שתף קטע נבחר

חילונים, רדו מזה - לא נתגייס

הגיע הזמן להודות: אין כל סיכוי שבחורי ישיבה, שרבניהם רואים בגיוס אסון מחריד, יצעדו לבקו"ם רק כי הממשלה רוצה. הם כן יצעדו במאות אלפים לרחובות, בהפגנות שיגרמו למחאה החברתית להיראות כמו כנס מחזור של בית ספר יסודי

המתח סביב ועדת פלסנר שדנה באלטרנטיבות לחוק טל, גובר מדקה לדקה. קטעי עדויות, שבבי אינפורמציות ואינספור פרשנויות מופרחות מדיוני הוועדה לקידום השוויון בנטל, ונדמה כי כל מי שמסוגל להביע דעה לא מהסס לעשות זאת. על דבר אחד, כך נראה, יש הסכמה גורפת: הפרשייה צועדת לקראת פיצוץ.

   

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

אז זה הזמן לומר לכם, חילונים יקרים - רדו מזה. הניחו לנו. ותרו לנו.

 

רדו מזה כי אין כל סיכוי או סבירות שבחור ישיבה כלשהו יצעד לבקו"ם ביום שבו תכריז ממשלת ישראל על גיוס חרדים. זה לא יקרה, וניתן להניח כי

גם אתם בסתר לבכם מודעים לעובדה הזו.

 

הניחו לנו, כי אולי הגיע הזמן לגלות שאין לכם כל סיכוי להתמודד עם אנשים שסוכני ההשפעה שלהם, האייקונים התרבותיים שלאורם הם הולכים - כלומר הרבנים - רואים בגיוס אסון קולוסאלי, ומבהירים שמדובר ב"ייהרג ובל יעבור".

  

ותרו לנו, כי גם אתם וגם אנחנו נלאינו מוויכוח הסרק, הטעון באמוציות ובתסכול אינסופי, בשאלה "מדוע חרדים לא משרתים בצבא". 

 

שכן התשובה הכנה והנכונה ביותר לשאלה הזו היא: "כי אנחנו לא מעוניינים". מדוע? זה כמעט לא רלוונטי. אם נגיד שצבע הזית של המדים נוגד את אמונתנו, הנשענת דווקא על צבע התכלת – זה יישמע באוזניכם רציונלי לא פחות מהאמונה שלימוד ושינון של טקסטים עתיקים משרת את עם ישראל באותה מידה שעושה זאת לוחם השייטת בלבנון. לא ניתן להתווכח או לייצר פולמוס עם מי שלא מוכן לקבל זאת. והרי כל פוליטקאי חרדי שמשתמש בטיעון הזה רק מקומם אתכם יותר.

 

טוב לא יצמח מזה

גם אם קיימים גופים בעלי השפעה ברחוב החרדי, שבתוך תוכם מאמינים כי אכן הגיע הזמן לשינוי בכל הנוגע לשאלת הגיוס, הם לא יאזרו את האומץ הציבורי להכריז על כך בפומבי. הטאבו שיש סביב העניין הפך לנורמה חברתית פנים-חרדית, שכל הסוטה ממנה עלול לשלם על כך מחיר אישי יקר: בשידוך פחות מוצלח, אולי בלי שידוך כלל, ובתגובות עוינות בסביבת מגוריו. קשה או בלתי אפשרי לראות איש ציבור חרדי שיהיה מוכן להקריב הכל על המזבח הצה"לי.

 

בואו לקראתנו, אך גם לקראתכם. הרי גם אתם, חילונים יקרים, מודעים לעובדה שביום שבו תתקבל החלטה על גיוס חרדים בכפייה יצאו מאות אלפי חרדים לרחובות בהפגנה שהמחאה החברתית תיראה לידה כמו כנס מחזור של בית ספר יסודי. כל כוחות המשטרה והיס"מ יתעסקו בפיזור לוחמי התורה החרדים, ובאיסוף מגבעותיהם מכיכרות העיר.

 

ויותר מכך: לקרב שאליו אתם מוליכים את כולנו יהיו השלכות סוציולוגיות פנים-חרדיות מיידיות: ידם של הרדיקלים החרדיים תגבר, העדה החרדית האולטרה-אורתודוכסית תפרח, והאספסוף המיליטנטי מהפגנות השבת יוציא את כולנו למסע של הרס עצמי, שאליו גם

המתונים והשפויים שבינינו – שהחלו לקבל ביטוי בעת האחרונה – לא יוכלו להתנגד.

 

אם אתם באמת חפצים בתרומתו של הצעיר החרדי, אנא השקיעו אנרגיות במקומות שבהם הוא עשוי להועיל. לחמו באבטלה ובבורות הכללית הפושה בקרב צעירי החרדים. למדו אותם אנגלית, סטטיסטיקה, יישומי מחשב, שיטות מחקר, מדעי החברה, מדעים מדויקים. עודדו צעירים חרדים לפנות לאקדמיה, נסו לייצר מדענים, רופאים, פיזקאים, פסיכולוגים, כלכלנים חרדים. הם יחזירו את ההשקעה. היכולת הלימודית של הצעירים החרדים עשויה להביא את החברה והכלכלה הישראלית להישגים כבירים.

 

בינתיים, למען השם, הניחו לשאלת גיוס החרדים. לאף אחד לא תצמח טובה מזה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
פשוט תשכחו מזה
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
אליעזר היון
מומלצים