שתף קטע נבחר

בדרך לעימות: אלפי בנות סמינר נגד נשות הכותל

אלפי נערות חרדיות יציפו את הכותל בהוראת מנהיגי החרדים, הרב עובדיה יוסף והרב אהרן לייב שטיינמן. המטרה: למנוע את תפילת "נשות הכותל". הרב עובדיה לתלמידות: "צאו לבטל את הגזרות". סגן ראש העיר ל"אגד": תגברו התחבורה הציבורית

חגיגת הניצחון של "נשות הכותל" עלולה להפוך לעימות חזיתי עם החרדים: אלפי תלמידות סמינרים (המוסדות התיכוניים לבנות) מירושלים, צפויות לקיים מחר (יום ו') תפילה המונית ברחבת הכותל המערבי, באופן שיאפיל על המניין השוויוני החודשי של קבוצת המתפללות הפלורסליטיות, ובתקווה כי זה כלל לא יוכל להתקיים בשל חוסר מקום.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

ההצעה לקיים את מפגן התפילה בראש חודש סיוון נשמעה כבר לפני כמה ימים, בעקבות ההיתר התקדימי שקיבלו "נשות הכותל" לקיים את מנהגיהן, ואף נכללה בהחלטות סיעת יהדות התורה בכנסת בישיבתה השבועית - אך נותרה הצהרתית בלבד. ההכרעה להוציאה אל הפועל נפלה היום (ה') בצהריים, לאחר שרבנים בכירים הביעו תמיכה במהלך, ובראשם מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף, והמנהיג החרדי-ליטאי הרב אהרון לייב שטיינמן.

  

יוזמי עצרת התפילה שאלו את הרב שטיינמן האם לקיימה, וקיבלו תשובה כי יש לעשות כל מה שניתן כדי למנוע את תפילת "נשות הכותל", ובלבד שלא לנקוט אלימות או פרובוקציה. גם הרב חיים קנייבסקי השיב כך. בהמשך הצטרף לקריאה גם הרב עובדיה יוסף.

 

הקריאה - "לאור הפרובוקציה של נשות הכותל" (צילום: פייר תורגמן) (צילום: פייר תורגמן)
הקריאה - "לאור הפרובוקציה של נשות הכותל"(צילום: פייר תורגמן)

 

בעקבות זה הודיעו מנהלי סמינרים גדולים בירושלים כי תלמידותיהם יגיעו לכותל בשעה 6:30 בבוקר בהסעות מאורגנות, ופילנתרופ חרדי אמריקני השותף לעניין ונמצא כעת בארץ, התנדב לממן זאת.

 

בהודעה שפרסמה תנועת ש"ס בשם הרב יוסף, נכתב: "לאור הפרובוקציה של נשות הכותל המתוכננת למחר בבוקר, בניסיון לשנות את סדרי התפילה הנהוגים במקום הקדוש מדורי דורות - מרן הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א יוצא בקריאה לכל בנות הסמינרים ולנשות ישראל להצטרף לתפילת ר"ח סיוון מחר בשעה 6:30 בכותל המערבי, בכדי לבטל את הגזירות". בנוסף קראו בש"ס "להימנע ממעשים המפלגים את העם ולהעדיף את המחבר על פני המפריד".

  

"אגד" התבקשה לתגבר את מערך התחבורה הציבורית

אחד ממארגני המחאה הוא סגן ראש העיר ירושלים, יצחק פינדרוס (יהדות התורה), שכבר הקים מטה

מיוחד למענה, ופנה לגורמים הרלוונטיים לקבלת היתרים ואף סיוע. בין היתר, התבקשה חברת "אגד" לתגבר את מערך התחבורה הציבורית בשעות הבוקר המוקדמות, על מנת לאפשר לנשים שאינן תלמידות סמינרים להשתתף בתפילה. כן נשכרו כרוזים שיפיצו את המידע בריכוזי החרדים.

 

שר הדתות נפתלי בנט וסגנו אלי בן-דהן, המקיימים הידברות עם "נשות הכותל" להרגעת הרוחות - קראו היום לציבור להנמיך את הלהבות. בנט אמר כי יפעל בכל כוחו להשגת פשרה בין שני הצדדים כך שתימנע "הטלת גזירות", כלשונו, שכן "הכותל הוא מקום של שלום ולא זירת קרב". בן-דהן הוסיף: "ירושלים שייכת לכל היהודים באשר הם. על כולנו לעשות מאמץ ולהגיע לפשרה".

 

אתמול הצטרפו לראשונה רבנים בכירים גם מהציונות הדתית למאבק ב"נשות הכותל", במכתב שפרסמו - והיום מתגייסים אליו נוספים. באיגרת לחברות ארגון "נשים למען הכותל", שהוקם כעת למטרה זו, מברך הרב דב ליאור - גם הוא מבכירי המחנה – על הכוונה לקיים תפילה המונית באתר הקדוש במקביל למניין השוויוני. 

 

"שמחתי לשמוע על ההתארגנות שלכן למען כבוד מקום מקדשנו וכבוד עמנו", כתב הרב ליאור, "הנני מצטרף בזה לברכה שמאבקכם יישא פרי, ומקום מקדשנו יתנשא ויתכבד בעיניי כל בני עמנו באופן הראוי והמתאים לקדושת עם ישראל וקדושת ארצו". בנוסף, צירפו הרבנים זלמן מלמד ונחום אליעזר רבינוביץ' את חתימותיהם למכתב הרבנים.

 

מהתנועה הרפרומית נמסר בתגובה כי "אנו מקווים שמשטרת ישראל תדע להבטיח את זכותן של נשות הכותל להתפלל כדרכן באותה נחישות שהפגינה בשנים האחרונות בעת מעצרן". הרב גלעד קריב, ראש התנועה, הוסיף כי הוא מקווה "שבסופו של יום מעז ייצא מתוק, ותלמידי הישיבות וחניכות האולפנה שיגיעו לכותל ייחשפו לביטוי מעשי של העיקרון כי יש יותר מדרך אחת להיות יהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שוקי לרר
הרב שטיינמן
צילום: שוקי לרר
צילום: אוהד צויגנברג
מחר, מחאת החרדיות
צילום: אוהד צויגנברג
לרשאונה יתפללו ללא חשש מעצר. "נשות הכותל"
מומלצים