זורק את זה על החרדים. ברור לנו שהפופוליזם הזה מבוסס על העיקרון של להכות בחרדים ולהשכיח את הדברים האחרים. ככה הוא חושב, אבל באופן אישי, אני מקווה שהציבור יתפקח ויבין שמסתירים ממנו את האמת".

 

מתוך "יתד נאמן" ()
מתוך "יתד נאמן"

 

בתקשורת החרדית מתלוננים על הסתה נגדם, אבל ב"יתד נאמן" התפרסמה לפני כמה ימים קריקטורה שמציגה את שר החינוך כבריון חילוני שמציע לחרדים סמים ולימודי ליבה ומאיים עליהם במקל. "אנחנו לא יכולים ורוצים להסית, אנחנו רק יכולים להסביר לציבור שלנו, מה מדברים עלינו בחוץ", הסביר זיסמן. "זו המטרה של הקריקטורות, שבאופיין מקצינות כל סיטואציה וכך גם במקרה הזה. אנחנו לא הסתנו ולא מסיתים אף פעם, נגד אף ציבור, כולל הציבור החילוני".

 

לפיד בורח לזירה הנוחה לו

עיתון "המודיע" בחר הבוקר בכותרת ראשית עניינית: "לפיד הציג גזרות הקיצוצים ב-18 מיליארד שקל והעלאות מסים עד 14 מיליארד שקל". בידיעה מובאים הרחבה דברי ח"כ מנחם מוזס במליאת הכנסת: "לא נשנה את המסורת והחינוך שלנו למרות שאיימו להעניש את הנכדים שלי אם לא ילמדו ליבה".


מתוך "יתד נאמן" ()
מתוך "יתד נאמן"

 

עיתון "המבשר" בחר להתמקד בכותרת העיקרית של השער בפתרון המשבר בענף התעופה, אבל יש כמובן התייחסות נרחבת לנאום לפיד. כותרת הגג היא: "התגוששות פומבית ראשונה בין שר האוצר לסיעות החרדיות במליאת הכנסת". הכותרת עצמה היא: "ח"כ הרב פרוש בנאום נסער: 'מטרתכם להוציא את הלחם של אותו ילד קטן שגדל בבית שאביו לומד בישיבה או בכולל".

 

הידיעה מתוך "המבשר" ()
הידיעה מתוך "המבשר"

 

בנימין ליפקין, עורך המבשר, אמר: "בהופעה של לפיד אתמול, היה לו קל מאוד לברוח, במקום להתמודד עם המצב הכלכלי שאיתו הוא לא יודע איך להתמודד. לכן הוא בורח לזירה הנוחה שלו. לקצור כמה נקודות בדעת הקהל ולהימלט מהשאלות הקשות באמת, מהפן הכלכלי.

 

בתקשורת החרדית מתלוננים על הסתה, אבל בציבור החילוני סבורים שדווקא התקשורת

החרדית היא שמסיתה. "ברור שתקשורת החרדית עושה את תפקידה, היא לא עושה הנחות לאיש שעד אתמול נראה כמי שמנסה להיות נחמד עם כולם ועכשיו מגלה את פרצופו", הוא אמר. "זה משרת את מה שאנחנו אמרנו כל הזמן - שלפיד ממשיך בקו של אבא שלו. הפוזה היא רק קצת אחרת, אבל הגישה שלו היא החרמת החרדים. הרי הוא הציב כתנאי לכניסה לממשלה שלא יהיו בה חרדים. עד עכשיו זה היה מאחורי הקלעים ועכשיו יצא המרצע מהשק בצורה וולגרית ולעגנית. זו לא בכיינות חרדית, הוא הוכיח שהוא באמת כזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר לפיד, אתמול בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים