שתף קטע נבחר

הרב לאו: קרע עם הסרוגים? איומים של אינטרסנטים

למחרת הבחירות התייצבו באולפן ynet הזוכה במערכה על תפקיד הרב האשכנזי, ומנגד - המפסיד הגדול בקרב על הרבנות. הרב דוד לאו משדר מסר של אחדות, ומודה לאביו - "בית ספר לרבנות". הרב דוד סתיו: הרבנים הראשיים נשלטים על ידי עסקנים פוליטיים

עם סיומה של אחת ממערכות הבחירות הסוערות שידע מוסד הרבנות הראשית ב-92 שנות קיומו, ברור כי יש שני מנצחים בולטים, ובהתאמה: שני מפסידים, הגם שהולכים הביתה עם לא מעט הישגים. במאבק על תפקיד הרב האשכנזי: הרב דוד לאו – עד אתמול רבה של מודיעין ב-17 השנים האחרונות, ומהיום הרב הראשי לישראל – נציג החרדים במירוץ ומייצג השמרנות; ומנגד – הרב דוד סתיו, שנתמך על ידי מרבית סיעות הקואליציה, ונחשב לאישיות שביכולתה לייצר רפורמות ברבנות הראשית.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

אבל הרב לאו לא מקבל את החלוקה הזו, ומציין בראיון ל-ynet כי אינו "סמן" חרדי, ציוני-דתי או אחר. "אני שייך לכולם. אמרתי לאורך כל הדרך שאני רב של כולם, והיות שכך, בואו נתאחד כדי ליצור רבנות אחידה אחת לכלל עם ישראל".

 

"אני מציע לבוא ולראות את 17 השנים האחרונות במודיעין - עיר מורכבת - ובכל זאת, יש בה רבנות שמנגישה יהדות לכל אחד ואחת", הוא מוסיף. "אני מקווה שבעזרת השם, עם עמיתי הרב יצחק יוסף, נצליח לתת תחושה ראויה של רבנות ראויה לעם".

 

בציונות הדתית מאיימים להתנתק מהרבנות הראשית. טוענים שהבחירות היו נגועות בשחיתות, בנפוטיזם ובמה לא? המצב נראה כמו קרע עתידי עם הציונות הדתית.

 

"אני רוצה להאמין שאלו מילים של יום אחרי בחירות. אבל הציבור הגדול לא יכול להסכים להן. גם אם ישנן אמירות של אנשים שלא רואים את טובת העם אל מול העיניים, אנחנו עם אחד. עם מיוחד".

 

מה תאמר לכל אלו שנתקלים בקשיים: מתגיירים , מתחתנים , מתגרשים מה אתה מבטיח להם?

 

"זה לא יהיה אחראי מצדי להתבטא בבוקר הראשון שאחרי בחירתי, אבל אני יכול להבטיח דבר אחד: לאורך השנים כולן, בכל פעם שנתקלתי בשאלה אם של עגינות, או עזרה למי שרצתה להינשא והיו שאלות לגבי יהדותה - פתחתי שולחן ערוך, עיינתי בספרים, התייעצתי ולא נרגעתי עד שלא מצאתי מענה לשאלתה. עשיתי מאמץ גדול מכיוון שהרגשתי שהבעיה של כל אחד ואחת היא גם בעיה שלי, שאני רוצה לסייע בפתרונה". 

 

הרב לאו - האב והבן (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
הרב לאו - האב והבן(צילום: יובל חן)

 

את אביו, שחבש את כס הרב הראשי האשכנזי לפני עשרים שנה בדיוק, הוא מכנה "בית הספר הטוב ביותר שקיים בימינו למוסד של רבנות וישראל". 

 

הרב סתיו: "רצינו לשנות. נכשלנו"

הרב דוד סתיו, יו"ר רבני "צהר" ורבה של שהם, יכול להרשות לעצמו להיות קצת פחות ממלכתי ביום שאחרי ההפסד לרב הראשי האשכנזי. הוא סבור שהעסקנים השתלטו על הרבנות הראשית, ואומר ל-ynet כי "אין ספק שהרבנים הראשיים הנוכחיים הם שני אנשים שנשלטים על ידי עסקנים פוליטיים ממפלגות מסוימות, וזה ברור. זה חלק מהמשחק הפוליטי והמשחק הדמוקרטי, ורצינו לשנות זאת. לייצר רבנות שבאמת תהיה מחויבת לעם ישראל - ולא לכמה עסקנים.

 

"נכשלנו, אבל אנחנו לא מתייאשים. עם ישראל חי, ועם ישראל ימשיך להתחבר ליהדות. אם לא דרך העסקנים האלה, אז דרך רבני צהר ודרך קבוצות אחרות.

 

"אני חושב שעם ישראל והחברה הישראלית הפסידו את ההזדמנות להכניס שינויים לתוך המערכת הבירוקרטית של הרבנות; פספסו הזדמנות לייצר שיח מחבר יותר בין העולם הרבני לחברה הישראלית".

 

יש הרבה מאוד דיבורים על כך שבסופו של דבר, בגלל ההפסד הזה, אתם בדרך לאיזשהו ממסד חדש: אולי רבנות ראשית אלטרנטיבית?

 

"אם נראה שהרבנות אכן משנה את דרכיה, פותחת אזורי רישום כפי שבעזרת ה' הכנסת תחוקק בשבועות הקרובים; ואם אכן תהיה גישה טובה יותר לזוגות, יעזרו לאנשים לברר יהדות, יעזרו לאנשים בהליכי הגיור וכן הלאה, אנחנו נשמח לשתף פעולה. אין לנו שום רצון לייצר אלטרנטיבה.

 

"היה ונראה שהרבנות נכנעת לאינטרסים כלכליים ופוליטיים של קבוצות שוליים, אנחנו מחויבים לעם ישראל, ונעשה הכל כדי שתהיה לו רבנות ידידותית ומחויבת לתורת ישראל ולעם. אבל לא יהיה שום נתק ושום רבנות ראשית אלטרנטיבית. יש רבנות ראשית אחת לישראל, אנחנו נפעל למען עם ישראל - אם מבפנים ואם מבחוץ".

 

הרב סתיו שלח את ברכת הדרך לרבנים הנכנסים, והבהיר: "ידנו בארגון צהר מושטת לשלום. תמיד נשמח ונרצה להיות ידם הארוכה של רבני ישראל ושל הרבנות הראשית לישראל".

 

על אף מערכת הבחירות הכמעט-אישית שנוהלה נגדו בחודשים האחרונים, הרב סתיו מסרב לקרוא לביקורת בשם ובפנים, אך שולח רמיזות עבות לכיוון ש"ס, והעומד בראשה, אריה דרעי, שכבר זכה לכינוי "אדריכל הניצחון": לדבריו, לא רווה נחת מ"מסע ההכפשות של עסקנים במפלגות מסוימות, חלקם שהורשעו בפלילים והלכו והוציאו לשון הרע ושם רע עלי". עם זאת, "אין בי מרירות, אין בי עצבות, אני מלא שמחה ומלא סיפוק מהתמיכה העצומה של עם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
"של כולם". הרב דוד לאו
צילום: יובל חן
צילום: גיל יוחנן
"נכשלנו". הרב דוד סתיו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים