שתף קטע נבחר

דאגה באו"ם: מי יחליף את האוסטרים בגולן?

בעוד כמה שבועות אמורים החיילים האוסטרים לעזוב את כוח אונדו"ף בגולן, בשל הקרבות בסוריה. באו"ם ובירושלים מצרים על ההחלטה

מי יחליף את האוסטרים בגולן? דובר כוח שמירת השלום של האו"ם ברמת הגולן אמר אמש (יום ה') כי החלטתה של אוסטריה להסיג את 378 פקחיה מהאזור בעוד כשבועיים תשפיע על היכולת המבצעית של הכוח. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר כי הוא מצר על החלטתה המדאיגה של וינה.

 

הדובר הוסיף כי האו"ם עורך שיחות עם אוסטריה בנוגע לזמן שבו יעזבו הפקחים מכוח אונדו"ף, וכן עם מדינות אחרות שישלחו תגבורת לרמת הגולן. הכוח המוצב בגבול ישראל-סוריה מורכב מחיילים מהודו, מהפיליפינים ומאוסטריה.

 

גם בישראל הביעו צער על החלטת וינה. בהודעה רשמית נמסר כי במשרד החוץ בירושלים "מביעים תקווה כי ההחלטה לא תביא להסלמה נוספת באזור".

 

שריפה בגבול סוריה (צילום: חגי אהרון ) (צילום: חגי אהרון )
שריפה בגבול סוריה(צילום: חגי אהרון )

טנקים ישראלים בגבול (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
טנקים ישראלים בגבול(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: חגי אהרון ) (צילום: חגי אהרון )
(צילום: חגי אהרון )

 (צילום: חגי אהרון ) (צילום: חגי אהרון )
(צילום: חגי אהרון )

 (צילום: חגי אהרון ) (צילום: חגי אהרון )
(צילום: חגי אהרון )

 

האוסטרים הודיעו על עזיבתם כמה שעות לאחר שקרב התנהל במעבר הגבול בין ישראל לבין סוריה. אתמול כבשו המורדים את הצד הסורי של מעבר הגבול היחיד בין ישראל לסוריה.  מספר שעות לאחר מכן הדפו אותם כוחותיו של אסד שהשתלטו מחדש על המעבר. הצד הסורי במעבר הגבול מרוחק כ-70 מטרים מעמדת צה"ל ובאמצע נמצאת עמדה של האו"ם.

 

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה בחריפות את הלחימה בין הצבא הסורי לכוחות המורדים סמוך למעבר הגבול קונייטרה ברמת גולן, שהביאה לפציעתם של שני משקיפי האו"ם. המועצה דרשה מהצדדים הלוחמים במדינה לכבד את נוכחותם של המשקיפים באזור, לשתף עמם פעולה ולאפשר להם לפעול בצורה חופשית כדי להבטיח את ביטחונם.

 

במהלך היום קבוצה של עשרות סורים הגיעה למעבר הגבול בקוניטרה וביקשה לעבור לישראל. הקבוצה נקלטה ונבדקה על ידי חיילי צה"ל במתחם המעבר, ולאחר שבצה"ל גילו שחלפה הסכנה בקרבות בתוך סוריה במרחב המעבר הם הוחזרו לשטח הסורי. מי שעוד הוכנס לשטח ישראל הם שני סורים, שנפצעו במהלך הקרבות. לאחר מהם היה רימון יד בכיס מכנסיו ולכן פונה חדר המיון בבית החולים זיו בצפת, לשם הוא הועבר.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 06/06/2013 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רכב של האו"ם בגבול הסורי
צילום: AFP
סמל אונדו"ף
מומלצים