שתף קטע נבחר

לפיד, עצור את מסע ההסתה נגד החרדים

הציבור הישראלי יוקד משנאה נגד המגזר החרדי. אבל החרדים למי ששכח, או לא רוצה לזכור, הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. ערב מדורות ל"ג בעומר, עלינו לכבות את להבות השנאה נגדם לפני שיהיה מאוחר מידי

החרדים אשמים בגרעון הכבד. החרדים מביאים יותר מדי ילדים לעולם. החרדים מקבלים קצבאות ולא משלמים מספיק מסים. החרדים אחראים לשעון הקיץ הקצר. חפשו בעיה או עוולה במדינת ישראל, ותהיו בטוחים שהחרדים הם אלה שאחראים לה.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet  >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

כששמעתי את סגן שר האוצר, מיקי לוי, קורא לחרדים "טפילים" בראיון לתחנת הרדיו "קול ברמה", הזדעדזעתי מעוצמת השנאה כלפי הציבור החרדי ששוטפת את המדינה, שנאה שפרצה במלוא עוזה בערב הבחירות האחרונות, אז קיבלו יאיר לפיד ומפלגתו 19 מנדטים, ומאז רק הולכת ומתעצמת. בתקשורת, בפייסבוק, בשיחות הברזייה ואיפה לא - הציבור הישראלי יוקד משנאה נגד המגזר החרדי.

 

ההדרה שלהם מהממשלה נתפסה כלגיטימית, הנאום של יאיר לפיד בכנסת שבו אמר לחברי הכנסת החרדים שהפסיק לקבל מהם הוראות, ושהם אשמים בגירעון הכבד זכה לאלפי שיתופים בפייסבוק וקריאות "הידד" מצד הגולשים, וכעת, פליטת הפה של לוי שחושפת את האמת מאחורי הסיסמאות היפות של מפלגתו - האם לא הגזמנו?

 

גם ליהודים באירופה קראו טפילים

למה לא מדברים על המתנחלים? על המגזר הערבי? על הבדואים? על כל מקבלי הקצבאות, למשל, חד-הוריות ונכים?

כי הם טאבו, ואת החרדים קל לנגח. ולמה? כי הם מתלבשים אחרת, בעלי זקנים, לא רואים "האח הגדול" ולא אוהדים של ברצלונה.

 

במדינה אחרת מי שהיה מדבר ככה נגדם, היה מואשם באנטישמיות, אבל דווקא במדינת היהודים זה הפך להיות חלק מהשיח היומיומי המקובל.

 

החרדים למי ששכח, או לא רוצה לזכור, הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. אין מדינת ישראל בלעדיהם, וההסתה הפרועה נגדם חייבת להיפסק. אסור להסכים למצב שבו שר האוצר מאשים את הציבור החרדי בכל הצרות של החברה הישראלית, וזוכה לגשם של ברכות.

 

גם על היהודים באירופה אמרו לפני 70 שנה שהם טפילים, שהם מעמסה כלכלית, שהם אינם יצרניים ושהם אשמים במשבר הכלכלי. איך זה נגמר - כולם יודעים. האם אנחנו לא עושים לאחינו שלנו את מה שעשו לנו הגרמנים? אם נקשיב לטרמינולוגיה, אולי כן.

 

קרע שכבר אי אפשר יהיה לאחות

נכון, אנחנו ערב מדורות ל"ג בעומר, אבל עלינו לכבות את להבות השנאה נגד המגזר החרדי לפני שיהיה כאן מאוחר מידי. זה מסע הסתה מסוכן שהעומדים בראשו אוחזים בתפקידים הבכירים במדינה, ובאמירת סיסמאות שהציבור אוהב לשמוע, הם מוסיפים אש למדורה, ומלבים עוד יותר את השנאה בחברה הישראלית. שנאה שעלולה ליצור קרע בעם שאיחויה כבר יהיה בלתי אפשרי.

 

אולי זאת קלישאה, אבל אנשים, תזכרו דבר אחד – כולנו יהודים! השכנים מכל הגבולות שלנו רוצים לכלותנו, בתחילת השבוע אב ובנו חובשי כיפות נדקרו בפריז על ידי אזרח אירני, ובעולם גוברות הקריאות להחרים אותנו, ואנחנו, במקום להיות מאוחדים, מתפלגים יותר ויותר.

 

האם החרדים חפים מטעויות? לא. האם הם ראויים לביקורת? בהחלט. האם צריך לעשות שינוי בסדרי העדיפויות? בוודאי. אבל כפי שיודעים לפיד, שהיה המגיש האהוב בטלוויזיה, וסגנו לוי, שהיה מפקד מחוז ירושלים הפופולרי בזמן תקופת הפיגועים הגדולה בעיר – הכל תלוי בדרך ובגישה.

 

אני מאמין שגם החרדים, כמו כל מגזר במדינה, מבינים שהגזרות הקרובות כואבות, אבל בלתי נמנעות. לכן אסור להקשות עליהם עוד, ולגלגל את כל האשמה עליהם, רק כי זה פופולרי וקל לעיכול עבור חלקים מהציבור.

 

על לפיד, לוי וחבריהם להבין שמסע הבחירות תם, וכעת הם נציגי ממשלה, ממשלה שאמורה לייצג את כולם, וכולם, אם הם עדיין לא הפנימו, כולל גם את החרדים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הציבור הישראלי יוקד משנאה נגד המגזר החרדי
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: מוטי קמחי
מסע הבחירות תם
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
כששמעתי את סגן שר האוצר, הזדעדזעתי מעוצמת השנאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים