שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חזרה אל הגייטיז: יריב מוזר על "שבלולים בגשם"

  עלילת "שבלולים בגשם" מתרחשת בשנות ה-80 והבמאי יריב מוזר וצוותו שיחזרו את התקופה דרך הפרטים הקטנים: מותגים ושוש עטרי. איך חיבר שחקן ללא ניסיון לדמות ההומו בארון? "החזרתי אותו למקום הטראומטי מהצבא". הערות הבמאי

  אחרי עשייה פורה כדוקומנטריסט ("המלחמה הראשונה שלי", "גברים בלתי נראים"), מציג יריב מוזר את הסרט העלילתי הראשון "שבלולים בגשם", המבוסס על סיפור קצר של יוסי אבני-לוי. בסרט זה חוזר מוזר לשנות השמונים ומשרטט בפנינו דמות של גבר שמתלבט בנוגע לזהותו המינית, ובמקביל מביא אל המסך את רוח התקופה בישראל - שלא היתה סובלנית במיוחד כלפי אזרחיה ההומוסקסואלים.  

   

  העלילה כאמור מתרחשת באייטיז ומוזר וצוותו נדרשו להשקיע מאמצים רבים בשחזורה - וכך, במקום לבנות סטים גדולים ויקרים, הובאו אל אתר הצילומים חפצים ומותגים שונים מאותה התקופה. לעיני הצופים נגלים מוצרים נשכחים, פרסומות מימים עברו, מכשירי גיימבוי ועוד. יתר על כן, השתמש איתר מוזר בקטעי ארכיון של "פיצוחים" בהנחיית שוש עטרי המנוחה, ואף בהקלטות נדירות מתוכנית הרדיו שלה "חדש חדיש ומחודש" ברשת ג' - תוכנית שלפי מוזר מסמנת את התקופה. "הקול של שוש מזכיר את הילדות שלי", הוא אומר.

   

  במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet :

   

  "היה לי חשוב מאוד לשמור על האותנטיות של הסיפור הקצר, ולחזור לשנות השמונים", מספר מוזר, שגם משחק ב"שבלולים בגשם" לצד השחקנים הראשיים יואב ראובני ומורן רוזנבלט. "כמה שזה כאילו נראה פשוט לשחזר את תל אביב של שנות השמונים, זה קצת קשה כי זה בדיוק לפני שהטכנולוגיה המודרנית נכנסה לחיינו. היינו הפקה דלת תקציב אז אמרנו בואו נתעסק בפרטים הקטנים".

   

  יריב מוזר על הסט. חוזר לאייטיז (צילומים: אוריאל קרמר) (צילום: אוריאל קרמר) (צילום: אוריאל קרמר)
  יריב מוזר על הסט. חוזר לאייטיז (צילומים: אוריאל קרמר)

   

  בנוסף למאמץ ההפקתי, נדרש מוזר גם לאתגר בעבודה עם השחקן הראשי שלו, הדוגמן יואב ראובני, בתפקיד ראשון בקולנוע. "הוא בדיוק מה שאני חיפשתי בתור בועז - בחור שהיופי שלו מפיל גם גברים וגם נשים", מסביר מוזר את הליהוק, שהיה מעט בעייתי בצילומי הסצנות האינטימיות הגברית. "יואב הוא לא גיי, או התנסה בחוויות הומוסקסואליות בכלל, והיה לו לא קל עם מה שהתפקיד הזה דורש מבחינה מינית".

   

   

  כדי לחבר אותו לאווירה הטעונה, הלך מוזר עם ראובני עד לשירות הצבאי שלו, וכך לקשור אותו לחוויית ההתכנסות בארון. "הדרך שלי לפתור את זה היה להחזיר את יואב למקום הטראומטי שהיה לו בשירות הצבאי במלחמת לבנון (השנייה). הוא היה חייל שחווה מצבים בין חיים למוות, ומבחינתי בין חיים למוות זו גם ההרגשה הזאת כשאתה נמצא בארון - בין חיים להיות מי שאתה, לבין החשיכה של הארון, המוות של הארון, שאתה לא מי שאתה עד הסוף. וכך יואב הזדהה ונתן לעצמו להתחבר לדמות הזו של בועז".

   

  מצלמים חיילים בשטח. יריב מוזר וצוותו על הסט של "שבלולים בגשם" (צילום: אוריאל קרמר) (צילום: אוריאל קרמר)
  מצלמים חיילים בשטח. יריב מוזר וצוותו על הסט של "שבלולים בגשם"

   

  ואם לא מספיקים הקשיים בעבודה עם שחקן ראשי חסר נסיון, מוזר החליט גם ללהק את עצמו לתפקיד משמעותי בסרט ("עשינו אודישנים אבל החלטנו שאני המתאים ביותר לתפקיד"), כשבמקביל מילא כאמור את תפקיד הבמאי. לשם כך, ליוותה אותו על הסט המורה למשחק רות דייכס. מה שהקל עליו במידת מה, היה הזקן שגידל על פניו - אותו הוא מכנה "מסכה". על כך ועוד מספר יריב מוזר על סרטו צילומי "שבלולים בגשם" למדור הערות הבמאי.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוריאל קרמר
  יריב מוזר על הסט של "שבלולים בגשם"
  צילום: אוריאל קרמר
  לאתר ההטבות
  מומלצים