שתף קטע נבחר

המאבק מחריף: הרבנים הציוניים נגד נשות הכותל

הציונות הדתית מצטרפת למאבק: על מכתב רבנים נגד נשות הכותל חתומים כמה מהבולטים שברבני הציונות הדתית על זרמיה, ובהם הרבנים חיים דרוקמן, שמואל אליהו ושלמה אבינר. ביום שישי יגיעו לכותל תלמידי ישיבות ואולפנות להפגנת נוכחות

לא לחרדים בלבד: רבנים בכירים בציונות הדתית מתאחדים לראשונה למאבק משלהם נגד "נשות הכותל", ומפרסמים מכתב הקורא שלא לאפשר להן להתפלל באתר הקדוש באופן הנוגד את "סדרי ההתנהגות" בו. המחאה באה לקראת התפילה החודשית של קבוצת הנשים שתיערך ביום שישי, ובה יותר להן לראשונה לקיים את מנהגן – כולל התעטפות בטלית. לקריאת הכמתב המלא - לחצו כאן.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

על גילוי הדעת חתמו הרבנים זלמן מלמד, חיים דרוקמן, שמואל אליהו, שלמה אבינר, צבי טאו ואביגדור נבנצאל, ובו "קריאה קדושה" לאישי ציבור בישראל ובעולם – "לא לתת לקבוצה קטנה לפגוע במאות אלפי המתפללים הבאים להתפלל בקביעות במקום המקודש הזה".

  

הרבנים קובעים כי "הכותל המערבי שייך לכל יהודי באשר הוא, אך כולם כאחד חייבים לדעת כי כמו בכל מקום ציבורי, יש לכותל המערבי סדרי התנהגות ותפילה – הן בעזרת הגברים, והן בעזרת הנשים". לטענתם, ההסדרים הנוכחיים מבוססים על מנהג ישראל "מדורי דורות", וקיימים באתר 46 שנה בדיוק, מאז שחרור ירושלים, והם המאפשרים את התנהלותו התקינה ומושכים אליו מיליונים מדי בשנה.

 

"יש המנסים בשנים האחרונות לשנות את הקיים, ובכך פוגעים ברבים ומעכירים את אווירת הקדושה המיוחדת של המקום הקדוש הזה", כתבו הרבנים על נשות הכותל, וחתמו את קריאתם בתפילה "לכבודו של המקום הקדוש ולשמירת צביונו".

 

בנות אולפנה ובנות הסמינרים החרדים יפגינו נוכחות

בתוך כך, נערכים בציבור הדתי והחרדי להחרפת המאבק נגד נשות הכותל – למשל בקיום עצרות תפילה מקבילות לזו שלהן. בעקבות קריאת הרבנים מתארגנים מחנכים ותלמידים מישיבות תיכוניות ואולפנות לנסיעה מרוכזת לכותל המערבי ביום שישי, וסיעת יהדות התורה קראה לבנות הסמינרים החרדים להעתיק בהמוניהן גם הן את תפילת ראש חודש סיוון אל אותה עזרת הנשים שבה המניין השוויוני.

 

גורמים חרדים: "נשות הכותל חגגו בשבועות האחרונים כמה ניצחונות, אבל מהר מאוד הן יגלו שזה פועל בדיוק נגדן" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גורמים חרדים: "נשות הכותל חגגו בשבועות האחרונים כמה ניצחונות, אבל מהר מאוד הן יגלו שזה פועל בדיוק נגדן"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ההערכה היא כי בסופו של דבר, יגיעו השבוע רק עשרות בודדות של מתפללים-מפגינים לרחבת הכותל, אך גורם חרדי בכיר, ממארגני המאבק, מבטיח כי אם הפעם הראשונה שבה נשות הכותל יורשו להתעטף בטליתות לא תהיה גם האחרונה – "תהיה מלחמה".

 

לדבריו, החל מראש החודש הבא, תמוז, צפויים המוני חרדים וחרדיות להגיע עוד לפני שבע בבוקר לתפילת רבים בכותל המערבי,

ולמעשה "לסתום" אותו - כולל עזרת הנשים שבו - כך שנשות הכותל יודרו מהמקום באופן "טבעי".

 

"אם צריך, אז נביא לכאן את כל גדולי הדור", הזהיר הגורם. "אתה יכול לתאר לעצמך כמה אנשים ינהרו לכאן כדי להתפלל שחרית עם הרב עובדיה או הרב שטיינמן". כדי למנוע עימות שכזה, הוא קורא לרשויות החוק למצוא לאלתר פיתרון שיעקוף את הפרשנות המקלה שהעניק בית המשפט המחוזי בירושלים בשאלת המותר והאסור לנשים ברחבת הכותל, ולאפשר למשטרה לשוב ולפעול נגד קבוצת המתפללות.

 

"נשות הכותל חגגו בשבועות האחרונים כמה ניצחונות, אבל מהר מאוד הן יגלו שזה פועל בדיוק נגדן", אמרו גורמים חרדים ממארגני המחאה. "ככל שהן זוכות להכרה גדולה יותר, כך מתלכד הציבור הדתי והחרדי נגדן, והצטרפות הרבנים בציונות הדתית למאבק רק מוכיחה את זה". לדבריו, "יכולים להיות הרבה חילוקי דעות על שוויון בנטל והיחסים מול יאיר לפיד, אבל בעניין נשות הכותל כולנו מאוחדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
הרב אבינר
צילום: אורות
הרב אליהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים