שתף קטע נבחר

הסכם לפינוי שדה דב: 16 אלף דירות ייבנו

שר האוצר, שר הבינוי ומנכ"ל משרד התחבורה חתמו על ההסכם לפינוי שדה התעופה בתל אביב: 230 מיליון שקל יושקעו בפיתוח תשתיות לשדה תעופה חלופי בנתב"ג, אליו תעבור הפעילות עד יוני 2016. שר התחבורה הפתיע מאוחר יותר כשאמר: אתמוך בדחיית מועדי הפינוי

עוד מהלך בדרך לפינוי שדה דב בתל-אביב לטובת הקמת אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש. שר האוצר, יאיר לפיד, שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, ומנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, חתמו הבוקר (ד') על הסכם לפינוי שדה התעופה על שם דב הוז.

 

במסגרת ההסכם בין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ורשות שדות התעופה, יושקעו 230 מיליון שקל לטובת פיתוח תשתיות חדשות לשדה תעופה חלופי בנתב"ג, אליו תעבור הפעילות התעופתית האזרחית משדה דב, עד ליוני 2016. יצוין כי הסכם על פינוי השדה כבר נחתם לפני שנה, אולם כעת - משהוסדרו המחלוקות עם בעלי הקרקע במתחם - ניתן היה לחתום על ההסכם באופן רשמי.

 

 

בטקס החתימה, שהתקייים בשדה דב, השתתפו גם מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, יו"ר רשות שדות התעופה, עובדיה עלי, מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, ומנכ"ל עיריית תל-אביב-יפו, מנחם לייבה.

 

מהאוצר נמסר כי המשרד, בשיתוף רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל-אביב, מקדמים תוכנית לפיתוח שטח השדה המתפנה, שתכלול הקמת כ-16 אלף יחידות דיור, שטחי מסחר, תעסוקה ובתי מלון. בשל הסרת מגבלות הבנייה לגובה בסביבת השדה, יהיה ניתן להוסיף זכויות בנייה בהיקף של כ-6,800 יחידות דיור בתב"ע.

 

עוד נמסר מהאוצר כי "המהלך הוא חלק מתוכנית הממשלה להוזיל מחירים ולהגדיל את היצע יחידות הדיור באזורי הביקוש. בנוסף להשלכות הישירות על שוק הדיור, המהלך אמור לשפר את איכות החיים של תושבי תל-אביב ולשדרג את התשתיות התעופתיות של מדינת ישראל".

 

לפיד ואריאל (באמצע) במעמד החתימה על ההסכם, היום ()
לפיד ואריאל (באמצע) במעמד החתימה על ההסכם, היום

 

במהלך טקס החתימה אמר השר לפיד כי "הצעד יאפשר הקמתן של אלפי יחידות דיור בלב אזור הביקוש, מה שיגדיל את ההיצע ויסייע בהורדת מחירי הדיור. מדובר בנדבך נוסף במדיניות קבינט הדיור, שמטרתו להגדיל את היצע יחידות הדיור לרכישה והשכרה באזורי הביקוש ברחבי הארץ".

 

השר אריאל הוסיף כי "מדובר בעתודות הקרקע הגדולות ביותר באזור גוש דן שישמשו לבניית אלפי יחידות דיור לטובת זוגות צעירים. רשות מקרקעי ישראל צפויה להאיץ את התכנון ולכלול בפרויקט דירות קטנות, דיור בר השגה ודיור להשכרה ארוכת טווח. מטרתנו לעמוד במועדים ואף להקדים אותם כחלק מהמדיניות הכוללת של האצת הבנייה גם באזורי ביקוש".

 

שר התחבורה, ישראל כץ, נעדר מהאירוע כיוון שבשעות הבוקר נפל, נחבל בצלעותיו ופונה לבדיקות. שעות אחרות לאחר טקס החתימה הפתיע כץ ואמר כי יתמוך בדחיית המועד שנקבע להפסקת פעילות התעופה האזרחית בשדה דב.

 

כאמור, על-פי התכנון התעופה האזרחית תועבר באמצע 2016 לשדה התעופה בן גוריון, וזאת למרות שבכירים בתחום מזהירים מפני פגיעה חמורה בתעופה הפנים-ארצית ובחברות ארקיע וישראייר. השר כץ אמר בצהריים כי "תפקידי כשר התחבורה הוא לקדם הקמת שדות תעופה, אך גם להיערך ליצירת אלטרנטיבות. כל הצעה ביחס להארכת מועדי פינוי השדה לטיסות אזרחיות תהיה מקובלת עלי, בכפוף לאילוצים בטחוניים ולהסכמת מינהל מקרקעי ישראל".

 

הטקס החל ברגל שמאל

ואולם, טקס החתימה החל ברגל שמאל: עשרות עובדי המקום התגודדו מחוץ לאולם רשות שדות התעופה והפעילו צופרים רבי עוצמה שהפריעו ללפיד לדבר. חלק מעובדי המקום היו חשודים בניתוק זרם החשמל , כך שהטקס כולו נערך באולם סגור ומחניק. המפגינים נשאו שלטים בגנות שר האוצר לפיד והפריעו לו פעם אחר פעם לשאת את דבריו.

 

למרות ההפרעה, טען לפיד כי "אחד הסודות הגלויים הוא שראשי הערים מתנגדים לבניית דירות של 3 או 4 חדרים שיש להן הכי הרבה ביקוש. הסיבה היא שהם דואגים להכנסות שלהם, כי דירה קטנה משלמת פחות ארנונה. אנחנו צריכים להזכיר להם שזה גורם לילדים שלהם שלא לגור ליד ההורים או ליד העבודה. "אם ראשי הערים זקוקים לעזרה נעזור להם, אבל אם לא - נשווק קרקעות בצורה אגרסיבית ונזכיר להם שאפשר לבנות דירות בנות השגה", אמר.

 

השר אריאל הוסיף שהוא הגיע כדי להוכיח "שלא בונים רק בירושלים וביהודה ושומרון. האפשרות להניע פרויקט בכזה סדר גודל הוא קודם כל הצורך להוריד את מפלס האגו. חייבים שיהיה פה שיווק אפקטיבי ולא רק הודעות לתקשורת. אנחנו רואים באזור המרכז כחלק חשוב וזה לא בא בסתירה לשיווק יחידות דיור במקומות אחרים", אמר.

 

אריאל הבטיח שבעוד חצי שנה ישווקו עוד יחידות דיור והממשלה תביא את מחירי הדיור למקום "הרבה יותר טוב ממה שהוא היום".

 

לפיד התייחס לעובדים שהפגינו ואמר כי הוא מבין את טענות כל מי שנלחם על מקום העבודה שלו. "חייבים להתייחס לאנשים שמפחדים על מקום עבודתם. אף אחד לא יפסיד את מקום עבודתו, זה לא מבוסס על שום דבר במציאות", אמר.

 

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, הסביר שטיסות התעופה האזרחית תועתק לנתב"ג ולא תהיה פגיעה בהיקף הפעילות של ענף התעופה המקומי. מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, אמר שמיום ראשון הקרוב יחלו לפעול כדי להעביר את הפעילות המסחרית והסילונית לנתב"ג.

 

"שאר הפעילות תועתק לחיפה. רק לפני יומיים בישיבה אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר הוסכם שצה"ל יפנה את בסיסיו בזמן. מה שברור הוא שחברות ארקיע וישראייר ימשיכו לפעול ללא הפרעה מנתב"ג יחד עם כל עובדיהם", הבטיח.

 

יו"ר רשות שדות התעופה, עובדיה עלי, הזכיר שפינוי שדה התעופה בהרצליה נובע מהחלטת בית משפט. "נקים שדה אזרחי פנימי. אחת האפשרויות היא להציבו באזור עין שמר", אמר.

 

בהכנת הכתבה השתתף ליאור גוטמן, כלכליסט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים