שתף קטע נבחר

יותר מ-1,000 נהרגו בעיראק במאי - שיא מ-2007

האלימות העדתית הולכת ומחריפה ועל פי האו"ם מרבית ההרוגים הם אזרחים בפיגועי מכוניות ממולכדות ובפיצוץ מטעני חבלה בבגדד. "המנהיגים הפוליטיים חייבים לפעול מיד כדי לעצור את שפיכות הדמים הבלתי נסבלת". באפריל נהרגו "רק" 712 איש

עוד רגע מלחמת אזרחים: כוח האו"ם בעיראק הודיע אתמול (יום שבת) כי יותר מאלף בני אדם נהרגו ברחבי המדינה הערבית בחודש שעבר - מספר ההרוגים הגבוה ביותר בחודש אחד מאז 2007.

  

עוד חדשות בעולם :

מצרים: ביהמ"ש העליון הורה לפזר את הפרלמנט

חמסה עליה: אישה מצ'כיה ילדה חמישייה

גם האיסלאמיסטים נגד ארדואן: "למה באלימות?"

"תאונה": נחיתת חירום למסוקו של אחמדינג'אד

 

האלימות בעיראק עלתה בצורה חדה בחודשים אפריל ומאי כשפיגועים באזורים אזרחיים הפכו יותר ויותר תדירים ועלה החשש שהתפשטות האלימות העדתית שוב פעם תקרע את המדינה לגזרים. שפיכות הדמים רק החריפה אחרי שכוחות הביטחון דיכאו ב-23 באפריל ביד קשה הפגנה של סונים בעיר הצפונית חוויג'ה. 

 

הפגנה של סונים בעיר פלוג'ה נגד הממשלה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה של סונים בעיר פלוג'ה נגד הממשלה(צילום: EPA)

 

על פי נתוני האו"ם, 1,045 אזרחים ואנשי כוחות הביטחון נהרגו בעיראק בחודש מאי. נתון זה עבר את 712 ההרוגים בחודש אפריל והפך את חודש מאי לקטלני ביותר מאז יוני 2008. שליח האו"ם לעיראק מרטין קובלר הגדיר את הנתונים "שיא עצוב". "המנהיגים הפוליטיים חייבים לפעול מיד כדי לעצור את שפיכות הדמים הבלתי נסבלת", אמר קובלר. 


בחודש אפריל נהרגו "רק" 712 בני אדם. זירת פיגוע בכירכוכ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בחודש אפריל נהרגו "רק" 712 בני אדם. זירת פיגוע בכירכוכ(צילום: AFP)

 

יותר ממחצית ההרוגים בעיראק היו מאזור בגדד רבתי. מכוניות ממולכדות ומטעני חבלה שהתפוצצו היו אחראים לחלק הארי של ההרוגים ברחבי המדינה.

כמה שעות לאחר שפורסמו נתוני האו"ם הכריז משרד ההגנה העיראקי כי חשף תא של ארגון אל-קאעידה ששקד על ייצור נשק כימי במקומות מסתור ברחבי בגדד. חמישה חשודים נעצרו והרשויות החרימו את הציוד ששימש כנראה לייצור גז חרדל וגז סארין - החומר שהוזכר באחרונה בהקשר השימוש בנשק כימיבסוריה.

  

דובר משרד הביטחון העיראקי, מוחמד א-אסקארי, ציין כי החמישה נעצרו בשלושה אתרים שבהם הקימו מעבדות לייצור החומרים הכימיים, בהוראת פעילים בתא אחר של אל-קאעידה.

 

הדובר הוסיף כי הם תכננו לתקוף מטרות עיראקיות באמצעות פיזור הגז בשלט רחוק, ממרחק בטוח של 1.5 קילומטרים. במקביל, הם גם נערכו להבריח את הרעלנים מעבר לגבול, למדינות שכנות, לאירופה ולצפון אמריקה. לשם כך הם השיגו חומרי גלם, ציוד ונוסחאות כימיות, אך עדיין לא הספיקו לייצר גז כלשהו. מעצרם התאפשר בעקבות חקירה משותפת של גופי המודיעין העיראקיים והזרים, שנמשכה שלושה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זירת פיגוע בבגדד
צילום: רויטרס
מומלצים