שתף קטע נבחר

דו"ח: מהי המדינה השמנה בעולם, ואיפה ישראל?

93% סובלים מעודף משקל באי נאורו שבמיקרונזיה. 73% בארצות הברית. ומה מצב הישראלים? ארגון הבריאות העולמי בדק את אחוזי ההשמנה ב-194 מדינות בעולם. התוצאות - קשות. הארגון: יש לבצע מיסוי גבוה על מזון עתיר קלוריות ולאסור ג'אנק פוד לילדים

העולם ממשיך להשמין - כשאפריקה בראש: ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני מגיפת ההשמנה הכלל עולמית, שממשיכה לפקוד את כל היבשות. ארצות הברית עדיין מדורגת בין המדינות המובילות, אולם עוקפות אותה מדינות אפריקאיות אחדות. גם ישראל מדורגת במקום מאוד לא מחמיא בדו"ח.

 

עוד חדשות ועדכונים בפייסבוק של ynet

 

האו"ם, בשיתוף ארגון הבריאות העולמי, יצא השבוע בקריאה לעצור את התפשטות מגיפת ההשמנה בשורת צעדים ארוכה, הכוללת מיסוי גבוה על מוצרי מזון עתירי קלוריות ואיסור שיווק ג'אנד פוד לילדים. בעבר נחשבה מגיפת ההשמנה כמי שפוקדת מדינות בודדות בעולם, ובהן ארצות הברית, שם סובלים קרוב ל-70% מהאוכלוסיה מהשמנת יתר. אולם באחרונה "דוהרות" מדינות נוספות לעבר ראש הטבלה, ובהן אפריקה ואמריקה הלטינית.

  

עוד על ההשמנה בישראל:

דו"ח השמנה: ישראליות במקום 2 אחרי טורקיה

דו"ח חמור: 30% מתלמידי ישראל - במשקל עודף

דו"ח: באיזו עיר בארץ בריאים יותר ושמנים פחות?

 

מהנתונים עולה כי 2.8 מיליון מבוגרים מתים מדי שנה בעולם כתוצאה מעודף משקל או מהשמנת יתר. אלה לא כוללים את מיליון החולים בסוכרת, במחלות לב וסרטן, מחלות המיוחסות אף הן להשמנה. מעל 40 מיליון ילדים בעולם מתחת לגיל חמש נחשבים כסובלים מהשמנת יתר.

 

על פי מדד ההשמנה העולמי מדורגים תושבי האי נאורו שבמיקרונזיה בראש הטבלה, עם שיעור השמנה של מעל 93%. אחריהם איי קוק, הסמוכים לניו זילנד, עם 91%. ארצות הברית, שכאמור הובילה את הטבלה עד לפני מספר שנים, מדורגת במקום התשיעי, עם קצת יותר מ-73% השמנה.

 

ישראל מדורגת במקום ה-38 בטבלה, קצת אחרי אוסטרליה ובריטניה. את הטבלה חותמות מדינות עולם שלישי ובהן הודו, אפגניסטן, נפאל ובנגלדש, בהן שורר עוני קשה, המוביל לרעב ולתת תזונה.

 


דירוג המדינות השמנות בעולם

דירוג המדינות ה"שמנות" בעולם
דירוג מדינה % השמנה
1 נאורו (אי במיקרונזיה) 93.5
2 איי קוק 91
3 טונגה 84.2
4 סמואה 81.2
5 פאולו 81
6 כוווית 78.4
7 איי מרשל 77
8 צ'כיה 72.3
9 ארה"ב 73.5
10 קטאר 73
11 בחריין 70.9
20 אוסטרליה 68.2
27 בריטניה 67.7
38 ישראל 62.4
191 הודו 9.9
194 בנגלדש 7.4

 

המומחים כבר זמן רב מכנים את ההשמנה מגיפה ומאשימים את המזון עתיר השומנים, הסוכרים והמלחים שנמכר במחירים זולים הרבה יותר מאלטרנטיבות בריאות, וכך מתפשט במדינות עניות ותורם לעלייה באחוזי ההשמנה.

  

בארגון הבריאות העולמי קוראים, בעקבות הדו"ח, לשורת צעדים שתביא לדעתם לצמצום שיעורי ההשמנה הגבוהים. בין הצעדים המומלצים: העלאת המיסוי על מוצרים עתירי שומן וסוכרים, סיוע ממשלתי לייצור וצריכת מוצרי מזון בריאים, פנייה לתאגידי מזון יצרני ג'אנד פוד ובהם קוקה קולה, מקדונלדס ונסטלה להחלפת התפריט לבריא יותר.

  

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מגיפת ההשמנה. האם יוזלו מחירי מוצרים בריאים?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים