שתף קטע נבחר

אריאל: אערער על העלאת המס על משפרי הדיור

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, יצא היום נגד גזירות הנדל"ן של שר האוצר, יאיר לפיד. בדיון בוועדת הכספים אמר כי בכוונתו לערער בממשלה על ההחלטה להטיל מס רכישה בגובה 3.5% על רוכשי דירה שנייה: "מס על משפרי דיור אינו מייצר דיור"

אחרי שהאזרחים מחו נגד הגזירות התקציביות בתחום הדיור, שישפיעו בעיקר על משפרי הדיור, ואחריהם קבלו על כך גם הקבלנים ואפילו שר האוצר עצמו, יוצא גם שר השיכון והבינוי נגד ההחלטה להטיל מס רכישה בגובה של 3.5% על רוכשי דירה (אלא אם מדובר בדירתם הראשונה).

 

 

בדיון שנערך היום (ב') בוועדת הכספים של הכנסת אמר השר אורי אריאל: "מס על משפרי דיור אינו מייצר דיור. הטלנו על שוק הדיור עומס, שאין דבר בינו לבין מחירי הדיור, ואני מתכוון לערער על כך בממשלה".

 

נזכיר כי עד היום ניתן פטור ממס זה עד לסכום של 1.47 מיליון שקל, אולם על פי הצעת האוצר המס יוטל לא הגבלת מינימום של סכום העסקה. הצעה זו תפגע בבעלי דירות רבים שקנו דירה מרווחת או יקרה יותר במקום דירת מגוריהם הנוכחית.

 

בתשובות לשאלות חברי הוועדה, השר הגדיר את מס הרכישה המוצע "עיוות מארץ העיוותים", והציע להחליף אותו במס דיפרנציאלי עולה לפי שווי הדירה. הוא אמר לחברי הוועדה כי "אם הערעור שלי לא יצלח בממשלה - זה תלוי בכם". השר, לשעבר חבר הוועדה, מצפה שבמקרה זה ועדת הכספים לא תאשר את המס בדיוניה על חוק ההסדרים.

 

המחירים בעלייה, אין טעם לטשטש את המצב

בהמשך התייחס השר אריאל לתוכניות של לפיד באשר לדיור להשכרה ואמר כי "אין כרגע מקום לחשוב על תוכניות לשנתיים-שלוש כמו דיור להשכרה - היא לא נותנת תשובות למציאות כפי שהיא היום. מחירי הדיור בעלייה כל הזמן ואין טעם לטשטש את המצב. המצב כפי שהוא היום עלול להכניס את שוק הדיור לסחרור אם הוא יימשך כך - סחרור שייצא משליטה, כמו מטוס שמזדקר וצולל".

 

אריאל התייחס לישיבה הראשונה של קבינט השרים לדיור, שכינס לפיד בשבוע שעבר, ובסיומה קיבל החלטה לייסד מטה לאומי לדיור במשרד האוצר, שיהיה ממונה על קידום התוכנית לדיור להשכרה לטווח ארוך. תפקידו יהיה לפקח על יישומה של התוכנית להקמת 150 אלף דירות במרכז הארץ ב-10 השנים הקרובות, שיושכרו לציבור במחיר קבוע לתקופות ארוכות.

 

שר השיכון אף התייחס לסוגיית דיור בר-השגה. "דיור בר-השגה זה דיור שאי אפשר להשיג אותו", קבע, "כיום בונים דירות בשטח של 100 מ"ר ומעלה - זה מתאים לזוג צעיר? זה לא מתאים למלאי הדרוש. כדי ליצור היצע דיור צריך להשקיע לאורך שנים רבות, אבל לטווח הקצר צריך לחשוב מחוץ לקופסא".

 

עוד הוסיף השר כי יש למנוע את הביטול המוצע של מענקי המקום אשר מבטיחים מענק של 100 אלף שקל לרוכשי דירות בפריפריה. "ועדת הכספים לא חסרת שיניים. אם תרצו, השיניים יכולות להיות מושחזות. מי מכם שחושב שלא צריך לבטל את מענקי המקום - תעשו מעשה! לא מושכים את השטיח מתחת לרגלי המשתכנים שכבר התקשרו לרכוש את הדירות, ויידרשו להוסיף 100 אלף שקל שאין להם", אמר השר.

 

לדבריו, ביטול המענקים יוסיף לאוצר הכנסה של 50-60 מיליון שקל בסך הכל. "זה לא אירוע תקציבי. לפחות ניתן לעכב את ביטול המענקים בהוראות מעבר ארוכות למשך חודשים", אמר.

 

להתגבר על חסמים המעכבים היתרי בנייה

בנוסף, הציע השר להתגבר על החסמים המעכבים מתן היתרי בנייה, עד שייבנו על השטחים המתוכננים תשתיות יקרות כמו כבישים, מחלפים או מערכות ביוב בהתוויית "תוכנית מתאר ארצית שמוליכה ישירות לבנייה". לדבריו, "זה שינוי מסוג אחר שיעבור לבדיקת הממשלה, אבל אם לא נעשה שינויים בסדר גודל כזה - לא נוריד את מחירי הדיור".

 

הוא ציין כי "הגענו להסכמות עם האוצר שלא יהיו מגבלות תקציביות לתכנון הבנייה. כרגע יש כסף לתכנון דיור לכל מגזרי האוכלוסייה ולכל המטרות".

 

במענה לדורשים לחדש את מפעל הדיור הציבורי במימון הממשלה, אמר השר כי נבדקת אפשרות לחדש את שיטת הבנייה הציבורית שהופעלה בפעם האחרונה בראשית שנות ה-90. הוא ציין כי השיטה לא הייתה בנייה תקציבית, אלא על בסיס "הבטחת רכישה".

 

כלומר, הדירות עמדו למכירה לעולים (בסל הקליטה), תוך התחייבות של הממשלה לקבלנים לרכוש את הדירות שלא יימכרו. "הבעיה בשיטה הזאת היא שהממשלה משלמת את המחיר עד היום. מה שנבדק היום הוא אם ניתן להפעיל את השיטה בדרך שונה שלא תטיל מעמסה על התקציב", אמר השר.

 

השר הבטיח שסגנון עבודתו מבוסס על שיטת הדלת הפתוחה. "אני פתוח לשמוע כל רעיון, ואקנה כל עצה טובה אבל לא אתן הבטחות ללא כיסוי. אצלי לא תהיה אפלייה בבנייה לדיור. לא יהיה הבדל בין המגזרים. כל אזרח יקבל טיפול של אח"מ. אני אתן העדפה רק למגזר אחד שבו אטפל באופן אישי - דיור לבעלי מוגבלויות, לגביו צריך לתת תשובות מיטביות". בתשובה לשאלה מדוע לא בונים בירושלים, אמר השר - "תשאלו את ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שר השיכון, אורי אריאל
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים