שתף קטע נבחר

כאוס במירון: התחבורה קרסה, רבבות כלואים

מאות-אלפי מאמינים זורמים למירון, ומדווחים על עומס כבד, שעות של המתנה לאוטובוסים ומחסור במים. אחד האוטובוסים שינה נתיב לקריית שמונה, והנהג הנטש. אגד: "האוטובוסים כלואים בפקקי ענק". אחד המבקרים: "יש כאן כאוס"

התחבורה קרסה – עשרות אלפי חוגגים כלואים: משתתפי הילולת ל"ג בעומר המסורתית בקבר רבי שמעון בר-יוחאי, במירון מדווחים על עומס חסר תקדים שגרם לחסימת כל הכניסות והיציאות הרכובות במקום. מאות אוטובוסים העושים את דרכם לחניוני האירוע ומהם עומדים במקום במשך שעות ארוכות. מהמשטרה ביקשו שלא לרדת בשעה הקרובה ממתחם ההר לחניון, "זאת לצורך שחרור האוטובוסים הנמצאים בחניונים, ועל מנת לאפשר את הגעתם של חוגגים נוספים למירון".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בזק"א דיווחו על עשרות קריאות של אנשים התקועים בחניונים בחום וללא שתייה. בעקבות כך סיפקו שרותי הכבאות מים לשתייה ולהתרעננות באמצעות כבאיות מים. "קיבלנו מאות טלפונים למוקד החירום של זק"א מאזרחים שתקועים בדרכים המובילות לציון הרשב"י ללא מים בחום כל כך כבד", מספר יו"ר זק"א, יהודה משי-זהב. "הבנו שזה יכול להוביל לאסון, ובסיוע המשטרה העברנו כמות של שתי משאיות מים ע"י אמבולנסים ורכבי שטח של זק"א, ושתי כבאיות הצטרפו אלינו לחלוקת המים".

 

דיווחים על פקקים אינסופיים בדרך למירון (צילום: דודל, כיכר השבת) (צילום: דודל, כיכר השבת)
דיווחים על פקקים אינסופיים בדרך למירון(צילום: דודל, כיכר השבת)

 

חיים, אחד העולים לרגל שהגיעו למירון, טוען כי "האשמה לכאוס הזה מוטלת רק על המשטרה". לדבריו, "הם אפשרו לאנשים לרדת מהשאטלים ומהמדרכות ולצעוד על הכביש. מהשעה 2 לפנות בוקר קרסה התחבורה סביב מירון. עשרות-אלפי בני אדם התהלכו בכבישים. הכישלון של המשטרה קולוסאלי, הם הביאו בסך הכל 15 שוטרי מג"ב שניסו להשתלט על הציבור".

 

 (צילום: דוברות איחוד הצלה ) (צילום: דוברות איחוד הצלה )
(צילום: דוברות איחוד הצלה )

 

חיים מעיד כי "כשהמבקרים ראו שהנסיעה לא מתקדמת, הם ירדו מהאוטובוסים והתחילו ללכת על הכביש. החפ"ק המשטרתי לא פעל. בתחנות היציאה ממירון התאספו הרבה אנשים, והשוטרים לא הצליחו להשתלט על ההמון".

 

לקראת השעה 11:00 הודיעה המשטרה כי התנועה במקום זורמת, העומסים פחתו, ותפוסת החניונים עומדת על 70%, אך הטענות על עומסים וקריסה מוחלטת של התחבורה במקום, המשיכו להגיע.

 

מ"אגד" נמסר כי "מאות אוטובוסים של החברה, כמו גם של חברות אחרות, כלואים בפקקי ענק בטבעת המקיפה את תחנות המוצא במירון, ירושלים, בני ברק ובדרום הארץ.

 

 (צילום: דודל, כיכר השבת) (צילום: דודל, כיכר השבת)
(צילום: דודל, כיכר השבת)

 

"אלפי אנשים ממתינים זמן רב מדי והדבר מעורר כעס. אגד נשמעת להנחיות המשטרה וגורמי הביטחון וממלאת אחר הוראותיהם. כמובן שהדבר משפיע על תנועת האוטובוסים למירון מבני ברק, ירושלים ומכל חלקי הארץ".

 

"לקחו אותנו לקריית שמונה במקום למירון, והנהג נטש"

קו 981 ממירון לירושלים עצר בתחנת חצור הגלילית, ונוסעיו נאלצו להמתין בבית הנתיבות שלוש שעות. "האוטובוס יצא ממירון לירושלים, אבל בדרך החליט שהוא נוסע לקריית שמונה", סיפר שמואל, אחד הנוסעים. "האוטובוס עצר בחצור הגלילית, הנהג ירד מהאוטובוס והלך. מהשעה 10:00 אנחנו מחכים פה, וב'אגד' אמרו לנו שזה בבדיקה. יש פה נשים בהיריון וילדים. קנינו מראש כרטיסים הלוך-חזור מירושלים למירון. רק בשעה אחת וחצי יגיע הקו שלנו".

 

מ"אגד" נמסר בתגובה כי במהלך הנסיעה "החלו מקצת מהנוסעים להתפרע, תוך שהם עוקרים ממקומה את דלת האוטובוס, ומסכנים את בטיחות הנסיעה של כ-60 נוסעים – דבר שחייב את הנהג לעצור במתחם חצור הגלילית ולהזעיק את המשטרה, כדי שתשיב את הסדר הציבורי על כנו.

 

"המתפרעים דרשו, כי לאחר הגיעם ליעד - ימשיך האוטובוס לבצע פיזור ביעדים נוספים, דבר שאינו מקובל ומתנגש בתוכנית הנסיעה, לפיה מיועד האוטובוס לחזור להר מירון ולאפשר לנוסעים נוספים לחזור לבתיהם".

 

"נדחקנו כמו סרדינים"

"כבר בשעה 5 בבוקר ירדנו מההר לחניה כדי לעלות על אוטובוס לירושלים", תיארה זיוה, תושבת הבירה. "בהתחלה אמרו שיש פקק כי הייתה איזו תאונה וצריך קצת לחכות, ופתאום מצאנו את עצמנו עומדים של שלוש שעות, כשבינתיים עוד ועוד אנשים מצטרפים. התחיל בלאגן לא נורמאלי".

 

זיוה אומרת כי "המצב כאן אנוש. חוסר ההיערכות במקום של גופים כמו המשטרה וחברות האוטובוסים הגדולות הוא שערורייה. אף אחד לא ידע לומר מה קורה או לכוון את האנשים והסדרנים פתאום אומרים שהם לא מוצאים את הנהגים.

 

"רק בשעה 7:50 עלינו לאוטובוס, ונדחקנו כמו סרדינים. אנשים מבוגרים, נשים זקנות, ילדים – לכולם לא הייתה ברירה אלא לעמוד ככה על הרגליים במשך שעות עד שנגיע לירושלים. אנחנו עדיין בדרך. מילא אני עצמי, אבל כשראיתי את הסבל שלהם - רציתי לבכות".

 

רבבות מתקבצים במתחם (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
רבבות מתקבצים במתחם(צילום: אלי מנדלבאום)

 

רוני, תושב בני ברק, הוסיף: "יש כאן כאוס מוחלט, הכל פשוט קרס. כל התחבורה תקועה, משפחות שלמות ממתינות שעות ביציאה מההר. לדעתי זה דבר שלא קרה מעולם".

 

מהמשטרה נמסר כי צירי התנועה פתוחים בשעה זו, וכי החניונים שהוקצו לקהל המבקרים במירון אינם מלאים נכון להבוקר. "בכל הצירים קיימת זרימה, ואין צירים חסומים בשעה זו", אמר, ועם זאת, במשטרה הודו כי בעקבות לחצים ועומסים, ביקשו מהחוגגים שלא לרדת ממתחם ההר לחניון.

 

עד כה: 236 משתתפים נזקקו לטיפול רפואי

כ-200 אלף מאמינים משתתפים מאז אתמול בהילולת ל"ג בעומר המסורתית, הנערכת בקבר רבי שמעון בר-יוחאי (הרשב"י) במירון. עם צאת השבת החלו רבבות מכל רחבי הארץ לעשות את דרכם אל המושב הגלילי, שבו קבור הצדיק הקבלי, שהיה מגדולי התנאים ונודע כמחבר ספר "הזוהר".

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

בתוכנית, כמדי שנה – הדלקת מדורות על ידי רבנים חשובים, טקסי "חלאקה" (תספורת) לבני השלוש - והרבה מוזיקת כלייזמרים מקפיצה.

 

האות לפתיחת האירועים ניתן אמש בחצות, בהדלקה המרכזית המסורתית של האדמו"ר מבויאן, רבי נחום דב ברייאר, הנהנה מ"חזקה" של יותר ממאה שנה על הצתת האבוקה הראשונה, אף שחצרו קטנה יחסית ואינה מהמרכזיות בעולם החסידי. אחריו, לאורך הלילה והיום (א'), מדליקים את האבוקה מדי כמה שעות, רבנים ואדמו"רים בולטים אחרים, בהם הרב הראשי שלמה עמאר והאדמו"ר מתולדות אהרון.

 

236 משתתפים נזקקו לטיפול רפואי מאז תחילת ההילולה. פרמדיקים של מד"א טיפלו בחוגגים שסבלו מהתייבשויות, מחלות כרוניות וחבלות קלות. 20 מתוכם פונו באמבולנס להמשך טיפול בבית החולים "זיו" בצפת. דובר מד"א, זכי הלר, מוסר כי המטופלים סבלו מהתייבשויות, פציעות קלות, צריכת יתר של אלכוהול ובעיות רפואיות אחרות.

 

במד"א נערכו לאירוע כבר מיום שישי. בבניין ישיבת מירון הוקם מוקד שליטה ומרפאה ראשית, המאויישת ברופאים, פרמדיקים וחובשים. מרפאה נוספת הוקמה בסמוך לתחנת הדלק בצומת מירון. סמוך לקבר עצמו נפרס כוח עתודה רגלי של עשרות צוותי רפואה.

 

יומים חג: ל"ג ול"ד בעומר

מארגני אירועי החג השונים במירון מעריכים כי בשל העובדה של"ג בעומר חל במוצאי השבת, ולאחריו יהיו שני ימי חופש במערכת החינוך - צפויים להגיע לאתר הקדוש מספר שיא של אנשים.

 

מכבאות מחוז צפון נמסר כי צוותי כיבוי פרוסים באזור מירון ובחניונים הסמוכים. השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ונציב הכבאות רב טפסר שחר איילון סיירו באזור, ובקרו בחפ"ק המחוזי.

 

במהלך הלילה כיבו שירותי הכבאות של מחוז צפון קרוב ל-30 שריפות שפרצו באזור מירון כתוצאה ממדורות ל״ג בעומר ומנגלים שהדליקו חוגגים. ״השריפות היו במתחם הקבר ובחניונים. אנשים ראו שיש פקק בחניון, אז החליטו להתמקם בינתיים, הדליקו מנגלים או עשו קומזיץ ונדלקו קוצים", סיפר דובר המחוז, נתן בן שימול.

 

עקב מזג האוויר והרוחות הערות תוגברו צוותי הכבאות במקום, וכרגע נמצאים במירון 15 צוותים המונים כ-60

כבאים.

 

סמוך למתחם הקבר הוקמה נקודת איסוף לילדים אובדים, שתפעל במהלך החג. לילדים מחולקים צמידים אישיים, שעליהם יירשמו פרטיהם האישיים ואמצעי יצירת קשר, כדי להקל על זיהויים במקרה שיאבד הקשר עם ההורה. 

 

לפני כעשרה ימים, הודיעה הרבנות הראשית לישראל כי היא תדחה ביממה את הדלקת מדורות החג, כדי להימנע מחילול שבת הכרוך בהם, אלא שבציבור החרדי בדרך כלל לא נשמעים להנחיות מסוג אלו, ולא משנים מהמנהג המסורתי. עם זאת, גורמים חרדיים כבר טענו כי ההיערכות להילולה במירון (למשל של המשטרה ומד"א) אכן הייתה כרוכה בחילול שבת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנדי הכטמן
חלוקת מים לחוגגים
צילום: מנדי הכטמן
צילום: דודל, כיכר השבת
תקועים שעות בדרך לקבר הרשב"י
צילום: דודל, כיכר השבת
צילום: אלי מנדלבאום
פקק תנועה אנושי. מירון
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
שעות של המתנה לאוטובוסים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים