שתף קטע נבחר

הבית היהודי וש"ס: אושר דיל עמאר-אריאל

הבית היהודי וש"ס סיכמו כי יפעלו במשותף לבחירת הרבנים עמאר ואריאל לרבנים הראשיים - עסקה שעליה עמלו בשבועות האחרונים. לשתי המפלגות רוב בגוף הבוחר. המכשול: המהלך דורש שינויי חקיקה, וחלק מסיעות הקואליציה צפויות להתנגד

פריצת דרך למינוי הרבנים הראשיים: מפלגות הבית היהודי וש"ס סיכמו בצהריים (א') כי יפעלו במשותף לבחירת הרב הראשי שלמה עמאר, ורבה של העיר רמת גן יעקב אריאל, לתפקיד הרבנים הראשיים, בבחירות שאמורות להתקיים בחודשים הקרובים. בכך, למעשה, הן מוציאות לפועל את העסקה הפוליטית שעליה עמלו הצדדים בשבועות האחרונים. גורמים בבית היהודי ובש"ס שהיו מעורבים בגיבוש ההסכם, אישרו ל-ynet את הפרטים.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בגוף הבוחר את הרבנים כיום, ישנו רוב לשתי המפלגות, אך שני הרבנים המוצעים לבחירה אינם יכולים להתמודד לתפקיד: עמאר, משום שהוא מכהן בפועל כרב ראשי, ואריאל, משום שעבר את גיל 70. לשם כך נדרש תיקון כפול בחקיקה, והשלב הבא של המהלך הא ניסיון לגבש לו רוב בממשלה לשם התיקונים.

 

בעוד הסעיף הנוגע לרב עמאר מופיע בהסכם הקואליציוני, והבית היהודי יוכל לדרוש את אישורו גם בניגוד לדעת חלק מחברי הממשלה - הרי שאישור הסעיף הנוגע לרב אריאל צפוי להיתקל בקשיים, שכן חלק מסיעות הקואליציה תומכת במועמדותו של הרב דוד סתיו, ומעדיפות שלא לאפשר את בחירת אריאל, ובהן יש עתיד, שהצהירה בימים האחרונים כי תתנגד לחקיקה פרסונאלית.

 

בבית ההיהודי מקווים לשכנע את השר הרב שי פירון, המטפל מטעם יש עתיד בנושא, להסכים בכל זאת, למרות הצהרתו, לשינויי חקיקה קלים יחסית – חוק אריאל וחוק עמאר, מחשש שבלעדיהם ייבחרו שני רבנים חרדים.

 

הבית היהודי לא תתמוך בהרחבת הגוף הבוחר

מכשול נוסף בדרך למינוי שני הרבנים, הוא בחשש כי תיקוני החקיקה סוללים את הדרך לבחירת רב פופולארי אחר -

רבה של תל אביב, ישראל מאיר לאו, דבר שירתיע את הרב אריאל מהגשת מועמדות. עם זאת, בבית היהודי משוכנעים כי הרב לאו יעדיף שלא להתמודד לתפקיד.

 

בשעה זו מכונסים בבית עמותת השירות הלאומי, "האגודה להתנדבות בעם" שבירושלים, רבנים בכירים בציונות הדתית, מהפורום המכונה "שבעת הזקנים", יחד עם השר אורי אריאל מהבית היהודי, כדי לאשר את ההסכם עם ש"ס. בגוף זה חברים, בין היתר, הרבנים חיים דרוקמן – מי שיזם את המהלך – הרב אריאל עצמו, והרבנים אהרן ליכטנשטיין, נחום אליעזר רבינוביץ', צפניה דרורי, דב ליאור וזלמן מלמד.

 

החלטה נוספת שככל הנראה תתקבל בישיבה, היא כי על הבית היהודי להתנגד להצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן להרחבת הגוף הבוחר, מהלך שעשוי להגביר את סיכויי הבחירה של הרב דוד סתיו – רבה של שהם ויו"ר ארגון "צהר", לתפקיד הרב הראשי.

 

הרב אריאל טרם התייחס פומבית למהלך, ועוד לא הביע נכונות להתמודד, אך ההערכה היא כי אם אכן ישתכנע שהרב לאו איננו מתמודד, הוא יבחר לעשות כן.

 

הרב אריאל? הוא בכלל התנגד לחוק

בשבוע שעבר חשפנו כאן כי שבועות ספורים לפני שסומן כמועמד היחיד המוסכם על כלל הציונות הדתית, התנער הרב אריאל בכנס סגור כמעט מכל המהלכים הנעשים כעת במטרה להושיבו על כס הרב הראשי. בין היתר, הודה הרב אריאל כי הגבלת גיל המתמודדים הוא מהלך הגיוני, וכי הוא עצמו מבוגר מדי לתפקיד.

 

"בעיקרון אני חושב שזה ראוי בהחלט", אמר אז על המצב החוקי הקיים, המגביל את גילם של הרבנים הראשיים ל-70.

הוא התייחס באופן אישי גם לעצמו: "אם אני מקשה על עצמי – גמרנו, עברתי את הגיל, יותר טוב שאני אעשה לביתי. זה בסדר גמור... שאדם זקן יפרוש".

 

הוא אף מתח ביקורת על המעורבות שגילו ומגלים פוליטיקאים בהליך זה, כינה את חברי מועצת הרבנות הראשית "אנשים מדרגה שנייה", והביע התנגדות לשילוב חילונים בגוף הבוחר, כשהוא טוען כלפי יוזמי המהלך: "קברתם את הרבנות הראשית".

 

"מי שראה את הבחירות – (הם) עומדים ומבקשים מכל מי שנכנס לבחור: 'תצביע בשבילי, תצביע בשבילי", הוסיף. "אני לא מגיש מועמדות כבר הרבה פעמים. לא מוכן... כפושט יד?! ... וברוך השם אני פטור מאחת לשבועיים לשבת במועצת הרבנות הראשית. יש לי מספיק עבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב יעקב אריאל
צילום: אילן מרסיאנו
הרב שלמה עמאר
צילום: יששכר רואס
מומלצים