שתף קטע נבחר

הנשיא מורסי: דוחה את האולטימטום של הצבא

לשכת הנשיאות המצרית הודיעה כי הנשיא מוחמד מורסי דוחה את האולטימטום של צבא מצרים שקצב לו 48 שעות להיענות לדרישות העם. הצבא טען כי אין בכוונתו לתפוס את השלטון. במקביל דווח כי גם שר החוץ המצרי התפטר. צעיר שתומך במורסי אמר ל-ynet: "האיסלאמיסטים חייבים לצאת לרחובות"

מורסי לא מוותר: לשכת הנשיאות המצרית פרסמה הלילה (יום ג') הודעה שלפיה הנשיא מוחמד מורסי דחה את האולטימטום בן 48 השעות שהציב הצבא כדי לפתור את המשבר במדינה ולהיענות לדרישות העם.

 

עוד חדשות בעולם :

40 שנה למלחמה: היד האבודה הושבה לבעליה

פוטין: סנואודן חייב להפסיק להדליף סודות

טייס חיל האוויר הירדני ערק למורדים מאל-קאעידה

תיעוד נדיר: להסתכל למחבל המתאבד בעיניים

 

על פי ההודעה, הצבא לא העביר את הדרישה למורסי לפני שפורסמה ולכן הוא דוחה אותה וממשיך בניסיונות להביא לפתרון המשבר. במקביל, סוכנות הידיעות המצרית הרשמית דיווחה כי שר החוץ מוחמד כאמל עמרו הגיש את התפטרותו, אך אין לכך כל אישור רשמי. אם הדיווח נכון, עמרו מצטרף לחמישה שרים נוספים בשלטון שהתפטרו מתפקידם בשל המשבר במדינה.

 

עוד הלילה מסרה לשכת הנשיאות המצרית כי מורסי שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ודן עמו במשבר שמתחולל במדינה. בדף הפייסבוק של הלשכה נכתב כי מורסי אמר לאובמה שמצרים מתקדמת בצעדיה לעבר תהליך דמוקרטי בדרכי שלום.

 

מפקד צבא מצרים, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, הטיל אתמול פצצה כשהציב לנשיא מורסי אולטימטום של 48 שעות כדי לפתור את המשבר הפוליטי החריף שמפלג את המדינה זה תקופה ארוכה. כמה שעות לאחר מכן הגיב הצבא להאשמות שהוטחו בו ואמר שהוא לא מתכנן הפיכה צבאית ולא מתכוון לתפוס לידיו את השלטון.

 

שעה קלה לאחר מכן הגיבו גם האחים המוסלמים רשמית לאולטימטום שניתן למורסי. הפלגים המוסלמים במצרים, ובהם התנועה השלטת במדינה, פרסמו הודעה שלפיה הם דוחים את הניסיון להשתמש בצבא כדי להביא להפיכה במדינה. על פי ההודעה, הפלגים המוסלמים מסרו כי הם מכבדים את כל הניסיונות להביא לפתרון המשבר במדינה, אך ציינו כי יש לעשות זאת בכפוף לחוקה המצרית.

 

מתנגדיו של הנשיא, רובם הגדול ליברלים וחילונים, חגגו בעקבות האולטימטום שהציב הצבא והיללו את א-סיסי, ואילו תומכיו השמרנים ואיסלאמיסטים התייחסו אליה בביטול.  

 

בין החוגגים בכיכר תחריר בקהיר, אותה כיכר שהייתה מוקד המחאה נגד המשטר הקודם של חוסני מובארק, היה מוחמד מג'די חנפי בן ה-22. חנפי הוא עורך לענייני ישראל בעיתון האופוזיציוני "א-דוסתור" והוא שהה בכיכר בזמן הודעת הצבא.

"בעקבות ההודעה, רוב המפגינים קראו לא-סיסי לנהל את המדינה בזמן שמסוקים צבאיים היו באוויר", הוא סיפר בשיחה עם ynet. "מהפכת 25 בינואר חוזרת ללא ספק".

 

לדבריו של העיתונאי הצעיר, הדבר החשוב ביותר בהודעה של הצבא היה ש"הוא הדגיש כי הוא לצד העם ולצד רצונו ולא לצד הנשיא או השלטון, וגם לא לצד האופוזיציה". חנפי העריך כי אחרי שהצבא נכנס לתמונה, בימים הקרובים יהיו התפתחויות חדשות ואין להקל בתגובה של 'האחים המוסלמים'.

 

מה היה במצרים ביממה האחרונה? אירועים בולטים

צבא מצרים הציב לנשיא מורסי אולטימטום של 48 שעות לפתור את המשבר החמור.

מסוקים צבאיים חגו מעל שמי קהיר ונשאו את דגלי מצרים.

בין חמישה לעשרה שרים התפטרו מממשלתו של מורסי.

משרד הבריאות המצרי מסר כי 16 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו בעימותים בין מתנגדי מורסי לבין תומכיו. בכלל, מאז תחילת המחאה הנוכחית נהרגו 25 בני אדם ו-1,480 נפצעו.

מתנגדי השלטון במצרים הסתערו על מטה "האחים המוסלמים" בקהיר והציתו אותו.

 

בדומה למפגינים אחרים שקראו למורסי להתפטר מתפקידו, בדיוק שנה לאחר כניסתו לתפקיד, גם חנפי שיבח את א-סיסי ואת צבא מצרים: "הוא בסך הכול רוצה להגן על העם המצרי ולסיים את הבלגן שעלול לגרור את המדינה למלחמת אזרחים". העיתונאי המצרי מקווה להגיע לכיכר המחאה גם מחר. הוא סירב לחזות את העתיד לבוא על ארצו, אך אמר ש"אם 'האחים המוסלמים' ומורסי לא יקשיבו לעם, ייתכן שהם יחזו בסופם".

 

פגישה מתוחה. מורסי, ראש הממשלה קנדיל ומפקד הצבא א-סיסי (צילום: AP) (צילום: AP)
פגישה מתוחה. מורסי, ראש הממשלה קנדיל ומפקד הצבא א-סיסי(צילום: AP)

 

עיתונאי מצרי באחד מכלי התקשורת המוכרים במדינה הערבית שותף לדעתו של חנפי. "העם מקיא את 'האחים המוסלמים' ופשוט לא רוצה אותם בשלטון. העם רוצה שהצבא ישלוט עד לבחירות חדשות ולא יסכים בשום אופן לכך שמורסי יהיה נשיא סמלי", אמר ל-ynet העיתונאי שביקש להתראיין בעילום שם. הוא הביע חשש מכך שמצרים הולכת אל הלא נודע, אבל מבחינתו בכל מקרה "האחים המוסלמים" חייבים ללכת הביתה: "הם פוגעים בעם המצרי והם פאשיסטים. סופם הגיע. אין להם שום נוכחות בשטח".

 

"זו מחאה מכוונת נגד האיסלאמיסטים"

מסגד א-ראבעה אל-עדוויה בקהיר הפך באחרונה למקום המפגש העיקרי של תומכי מורסי. הם קיבלו בצער רב את הודעת הצבא שהטילה צל גדול על שלטון נציגם בארמון הנשיאות. מחמוד הוא צעיר מצרי שתומך ב"אחים המוסלמים" שלומד באוניברסיטת עין א-שמס.

בשיחה עם ynet הוא סיפר על תחושותיו: "הזרם האיסלאמיסטי ו'האחים המוסלמים' לא ציפו למה שמתרחש כעת ובין היתר להתקהלות של ההמונים בכמה כיכרות. ההתקהלות הזו היא מוסכמת ומכוונת נגד 'האחים המוסלמים' והזרם האיסלאמיסטי. היא כוללת בין היתר את הנוצרים, הזרם המהפכני ועוד. אם המצב יימשך כך, בייחוד אחרי הודעת הצבא, אין למורסי ברירה אלא ללכת למשאל עם על הישארותו בשלטון".


סופרים לאחור. בערוץ המצרי אל קהירה ואל נאס מתכוננים לפקיעת האולטימטום ()
סופרים לאחור. בערוץ המצרי אל קהירה ואל נאס מתכוננים לפקיעת האולטימטום

 

לדבריו של הסטודנט הצעיר, "הזרם האיסלאמיסטי חייב לרדת לרחובות ולהראות שהעם מתחלק לשני חלקים בין מי שתומך ובין מי שמתנגד למורסי. בסופו של דבר זה ייגמר במשאל עם על החוקה או בהקמת ממשלה חדשה". עוד אמר מחמוד: "יש למורסי הזדמנות אחרונה והיא שתומכיו יירדו לרחובות ב-48 השעות הקרובות. אם זה לא יקרה, זה יהיה סופו וגם סופם של 'האחים המוסלמים'".

 

"למרות הסכנות, ארד לרחובות עם תומכי הנשיא"

"אני גם ארד לרחובות עם תומכיו של הנשיא, לא משנה מה הן הסכנות", אמר מחמוד והזהיר כי "מורסי חייב להישאר בשלטון משום שפרישתו תוביל את מצרים אל הלא נודע וייתכן אף שלמלחמת אזרחים או מלחמת רחוב ולא יכהן במצרים נשיא למשך תקופה של יותר משנה".

 

מחמוד הביע את אכזבתו הרבה גם משר ההגנה א-סיסי. לדבריו, "חשתי מבוכה אחרי ששמעתי את הודעת הצבא משום שאני בוטח בא-סיסי וסבור שהוא יודע את הסכנה שטמונה בהפיכה נגד מורסי. ההודעה שלו גרמה רק לגיוס האנשים נגד מורסי". 


לא הולכים לשום מקום. מתנגדי מורסי בכיכר תחריר בקהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא הולכים לשום מקום. מתנגדי מורסי בכיכר תחריר בקהיר(צילום: רויטרס)

הליברלים והחילונים שמחו על הודעת הצבא (צילום: AP) (צילום: AP)
הליברלים והחילונים שמחו על הודעת הצבא(צילום: AP)

 

משרד הפנים המצרי הודיע לפני זמן קצר כי מנגנון המשטרה מביע הזדהות מלאה עם הודעת הצבא המצרי מתוך דאגה לביטחון הלאומי, לאינטרסים העליונים של מצרים ולעם המצרי בשלב מכריע זה. בהודעה גם נמסר כי "משטרת מצרים לא נטשה ולא תנטוש את העם המצרי הדגול שיצא בהמוניו כדי להביע את דעתו באופן שהדהים את העולם כולו".

 

"המשטרה היא משטרת העם"

משרד הפנים הבהיר כי המשטרה במצרים היא משטרת העם ושהיא אינה נוטה לטובת פלג פוליטי זה או אחר. יש לציין כי ביומיים האחרונים הצטרפו קציני משטרה רבים למחאה נגד מורסי ושלטונו ובאלכסנדריה אף הפגינו מאות קציני משטרה נגד הנשיא.

 

מלשכתו של מורסי עדיין לא פרסמו תגובה רשמית לאולטימטום שהציב הצבא, אך הערב נפגש הנשיא עם ראש הממשלה הישאם קנדיל ועם מפקד הצבא א-סיסי כדי לדון איתם בדרכים לפתור את המשבר הפוליטי החריף. אתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" ציטט גורם ב"אחים המוסלמים" שאמר בשיחה עם כלי תקשורת כי בכירי התנועה מתכנסים כעת ובוחנים את הרעיון של עריכת משאל עם בנוגע להישארותו של מורסי בשלטון.


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מתנגדי השלטון הסתערו על מטה "האחים המוסלמים" בקהיר והציתו אותו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתנגדי השלטון הסתערו על מטה "האחים המוסלמים" בקהיר והציתו אותו(צילום: EPA)

מבט מבפנים למטה השרוף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מבט מבפנים למטה השרוף(צילום: רויטרס)

   

האולטימטום שהציב צבא מצרים לנשיא האיסלאמיסטי, שסוגר שנה בתפקיד, היה שיאו של יום מתוח במיוחד במדינה הערבית. מטה "האחים המוסלמים" בקהיר הושחת ונבזז על ידי מפגינים מתנגדי שלטון שפרצו למקום ואף הציתו אותו. משרד הבריאות המצרי מסר כי מאז ההפגנות ההמוניות שלשום נגד משטרו של מורסי נהרגו 16 בני אדם ונפצעו יותר מ-700.

עוד נמסר כי מאז תחילת המחאה הנוכחית בשבוע שעבר נהרגו 25 בני אדם ו-1,480 נפצעו.

 

הצרות של מורסי נמשכו כשעל פי הדיווחים במצרים בין חמישה לעשרה שרים התפטרו מממשלתו לאות הזדהות עם המפגינים. ואם בזה לא די, כלי תקשורת דיווחו ששלושה מושלי מחוזות גם הגישו את התפטרותם ואליהם הצטרף סמי ענאן, יועצו הצבאי של הנשיא מורסי שכיהן בעבר בתפקיד רמטכ"ל הצבא. ענאן קרא לצבא מצרים לשמש פעם נוספת דוגמה מבחינת ההקרבה, אהבת המולדת והאזרח ועמידתו לצד רצונו של העם ודרישותיו הלגיטימיות. לדבריו, "הרחוב אמר את דברו וצריך להקשיב לו".


פורסם לראשונה 01/07/2013 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הציב אולטימטום לנשיא. א-סיסי
צילום: EPA
מהפכת 25 בינואר תחזור על עצמה? מובארק
צילום: AP
מומלצים