שתף קטע נבחר

הרצליה מקדמת בניית 10,000 דירות ליד הים

הוועדה המקומית הרצליה אישרה להפקדה את תוכנית המתאר לחוף התכלת בהרצליה. הקמת הגשר מעל לכביש החוף, שהיוותה את החסם העיקרי, נותרה תנאי לקידום התוכנית; המרוויחים העיקריים - בעלי הקרקעות באזור

אחרי עיכוב של יותר מ-40 שנה, אושרה תוכנית חוף התכלת בדרום מערב הרצליה להפקדה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בהרצליה. מדובר בעתודת הקרקע הגדולה של העיר, המשתרעת על פני 2,200 דונם, ותחומה בין הים ממערב, כביש החוף במזרח, שדרות אבא אבן ואזור התעשייה מצפון ועד לשטח המוניציפלי של תל-אביב מדרום.

 

הרצליה - כתבות נוספות בנושא:

 

מרבית הקרקע מוחזקת בידי בעלים פרטיים, וכ-500 דונם מהשטח נמצאים בבעלות רשות מקרקעי ישראל. קרקע זו היא לא רק העתודה הגדולה ביותר של הרצליה, אלא גם אחת מעתודות הבנייה האחרונות שנותרו בסמוך לחוף הים באזור המרכז, וערכה נאמד במיליארדי שקלים.

 

בעלי הקרקעות ניסו במשך שנים לפעול לקידום התוכנית, ואף טענו כי בשנות ה-70 של המאה הקודמת הצהירו רשויות התכנון כי בכוונתם לקדם את תכנון המתחם. אלא שמאז, התוכנית נדחתה מספר רב של פעמים באמתלות שונות, כאשר רק בשנת 2007 הוגשה התוכנית לאישור עקרוני של הוועדה המחוזית.

 

חוף התכלת בהרצליה (צילום: אייזנברג גרופ) (צילום: אייזנברג גרופ)
חוף התכלת בהרצליה(צילום: אייזנברג גרופ)

 

המרוויחים המידיים - בעלי הקרקעות

בשנים האחרונות עיקר העיכוב יוחס לדרישתה של ראש העיר הקודמת, יעל גרמן (כיום שרת הבריאות), לפיה אין לקדם את התוכנית לפני הקמת גשר המקשר בין הקרקע - אשר נמצאת ממערב לכביש 2 (כביש החוף) לבין צדו המזרחי של הכביש. זאת, מתוך רצון לאפשר תשתית תחבורתית סבירה לאזור שמיועד לאלפי יחידות דיור, שטחי מסחר ותעסוקה.

 

בתוך כך, גם כעת התוכנית אושרה בהתניה כי הגשר ייבנה, כך שלמעשה למרות קידומה בוועדות התכנון - המשך ההתקדמות נותר תלוי בבנייתו של הגשר.

 

אלה שירוויחו באופן מיידי מאישור התוכניות הם בעלי הקרקעות, ובמיוחד מספר גורמים אשר העמידו חטיבות קרקע למכירה. כל קידום בתוכנית כזו משמעותו זינוק במחירי הקרקע, גם אם אין כאן בשורה אמיתית מבחינת לוחות הזמנים לבנייה.

 

ראש עיריית הרצליה, יהונתן יסעור, אמר: "התוכנית מהווה תוספת משמעותית של עתודת דיור ותעסוקה לעיר הרצליה, ומהווה אבן דרך בהתפתחות העירונית".

 

גליל ים: תוך שנה מתחילה הבנייה

בנוסף לכך, נציגי משרד השיכון, עיריית הרצליה ורשות מקרקעי ישראל חתמו אתמול על ההסכם לבניית 1,075 דירות חדשות בשטחי קיבוץ גליל ים שליד הרצליה, מתוכן 215 יחידות לזוגות צעירים. על פי ההסכם, הבנייה תחל עוד השנה.

 

במהלך הפגישה בין הצדדים סוכם כי במהלך חודש אוגוסט יפורסם מכרז לבחירת קבלן לתוכנית, הליך שצפוי להימשך 2-3 חודשים. עם בחירת הקבלן, העירייה תכשיר את הקרקע לבנייה, ומיד לאחר מכן הקבלן יעלה על השטח ויתחיל במלאכת הקמת הדירות. על פי התוכנית, גובה הבניינים יוגבל ל-9 קומות.

 

התוכנית משתרעת על פני שטח של 470 דונם בחלקה המזרחי של תוכנית המתאר ששטחה כ-830 דונם. 80% מקרקעות התוכנית בבעלות מינהל מקרקעי ישראל והשאר פרטיים. גבולות התוכנית הם דרך שבעת הכוכבים בצפון, הגבול בין הרצליה והמועצה האזורית חוף השרון בדרום ובמזרח ונתיבי איילון במערב. התוכנית המפורטת מצויה לאורך רחוב הרב קוק בהרצליה, בשטחים שמצפון לקיבוץ גליל ים.

 

דותן לוי הוא כתב "כלכליסט"

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייזנברג גרופ
חוף התכלת בהרצליה
צילום: אייזנברג גרופ
מומלצים