שתף קטע נבחר

קמפיין החרד"קים: לא תסתמו לנו את הפה

זה התחיל בניסיון לגייס אותנו בכפייה, והמגזר החרדי הגיב בקמפיין משלו נגד המגמה הזו. עכשיו מנסים לאסור עלינו כל שימוש בסיסמאות ה"חרדקי"ם". האלימות הננקטת על ידי קיצוניים בשולי המחנה, איננה עילה לסתימת פיות ולרדיפה כללית

הסערה שבאה בעקבות "תקיפת" חייל חרדי בשכונת מאה שערים בירושלים, היא תולדה ואף המשך ישיר למסע מתוזמר היטב, שמטרתו אחת ויחידה: סתימת פיות וסירוס חופש ביטוי למגזר מסוים, במדינה שנראית כדמוקרטית ומתוקנת.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

קמפיין החרדקי"ם שפרץ לתודעת הציבור בתקופה האחרונה, הינו קמפיין חוקי ודמוקרטי בעליל. מדובר בציורי קומיקס המופצים עבור הנוער החרדי בכל הריכוזים החרדיים. מטרתו היא לחדד את ההבדל המהותי בין היהודי החרדי - לבין חייל שמשרת בצה"ל, באופן משעשע, ובכך לקעקע את תדמית הצבא ברחוב החרדי.

 

נמשיך לצעוק: אנחנו לא חרדים קלי דעת

יוזמי הקמפיין, בשיתוף יועצים ואסטרטגים, השקיעו במוטיבים ציוריים ומקצועיים, והכניסו להלם את

ראשי הצבא שהתקשו להגיב על "חילול הקודש" של צה"ל בראש חוצות, מאחר שטרם נמצא הסעיף בחוק שאוסר את השימוש בסיסמאות המלוות את הקמפיין.

 

בתחילת דרכו, משטרת ירושלים מצאה לנכון להתערב ולנסות לעצור את "מיזם החרד"קים", תוך שהיא פושטת על בתי הדפוס הגדולים בעיר, ומחרימה חומרים הקשורים בו. אבל כשהנושא הגיע לדיון בפני המערכת המשפטית, סירבו השופטים בתוקף לגבות את המשטרה, והורו לאחרונים להחזיר את החומרים לאלתר - הישר לבעלי בית הדפוס.

 

המסר הסמוי שעולה מתוך הקמפיין הציני, מסביר באופן מאויר שמאותו הרגע שיהודי חרדי חוצה את מפתן הבקו"ם, אזי נעשה הוא חילוני גמור ומשיל מעליו כל ערך דתי ועול תרי"ג מצוות. המילה "חרד"ק" היא ראשי תיבות של "חרדי קל דעת", ומה לעשות שהחינוך שאנו מעוניינים להעניק לילדינו, הוא ההפך הגמור מקלות דעת או מרוח צהלי"ת. החינוך שלנו הוא חרדי טהור, על ברכי היהדות האורתודוקסית בלבד.

 

אנחנו מחנכים את ילדינו נגד שירות צבאי

עכשיו מנסים לאסור עלינו כל שימוש בסיסמאות ה"חרדקי"ם", זאת בשל העובדה כי בישראל 2013 ניטש ויכוח מר ונוקב שחוצה את האוכלוסייה לשני חלקים ברורים: ויכוח על תרבות, אורח חיים ואידיאולוגיה עקרונית.

 

רוב היהודים החרדים סבורים שאין לחרדי מקום בצה"ל בשום צורה שהיא, גם לא במסגרות הנח"ל החרדי והשילובים השונים. הסיבה: המצב הרוחני הירוד בצבא, והיעדר ערכים חרדיים, לצד נטישת הערכים היהודיים מצד הנוער החרדי, אם וכאשר יגויס לצבא.

 

ברור לגמרי שאלימות מכל סוג היא פסולה לחלוטין וראויה לכל גינוי, ועל רשויות החוק מוטלת החובה למנוע את המשכה ולהעמיד לדין את התוקפים. אומר זאת שוב: אלימות היא דרך מגונה שאינה מקובלת במחוזותינו.

 

אך באותה נשימה מוכרחים להבהיר כי האלימות הננקטת על ידי קיצוניים בשולי המחנה, איננה עילה לסתימת פיות ולרדיפה כללית שאינה עולה בקנה אחד עם זכותו הלגיטימית של כל אזרח במדינה לחופש ביטוי הולם, כל עוד שאינו מתנגש באופן ישיר עם סעיפי החוק השונים.

 

במדינה הדמוקרטית, ראוי שתהיה אפשרות לכל אדם באשר הוא להציג את עמדתו, ובלי חשש שמא הוא עלול, בבוא היום, לתת את הדין בפני הרשויות, "בעוון" מאבקו למען החינוך שאותו הוא מעוניין להנחיל לילדיו.

 

  • הכותב הוא עיתונאי חרדי, סטודנט לאזרחות ותושב מאה שערים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
קמפיין לגיטימי. פשקוויל חרד"קים
צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
פיני רוזנברג
מומלצים