שתף קטע נבחר

S-300 על הכוונת: ישראל תשמיד טילים מרוסיה?

במוסקבה סירבו להתחייב כי לא יעבירו טילי נ"מ לאסד, ראש ה-CIA שהגיע לביקור פתע דן בנושא עם השר יעלון. במערב מעריכים: ישראל תיאלץ לתקוף משלוחי נשק נוספים. "ניו יורק טיימס": רוסיה העבירה טילי יאחונט משופרים

הסיבה המקורית והעיקרית למתיחות שגברה באחרונה בחזית הצפונית הוא האינטרס של איראן והמשטר בסוריה להעצים ולהאיץ את חימוש חיזבאללה בעת הנוכחית. בטהרן מעריכים כנראה שסבלנותו של המערב הולכת ופוקעת במהירות וכי בסוף השנה הנוכחית או בחצי הראשון של 2014 תיפול בוושינגטון או בירושלים או בשתיהן ההכרעה בעניין פעולה צבאית נגד מתקני תוכנית הגרעין הצבאית של איראן.

 

דיווחים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet 

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

השפלה באגוז: קצינים ולוחמים הודחו מהיחידה

חרדים לגיוס: "כשחיילים נהרגים האדמו"ר בוכה"

שר האוצר לפיד: מציע לריקי כהן להפסיק לעשן

 

האיראנים מעוניינים להרתיע את ישראל ומדינות המערב מלקבל החלטה מבצעית כזו באמצעות איום בהרס ואבידות אימתניים על העורף הישראלי. את האיום הזה מתכוונת טהרן

 לממש באמצעות ארסנל הטילים והרקטות האדיר שיש בידי סוריה וחיזבאללה. במיוחד חשוב לאיראנים מערך הטילים והרקטות של חיזבאללה שנמצא לבטח בידי ארגון ממושמע הסר ללא עוררין למרותה של טהרן והוא מוגן מפני מתקפה יבשתית על-ידי מערך הגנה קרקעי הפרוש בלב אוכלוסייה אוהדת.

 

לסוריה יש אמנם הרבה יותר טילים ורקטות אבל קשה לדעת אילו חלקים יתפקדו במערך התלול מסלול הסורי ואילו יכזיבו ביום פקודה כשהאיראנים יזדקקו להם. לכן חשוב כעת לאיראנים לתגבר את מערך הטילים והרקטות של חיזבאללה במספר רב ככל האפשר של טילים חדישים מדויקים ארוכי טווח והרסניים, "פתח 110" ודומיו, שמסוגלים להגיע לגוש דן ומדרום לו.

 

האיום המיידי: טילי S-300 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האיום המיידי: טילי S-300(צילום: AFP)

 

כמות ניכרת של טילים מסוג זה מאפשרת לחיזבאללה לשגר אותם במטחים גדולים יחסית. לאסד אין רקטות וטילים מיותרים שאותם הוא יכול או רוצה למסור לחיזבאללה כדי שיאיים באמצעותם על ערי ישראל. הוא עצמו זקוק לרקטות וטילים אלה כדי להשתמש ולאיים בהם נגד אזרחי ארצו המסייעים למורדים.

 

אבל יש לו סחורה אחרת שחיזבאללה מאוד היו רוצים להניח עליה יד. ראשית - טילי חוף-ים מתקדמים ביותר ממדגם "יאחונט" שמהווים איום חמור על ספינות חיל הים ועל אסדות הגז הנמצאים בטווח של עד 300 ק"מ מהחוף. לפי דיווח של ה"ניו יורק טיימס", רוסיה ככל הנראה העבירה לאחרונה לסוריה דגם משופר של הטיל שכולל מערכת רדאר חדשנית שמאפשרת יכולת פגיעה מדויקת יותר.

 

כמו כן, יש לאסד אינטרס לספק לחיזבאללה סוללות טילים נגד מטוסים, חדישות, ניידות מאוד וחמקניות שיגנו על מערך הטילים והרקטות קרקע-קרקע של חיזבאללה ויסבו אבידות כבדות לחיל האוויר הישראלי שיבוא לתקוף אותן.

 

מכאן, לאיראן וסוריה יש כעת אינטרס משותף להעצים את הדיוק, את כוח ההרס, את הטווח ואת הכמות של מערך הטילים והרקטות של חיזבאללה ובה בשעה לתגבר את חסינותו של מערך זה ואת כושר עמידתו בפני תקיפות ישראליות שינסו לשתקו.

 

ניתן להעריך שלישראל אין שום כוונה להניח לחמינאי ולאסד לממש את כוונתם להעצים לממדים מפלצתיים את האיום הנשקף כבר עכשיו לעורף הישראלי. ישראל גם אינה מתכוונת להניח לחיזבאללה לכרסם ביכולתו של צה"ל לנטרל במהירות את האיום אם יתממש.

 

גם לאיראן יש כמובן אינטרס. נסראללה עם אחמדינג'אד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם לאיראן יש כמובן אינטרס. נסראללה עם אחמדינג'אד(צילום: AFP)

 

לא הגיב במהלך צבאי. אסד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא הגיב במהלך צבאי. אסד(צילום: AFP)

 

את "הקו האדום" הזה, כך נטען, מימשה ישראל בעת האחרונה שלוש פעמים כשהפציצה שיירה בדרכה ללבנון וטילים שהיו במתקני אחסנה בסוריה בדרכם ללבנון. סוריה, איראן וחיזבאללה לא הגיבו במהלכים צבאיים על תקיפות אלה. לכל אחת מהן היו סיבות טובות להימנע מתגובה בטווח המיידי.

 

השאלה היא מה יקרה בפעם הבאה? זו לא שאלה היפותטית או תיאורטית.

 כנראה שגם אסד לא ויתר על כוונתו להעביר לחיזבאללה נשק "מכרסם הרתעה" כגמול על תרומתו בדם ובמורל של הארגון הלבנוני-שיעי לשרידות המשטר הסורי-עלאווי. אסד גם מעוניין שחיזבאללה ישמור עבורו מערכות נשק אסטרטגיות כדי שלא ייפלו לידי המורדים.

 

מכאן ההערכות במערב שישראל תיאלץ כנראה, אולי אפילו בזמן הקרוב, לתקוף משלוחי נשק נוספים בדרכם מאיראן דרך סוריה ומסוריה עצמה לחיזבאללה בלבנון. ההערכה היא שבמקרה כזה אסד ייאלץ להגיב. זאת למרות העובדה שבידי אסד אין כמעט אופציות תגובה יעילות. הצבא הסורי במצבו היום אינו מסוגל לתקוף אותנו על הקרקע ואם ינחית אש ארטילריה וטילים על העורף הישראלי הוא יספוג מנה אחת אפיים וישראל תהרוס את רוב נכסיו הצבאיים והשלטוניים של המשטר - נכסים החיוניים להישרדותו.

 

להפר את השקט השורר 40 שנה 

לכן ינסה אסד לעשות מהלך עקיף - אם אפשר בידי שליח - שלא יביא מכת גמול ישראלית בעוצמה מלאה. אפשרות אחת היא ביצוע פיגוע טרור נגד ישראלים בחו"ל. אבל הכנת פיגוע כזה, והוצאתו לפועל, כמעט לבטח, בשיתוף פעולה עם כוח "אל קודס" של משמרות המהפכה האיראנים והיחידה המיוחדת של חיזבאללה, עלול להימשך זמן רב.

 

כמו כן, רבים הסיכויים שהוא יסוכל על ידי המודיעין הישראלי. בשני המקרים אפקט התגובה הסורית יתמסמס והוא לא יהיה שווה את המאמץ. האפשרות היעילה ביותר שנותרה לכן בידי אסד להכאיב לישראל ולשקם את יוקרתו היא להפר את השקט השורר כבר 40 שנה ברמת הגולן.

 

תהיה עוד תקיפה? נזקי התקיפה המיוחסת לישראל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תהיה עוד תקיפה? נזקי התקיפה המיוחסת לישראל(צילום: EPA)

 

הסורים קיבלו יותר מרמז בתקופה האחרונה כי השקט ברמת הגולן הוא נושא רגיש בפוליטיקה ובדעת הקהל בישראל. יעיד על כך הדיווח הגובל בהיסטריה בתקשורת הישראלית כל אימת שפגז תועה שירה צבא סוריה או שירו המורדים נופל ממזרח לקו הסגול או כשהאו"ם שוקל להוציא את חייליו מהאזור.

 

אסד ואנשיו, כמו גם נסראללה וחמינאי, הגיעו כנראה למסקנה כי רמת הגולן היא הנקודה הרכה שאפשר ללחוץ עליה כדי להרתיע ביעילות את ישראל מפני פעולות סיכול העברות נשק לחיזבאללה. התוצאה הייתה שלל הכרזות ואיומים מצד הסורים, חיזבאללה והאיראנים, שמבהירים כי "התגובה על תקיפות ישראליות נוספות תהיה אסטרטגית... בגולן" והשורה התחתונה: אסד יאפשר לחיזבאללה לפעול בגולן ואם ישראל תתקוף בסוריה או בלבנון את העברות הנשק "מכרסם ההרתעה" חיי המתיישבים הישראלים בגולן יהיו דומים לחיי היהודים ביישובים הגובלים ברצועת עזה.

 

ישראל לא תוכל להגיב במלוא העוצמה אם מפני שהפיגוע יהיה קטן בהיקפו ולא יצדיק הכנסת אזרחי ישראל למקלטים לתקופה של כמה שבועות ונזק כבד לעורף או מפני שזהות המבצעים לא תהיה ברורה וישראל תתקשה לקבל מהמערכת הבינלאומית לגיטימציה לתגובה עוצמתית של צה"ל.

 

האיום של אסד וחיזבאללה על יישובי רמת הגולן הישראלית מחזיר את הכדור למגרש הישראלי ומחדד ביתר שאת את הדילמה: איך תפעל ישראל בפעם הבאה שמשלוח נשק חדיש יעשה דרכו מסוריה ללבנון? ירושלים - המתואמת בעניין זה עם וושינגטון - אינה ממצמצת לפי שעה.

 

הפאנץ' ליין של הבכיר הישראלי 

כדי להקדים איתות ישראלי-אמריקני למכה הבהיר בכיר ישראלי בשיחה יזומה עם כתב ה"ניו יורק טיימס", כי לישראל אין עניין וכוונה להתערב לטובת המורדים בסוריה אבל היא גם אינה מתכוונת להתיר לסוריה להעביר בעצמה או לאפשר לאיראנים להעביר דרכה נשק שובר הרתעה לחיזבאללה.

 

לא התחייב. פוטין עם נתניהו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לא התחייב. פוטין עם נתניהו(צילום: EPA)

 

הפאנץ' ליין של הבכיר הישראלי, ובו המסר החשוב, היה שאם ישראל תסכל את העברת הנשק באמצעות תקיפה ואם סוריה תגיב על התקיפה הישראלית (במעשה טרור או בפעולה צבאית; בגולן או במקום אחר - רב"י) ישראל תביא לקריסתו של משטר אסד. איך? באמצעות פגיעה במה שנותר מצבאו ומהנכסים האחרים המאפשרים למשטר העלאווי לשרוד. מה שחשוב יותר - יושמדו הנכסים שבאמצעותם המשטר מתכוון להקים מובלעת עלאווית לאורך מישור החוף הסורי ואשר תהיה מחוברת דה-פקטו לבקעת הלבנון שבשליטת חיזבאללה.

 

מובלעת זו במזרח אגן הים התיכון חשובה מאוד לא רק לאסד ולעדתו אלא גם לאיראנים וגם לרוסים שרוצים להמשיך להחזיק במאחזיהם בסוריה. מובלעת עלאווית משרתת כוונה זו היטב ולכן האיראנים מקימים כוח שיעי בין לאומי שיילחם לצדם של העלאווים במובלעת ומחוצה לה ויעזור לאסד להחזיק גם בדמשק. 

 

אשר לרוסים - הם רוצים להחזיק במתקני נמל טרטוס שבמרכז מה שעתיד להיות המובלעת העלאווית. הם גם פוחדים מנצחון האיסלאמיסטים הסונים בסוריה. מה שיגביר את חוצפתם של האיסלאמיסטים הסונים שמציקים לפוטין בקווקז. בקיצור ישראל אותתה לאסד ולפטרוניו: היזהרו, אם תשחקו בנפצים ברמת הגולן יקיץ הקץ על תקוותיכם להקים מקלט וחוף בטוח במובלעת העלאווית.

 

הרוסים קוראים היטב את התמונה ויודעים שלאסד אין בסיטואציה הנוכחית קלפים טובים באמתחתו להרתיע את ישראל מתקיפת העברות נשק לחיזבאללה. לכן שלפו בקרמלין קלף איום ישן-חדש: כדי ללחוץ על ישראל ועל האמריקנים להימנע מתקיפה בסוריה הבהירו בשבוע שעבר אנשי פוטין, במעשים ובהדלפות, שרוסיה תעביר סוף סוף לסוריה שלוש סוללות טילי S-300.

 

לפוטין היה חשוב להכניס את העז 

העסקה המקורית לאספקת טילים ארוכי טווח (200 ק"מ) חדישים אלה נחתמה לפני כשלוש שנים. עוד לפני שפרץ המרד נגד אסד. חלק מהתשלומים עבורה כבר התקבלו ברוסיה, אבל הטילים לא הועברו לסוריה בעקבות לחץ שהפעילו ארה"ב וישראל על הקרמלין שלא לספק מערכת נשק קטלנית זו נגד מטוסים וטילים לסוריה. הנימוק היה שטילים אלה עלולים ליפול בידי חיזבאללה וכי הם עלולים לערער את היציבות באזור מפני שחיל האוויר הישראלי ייאלץ לפעול בלבנון לפני שטילים אלה יכבידו עליו לפעול שם.

 

אם תשחקו בנפצים בגולן, יקיץ הקץ על תקוותיכם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אם תשחקו בנפצים בגולן, יקיץ הקץ על תקוותיכם(צילום: מוטי קמחי)

 

מדבדב שהיה אז נשיא השתכנע והחליט להקפיא את העסקה אך לא לבטלה ב-2010. שום דבר לא השתנה מאז אבל לפוטין היה חשוב עכשיו להכניס את העז הזו כדי לסחוט מביבי התחייבות שישראל לא תתקוף בסוריה ולא תאיים על המשטר שם. התחייבות דומה רוצה נשיא רוסיה לקבל כנראה גם מהנשיא אובמה. סביר להניח שנתניהו לא נתן התחייבות כזו לפוטין כאשר השניים נפגשו ערב חג השבועות באתר הנופש בסוצ'י.

 

לכן פוטין לא היה מוכן להתחייב שלא יעביר את הטילים החדישים לסוריה. התוצאה הייתה שדוברו של פוטין, פסקוב וגם שר החוץ לברוב השמיעו הצהרות עמומות שמהן ניתן להבין שרוסיה מתכוונת להעביר לסוריה טילי S-300. אבל זה לא נאמר במפורש מפי שני האישים. לכן בהסתמך על דפוסי הפעולה הגלויים והלא-גלויים של רוסיה בשנים האחרונות עדיין ייתכן מאוד שהרוסים יעכבו את אספקת ה-S-300 לסוריה.

 

הרוסים בוודאי לא רוצים לראות טילים חדישים אלה מתוצרתם נופלים לידי המורדים האיסלאמיסטים או שישראל תיאלץ לתקוף ולהשמיד את אותם טילים על מנת להחזיר לעצמה את חופש הפעולה האווירי בשמי לבנון וסוריה ובמרחב האווירי הישראלי. 

 

עניין זה נדון בשיחה שקיים שר הביטחון משה יעלון עם ראש ה-CIA ג'ון ברנן, שהגיע לביקור פתע בארץ. סוריה היא אחד משני הנושאים שעלו בפגישותיו של ברנן בארץ. הנושא האחר הוא

איראן. בשני הנושאים מתאמצות כעת ארה"ב וישראל לתאם ביניהן לא רק את העמדות והפעילות המדינית והדיפלומטית אלא גם את בסיס הנתונים המודיעיני שעליו מתבסס שיתוף הפעולה. כמו גם את שיתוף הפעולה המדיני ואולי גם הצבאי.

 

בינתיים מותר להניח שהסורים וחיזבאללה לא ימהרו לפעול נגד ישראל בגולן ו/או בגבול לבנון. בעיקר מפני שלאיראן, כאמור, יש כרגע אינטרס לשמר את ארסנל הטילים והרקטות של חיזבאללה ושל סוריה מוכן לפעולה בהיקפו הנוכחי כדי להרתיע את ישראל וארה"ב מלתקוף את מתקני הגרעין באיראן. האינטרס הזה יישאר בתוקף לפחות עוד חצי שנה ואולי אף יותר. מכאן שאיראן תייעץ לאסד לנהוג לפי שעה באיפוק גם אם ישראל תתקוף מטעני ושיירות נשק לחיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרידי התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה
מומלצים