שתף קטע נבחר

חרדים לגיוס: "כשחיילים נהרגים האדמו"ר בוכה"

עשרות אלפי משתתפים, 12 פצועים, פחים שהוצתו ורימוני עשן - זה סיכום ההפגנה האלימה שבה מחו חרדים בירושלים נגד "גזירות הגיוס". צעיר שנכח בהפגנה סיפר מדוע החליט לא להתגייס לצה"ל: "יוצאים למלחמה משיקולים פוליטיים"

"הצבא הוא לא מקום שמתאים לבני תורה ולשומרי מצוות". ברקע ההפגנה האלימה שהתקיימה אמש (יום ה') בהשתתפות עשרות אלפי חרדים שמחו נגד "גזירת הגיוס", הסביר אריה (17) תלמיד ישיבה מירושלים, מדוע לא יתגייס לצה"ל. לדבריו, "מה שקרה פה יגרום לכך שגם המשתתפים בהפגנה יפסיקו להתגייס, גם אותם הפסדתם".

 

דיווחים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet  

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

S-300 על הכוונת: ישראל תשמיד טילים מרוסיה?

שר האוצר לפיד: מציע לריקי כהן להפסיק לעשן

השפלה באגוז: קצינים ולוחמים הודחו מהיחידה

 

במהלך ההפגנה שהתקיימה על רקע דיוני ועדת פרי לקידום השוויון בנטל נפצעו חמישה שוטרים וחמישה מפגינים באורח קל ושוטר נוסף נפגע באורח בינוני. תלמיד הישיבה אריה ציין כי "הקומץ שהתנהג פה באלימות וזרק פה אבנים עשה את זה רק בגלל ההתגרות של המשטרה וברגע שהם רואים את ההסתה נגד החרדים הם לא יתגייסו, גם אם היו יכולים לעשות את זה".

 

"לא יתגייסו בגלל התנהגות המשטרה". ההפגנה בירושלים, אמש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"לא יתגייסו בגלל התנהגות המשטרה". ההפגנה בירושלים, אמש(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אריה סיפר עוד כי הוא מכיר חרדי שבחן אפשרות להתגייס לצה"ל, אך ברגע שראה את מה שהגדיר כ"פעולות הממשלה נגד החרדים", הוא מיד חזר בו. צבי (15), אף הוא תלמיד ישיבה, הצטרף לביקורת נגד המשטרה. לדבריו, "היה הרבה יותר רגוע אם המשטרה בכלל לא הייתה פה. האבנים שהושלכו פה זה מצד 20 חבר'ה משועממים. עם זאת, מדובר בחילול השם גדול".

 

שלמה (20), תלמיד ישיבת מיר היוקרתית בירושלים, ציין בהתייחסותו להתנגדות לגיוס תלמידי ישיבה כי "הבעיה שלנו היא לפני הכול עם הציונות עצמה, שלא מתאימה לאורח החיים החרדי ואחת הדוגמאות היא בצבא שיוצא למלחמה משיקולים פוליטיים ולא מסיבות מוצדקות כפי שקובעת התורה".

 

יוסי (20), תלמיד ישיבה אחר שנכח בהפגנה, סיפר כי האדמו"ר מסאטמר, שנחשב לאחד מאבות האידיאולוגיה החרדית האנטי-ציונית, התנגד למדינה ולצבא אך בשום פנים ואופן לא שונא את החיילים. לדברי יוסי, "כשיש מלחמה אנחנו מתפללים וכשהאדמו"ר שמע על חיילים שנהרגו הוא פשוט התחיל לבכות. אנחנו אוהבים את עם ישראל וגם את הציונים, אבל פשוט לא יכולים להשתלב. הבדלנות שלנו היא סוד ההצלחה של החינוך החרדי, ואם צריך לגייס מישהו אז שיגייסו את הפרחחים שזרקו פה אבנים".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

באופן סמלי המפגינים התכנסו מול לשכת הגיוס בעיר - לא הרחק משכונת מאה שערים שממנה יצאו.

המארגנים קראו במערכת הכריזה ובמנשרים שחולקו שלא לגרום

פרובוקציות ובמהלך ההפגנה קראו רבנים למפגינים "לשמור על קדושת המעמד", ולמרות זאת נרשמו כאמור עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים, עיתונאים וחיילים חרדים שנקלעו לאזור במדי צה"ל.

 

המפגינים החרדים הציתו פחי אשפה, השליכו חפצים, רימוני עשן ויידו אבנים לעבר כוחות משטרה ומג"ב. לאחר שהאלימות החריפה, כוחות הביטחון פרצו אל תוך ההמון. המפגינים דרדרו עגלות אשפה לעבר השוטרים, שהשיבו בהשלכת רימוני הלם.


פורסם לראשונה 16/05/2013 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אלימות בהפגנת החרדים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים