שתף קטע נבחר

היכונו: בקרוב הן יבקשו להתפלל מעורטלות

באווירה הליברלית השוררת לאחרונה, לא ירחק היום שבו ידרשו נשים להתפלל כדרכה של חוה אמנו, בשם הרצון האוטונומי לביטוי דתי אישי. ולמה לא? נשות הכותל כבר מתפללות כשהן מעוטרות בתפילין, על אף הפגיעה ברגשות הציבור

לא ירחק היום, כך אפשר להניח, שבו תוגש עתירה על ידי ארגון נשים מתקדם כלשהו, סוג-של נשות הכותל, לבית המשפט העליון, בדרישה להכיר בזכותן להתפלל בכותל כשהן מעורטלות. טענתן תהיה, כי יש לראות בכך את הביטוי הראוי היחיד לקשר הבלתי אמצעי בין האדם לאלוקיו, בתפילה הבוקעת ללא כל מחיצות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

כתקדים לכך יציינו נשות אותו ארגון את יצירת האיש והאישה בגן העדן, שם היו האב והאם הקדמונים מעורטלים ולא התביישו. בדרך זו עבדו אדם וחוה את אלוקיהם, במקום ובזמן הנשגבים ביותר בתולדות האנושות, וכך היו ממשיכים לעבוד בתפילתם לולא החטא והגירוש. מכאן שיש להכיר בהבעה הרוחנית, מתוך התערטלות, את הביטוי האולטימטיבי ביחס בין האדם ליוצרו. כי הרי כך הייתה הבריאה, וכך נוצר המפגש הדתי הראשון והשלם.

 

ייסודה של החילוניות כדת חדשה, תעמיד את האומה כולה על פי מדרון חסר מעצורים וגבולות, שאליו נסחפת החילוניות הציונית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ייסודה של החילוניות כדת חדשה, תעמיד את האומה כולה על פי מדרון חסר מעצורים וגבולות, שאליו נסחפת החילוניות הציונית(צילום: גיל יוחנן)

 

אי ההיענות לדרישתן, כך יטענו אותן נשות כותל, תשקף חוסר הבנה מוחלט במסורת ההלכתית והפילוסופית היהודית, שהורתה ולידתה בבריאה הראשונית, ותפגע קשות באתוס הפותח והמבסס את התורה והדת בכללותן.

 

באווירה הליברלית והפמיניסטית השוררת לאחר הבחירות האחרונות לכנסת, רבים בציבור יתמכו בגישתן, מתוך הנחה שיש לכבד את הרצון האוטונומי של כל אדם לביטוי דתי, אישי וייחודי. רבים אחרים אף יביעו תמיכה עקרונית בעמדתן, מתוקף התפיסה הליברלית והמוסר היהודי.

 

תנו להן, בשם הביטוי האישי

התקדים המשפטי של נשות הכותל, המאפשר להן להתפלל בכותל כשהן מעוטרות בתפילין ועטופות בטלית, מביא לידי ביטוי את המגמה החדשה, לפיה חשיבותו של ערך המסורת היהודית נדחה, ואילו ערך הביטוי האישי גובר על פגיעה ברגשות הציבור.

 

אינני רואה כל הצדקה אפשרית לדחות את דרישתו של ארגון נשים בכותל להתפלל כשהן מעורטלות. אדרבא, הביטוי האישי במקרה הזה מרשים יותר, שהרי באופן הזה נברא העולם.

 

אל תראו את זה כפרודיה או חלילה כשמחה לאיד, אלא כתחזית אפשרית ואקטואלית. עם הריבוי הגדול בייצוגן של חברות הכנסת הפמיניסטיות, העם היהודי עוד צפוי מהן לצרות צרורות גם בתחום הזה. ייסודה של החילוניות כדת חדשה על-ידן (ועל ידי אחרים), תעמיד את האומה כולה על פי מדרון חסר מעצורים וגבולות, שאליו נסחפת החילוניות הציונית הפוסט-מודרנית והפוסט-אורתודוכסית.

 

מאחר שיש להניח כי המגמה הליברלית רק תתעצם, אנו צפויים בקרוב מאוד לתקדים חדש ולא מפתיע, ולאחר פסק הדין של נשות הכותל המעוטרות - תתקבל גם עתירתן של הנשים המעורטלות.

 

  • הכותב הוא מרצה למשפט עברי, לשעבר ראש לשכת הרב הראשי לישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה ברגשות החרדים - בשם חופש הדת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים