שתף קטע נבחר

כחלון: ישראל נמצאת בבועת נדל"ן מטורפת

השר לשעבר משה כחלון, המיועד לתפקיד ראש רשות מקרקעי ישראל, ממליץ על מצב חירום במדינה על רקע מצוקת הדיור: "אם לפני 7 שנים היינו צריכים 50-60 משכורות לדירה - היום צריך יותר מ-100". על דיור להשכרה ציין: "אני לא חושב שזה נכון לבנות דירות להשכרה כי מחליטים לכם איפה תגורו". צפו

"המצב במדינה הוא מצב חירום אמיתי - אנחנו בבועת נדל"ן מטורפת". כך אמר היום (ב') השר לשעבר משה כחלון בכנס לסטודנטים במכללה האקדמית תל-אביב-יפו. על רקע אישור תוכנית הדיור הממשלתית, אמר כחלון כי הוא "ממליץ להכריז על מצב חירום ואז אפשר לחוקק חוקים קיצוניים".

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

כחלון, שהתייחס למינויו האפשרי לתפקיד ראש רשות מקרקעי ישראל, אמר כי "בימים הקרובים אדע מה קורה". הוא התייחס למצוקת הנדל"ן בישראל ואמר כי "הבעיה הגדולה היא שיזם משקיע כסף ומתחיל לבנות רק עוד 5 שנים - על המדינה להעמיד קרן מלווה ליזמים אם אין לבנקים כסף. שיוציאו את הדיור מוועדות תכנון של העיריות ושיפתרו את הבירוקרטיה. פה לשחרר קרקע או שם לא יפתור את זה. מדינה צריכה להתערב בכשלי שוק".

 

השר לשעבר התייחס לפועלו עד כה של שר האוצר יאיר לפיד ואמר: "אם הוא רוצה, הוא יכול להוביל רפורמות מרחיקות לכת - ולהביא אותנו למקומות דמיוניים תוך 3 שנים". באשר לתוכנית הדיור הוסיף כי רואים ש"עושים מאמצים", אבל "המצב כיום הוא מצב חירום. אם לפני 7-8 שנים היינו צריכים 50-60 משכורות לדירה - היום מדברים על 100 ומשהו משכורות. הייתי בבוסטון - שם 60 משכורות זה מה שצריך כדי לקנות דירה".

 

על השאלה איך ניתן להוריד את שכר הדירה בישראל השיב: "פיקוח הוא בלתי אפשרי, הפתרון הכללי הוא שיביא להפחתה גם כאן - כשתהיה הצפת דירות, מחירי השכירות יירדו. אני מאמין שצריך להפוך את הכל עם טרקטור ולפתור את כל הבעיות ביחד. לשחרר את השוק, לתת לו לעבוד".

 

על יוזמת האוצר עוד מהקדנציה הקודמת לבנות דירות להשכרה לטווח ארוך ציין: "אני לא חושב שזה נכון לבנות דירות להשכרה - כי מחליטים לך איפה תגור. צריך ליצור היצע מהשורש ולבנות בכל הארץ. אם אתה לומד בירושלים, אני לא חושב שזה נכון להגיד לך 'תגור בחיפה, כי אני בונה שם דירות להשכרה'. משהו השתנה מאז תקופת המעברות".

 

צפו בשר לשעבר, משה כחלון, בהרצאה מול סטודנטים היום:

 

 

"הייתי מצביע נגד העלאת המע"מ"

בהמשך התייחס כחלון לתקציב המדינה ואמר כי "אני חושב שכסף לא חייב להגיע באמצעות מסים. מס הוא כלי רגולטורי לעודד שוק, להניע משק - ולא למשוך למטה".

 

כחלון אף התייחס להחלטה להעלות את המע"מ. "לא אהבתי את העלאת המע"מ, זה מס נגד המעמד החלש ונגד מעמד הביניים בצורה הברורה ביותר. מי שמשתכר 5,000-15,000 בחודש - כל הכסף שלו הולך על צריכה והוא נפגע", אמר. לדבריו, "לעשירים מציעים מס 20% ולסטודנטים עושים מע"מ על כל ה-100%? זה לא צודק. אפשר להביא כסף ממקומות אחרים. אם היום הייתי בממשלה, הייתי מצביע נגד".

 

על המערכת הבנקאית אמר כחלון: "60 שנה לא קם בנק במדינה. קחו דוגמא בתי קפה, כל שני וחמישי קמה רשת חדשה, אבל בנקים אין. יש שני בנקים במדינה שמחזיקים כמעט 70% מאשראי המדינה - זו הבעיה הגדולה. באמצעות מיסוי, המדינה צריכה לתת תמריץ וכך אפשר יהיה להתחרות בבנקים הגדולים".

 

נזכיר כי גם בשבוע שעבר דיבר כחלון על נושא הנדל"ן ובכנס לשכת עורכי הדין באילת קבע: "אני לא קוסם ולא הולך להוריד את מחירי הדירות". כחלון הציע להפקיע סמכויות מהשלטון המוניציפלי כדי לשווק פרויקטים. "רק שיווק קרקעות של מינהל מקרקעי ישראל לא יעזור. לא פשוט לעשות רפורמות. צריך לקחת רפורמה אחת ולעבוד עליה. אני מאמין שיגרדו את המונופלים ויצליחו לעשות רפורמות".

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
השר לשעבר משה כחלון בהרצאה, היום
צילום: ירון ברנר
מומלצים