שתף קטע נבחר

הדירות הציבוריות יימכרו - עוברים לשכ"ד מסובסד

שרי האוצר והשיכון סיכמו על תכנית שתשנה מהותית את מדיניות הדיור הציבורי. המדינה תחדש את המבצעים למכירת דירות לדייריהן בהנחות של עד 90%, והכסף יועבר לקרן שתעניק לכל זכאי 4,000 שקל בחודש למימון שכר דירה. המטרה הסופית - מינימום של דירות ציבוריות בבעלות המדינה

שינוי מדיניות בדיור הציבורי . שרי האוצר והשיכון סיכמו היום (ה') סופית על חידושה של התכנית למכירת דירות ציבוריות לדיירים בהנחות משמעותיות, של עד 90% מערך הדירה. כתוצאה מההחלטה, יתדלדל בהדרגה מאגר הדירות של המדינה והרווחים ממכירתו יועברו לקרן מיוחדת שתממן סיוע בשכר דירה לזכאים. הסיוע יהיה בגובה של 4,000 שקל בחודש, לעומת 2,700 כיום.

 

דיור ציבורי - כתבות נוספות בנושא:

 

בעקבות הסיכום, יסיר משרד האוצר את התנגדותו לחוק מכירת הדירות הציבוריות שנחקק ב-1999 ביוזמת חבר הכנסת רן כהן (מרצ). חוק זה, קובע כי אזרחים שמתגוררים בדירות ציבוריות יוכלו לרכוש את הדירות שבהן הם גרים בהנחה של 50%-90% (בהתאם לאזור שבו ממקומת הדירה). יישום החוק הוקפא ב-2007 על ידי חוק ההסדרים, לאחר שהתגלה כי הכסף ממכירת הדירות לא נוצל לרכישת דירות חדשות במקומן, וכך התדלדל מאגר הדירות הציבוריות וזמן ההמתנה של זכאים חדשים התארך משמעותית.

 

דיור ציבורי. אילוסטרציה ()
דיור ציבורי. אילוסטרציה

 

כעת, בעקבות הסיכום בין שרי האוצר והשיכון, ייושם החוק מחדש ומאגר הדירות הציבוריות שבידי הממשלה, העומד על כ-61 אלף דירות, ימשיך להתדלדל בקצב של כ-5,000 דירות לשנה. אלא שהפעם, סוכם כי הכסף ממכירת הדירות (כ-1.2 מיליארד שקל בשנה) יועבר לקרן מיוחדת שתממן סבסוד שכר דירה לזכאים. בנוסף, הוחלט כי גובה המימון יגדל מ-2,700 שקל לחודש ל-4,000 שקל לחודש.

 

בממשלה מעוניינים לזנוח את השיטה של הענקת דיור ציבורי לטובת הענקת סיוע כספי בשכר דירה, מ-2 סיבות עיקריות: הראשונה - שכר דירה מסובסד מאפשר לזכאים לבחור היכן יגורו וכך מונע את היווצרותם של שיכוני עוני. השנייה - מרגע שמשתפר מצבו הכלכלי של אזרח והוא כבר אינו זכאי לסיוע, קל יותר להפסיק מימון של שכר דירה מאשר לפנותו מדירה ציבורית.

 

המטרה הסופית של התכנית שעליה סיכמו השרים היום, היא להביא בעתיד למצב שבו המדינה מחזיקה במספר קטן מאוד של דירות ציבוריות. דירות אלו ייועדו לאזרחים שאינם יכולים להיעזר במימון שכר דירה מפני שאין להם חשבון בנק שאפשר להעביר אליו את הכסף, או מפני שאין להם יכולת לשכור דירה, בשל נכות פיסית או נפשית.

 

בין היתר, סיכמו השרים כי האוצר והחברות המשכנות יממנו מיידית בנייה של 288 דירות חדשות למטרות אלו, לצד שיפוץ של דירות ישנות שאינן מנוצלות כיום בשל מצבן הרעוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שינוי מדיניות בדיור הציבורי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים